Víťaz sa pre jednu z cien Noci výskumníkov vracal z Nových Zámkov.
BRATISLAVA. "Hovorí sa, že veda a výskum sú u nás na chvoste záujmu, ale naozaj to tak nevyzerá," hovorí pani Godálová, jedna z návštevníčok Noci výskumníkov, zatiaľ čo so záujmom skúša mechanické vlastnosti kovového skla. Pri stánku Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied sa dozvedela, že kov ktorý sa veľmi prudko ochladí si nestihne vytvoriť kryštalickú štruktúru, získa vlastnosti podobné ako sklo. Využiť ho možno napríklad v medicíne ako materiál z ktorého sa vyrábajú umelé kĺby.
Do nákupnej galérie Avion prišla až večer po 21 hodine aj s kamarátkou, nie však na nákupy, ale na piaty ročník Noci výskumníkov. "Na túto akciu sme prišli cielene a chceme si prejsť všetky stánky," hovorí odhodlane. Čas mali obe návštevníčky najväčšieho vedeckého podujatia do polnoci, keď sa vedecká šou skončila.
Avión bol plný, obchody prázdne
Čakalo ich ešte ďalších približne 80 vedeckých stánkov so širokou ponukou informácií a zážitkov. Nadšené boli už na začiatku. "Je úžasné, ako zrozumiteľne dokážu vysvetliť aj laikom odborné veci," dodáva druhá z dvojice, pani Molnárová. Obe ocenili aj ochotu vedcov a výskumníkov vysvetľovať prakticky dookola pre nich samozrejmé veci. Napriek pokročilej večernej hodine sa pri jednotlivých stanovištiach tlačiili s množstvom zvedavých detí a ich rodičov.
"Ja som tu bol so školou už dopoludnia," pochválil sa šiestak Marek, po tom, čo zišiel z pódia, na ktorom skúšal, čo po ňom dokáže zopakovať androidný robot, ktorým sa prezentovala košická Technická univerzita. "Toto som ráno nestihol, tak sme prišli ešte raz s tatkom," dodal.
Jeho rovesníka Lukáša zas zaujal stánok, pri ktorom si vyskúšal ako funguje mikroskop a ako sa vo výskume pracuje s biologickým materiálom. Spokojný si odnášal pexeso s motívom rôznych vírusov. Jeho mamka bola zvedavá na novinky z oblasti medicíny.
Mnohí z vedcov neboli na tomto podujatí v Avione po prvý krát. "Je to po organizačnej stránke lepšie ako vlani, "povedala mladá doktorantka z chemicko - technologickej fakulty, ktorá po celý deň vysvetľovala vzťah medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi. Snáď najviac stánkov mala v Avione Slovenská technická univerzita. "Pre istotu som si doniesol vlastný internet," pripojil sa jej kolega z fakulty informačných technológií, ktorý chodí na Noc výskumníkov pravidelne. "A dobre som urobil," dodal s tým, že inak by nemohli prezentovať to, čo chcú.
Napriek únave po desiatich hodinách permanentnej prezentácie boli všetci vedci a výskumníci nesmierne ochotní a ústretoví. Keď sa niekto pristavil pri ich stánku sami oslovovali ľudí.
Oživením najmä technických a prírodovedných odborov bol stánok Slovenského národného korpusu Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra. Okrem toho, že predviedli rôzne elektronické databázy slovenského jazyka a predviedli ako funguje, mali pre návštevníkov aj súťaž o slovníky slovenského jazyka.
Každý, kto si pri jednotlivých stanovištiach dal opečiatkovať program, mohol sa zúčastniť súťaže o zaujímavé ceny. Víťaza jednej z nich, elektrickej kolobežky, zastihol moderátor súťaže Vlado Voštinár telefonicky. Bol na ceste domov do Nových Zámkov, hodnotná cena ho ale prinútila otočiť sa späť na Bratislavu.
Ani víťaza teleskopického ďalekohľadu, ktorého losovali okolo 23. hodiny, sme už nezastihli. V tom čase sme sa blížili k budove Prírodovdného múzea SNM na nábreží, kde bežal ďalší program Noci výskumníkov.
Múzeum sa tvárilo nezúčastnene
Kto prišiel k Prírodovednému múzeu SNM po zotmení, musel byť skutočne odhodlaný pozrieť si program. V budove sa svietilo len v jednom okne, dvere boli zatvorené a pred múzeom sa nedialo nič. Nebyť dvoch gymnazistov v tričkách organizátorov s nápisom "I love NV. Som vedec, pýtajte sa ma", sediacich na podstavci Masarykovi za chrbtom, otočíme sa a ideme preč. Od nich sme sa dozvedeli, že Noc funguje aj tu, a že v zimnej záhrade múzea sú ľudia doteraz a po celý deň bolo plno. Bez ich navigácie by sme neoznačený a neosvetlený vchod z boku budovy ani nenašli.
Vo vnútri sa po jedenástej hodine pohybovalo ešte asi pätnásť návštevníkov. Odborní pracovníci múzea prezentovali tú najatraktívnejšiu časť svojej práce. Kto sa zastavil pri antropológoch, dozvedel sa podľa akých znakov možno určiť, či ide o mužskú alebo ženskú lebku. Koho zaujali kamene, tomu Miloš Gregor z oddelenia mineralógie predviedol a vysvetlil, čo na nich možno vidieť v polarizovanom svetle. Od stánku mykológov sa tiahla vôňa sušených húb a návštevníci si mohli pozrieť špeciálnou technológiou "preparované" huby. Čo dokážu šikovné ruky preparátora sa dalo vidieť aj u zóologov.
Na nízkoteplotnú plazmu si chceli siahnuť mnohí, aj siahli.
Vedcov bolo v Avione viac ako v akadémii.
Víťaz by na elekrickej kolobežke došiel na jedno nabitie až domov do Nových Zámkov. Dojazd má 130 km.