PUBLIKOVANÉ 26. jún 2012
Douglas Osheroff dostal Nobelovu cenu za fyziku. Študentom v Bratislave hovoril nielen o vede, ale aj o slovenských slovách, ktoré ho učila matka.BRATISLAVA. Zavri dvere, kričala naňho mama po slovensky, keď opúšťal miestnosť. „Ak sme mali ísť do postele, povedala pôjdeme spať,“ spomína Douglas Dean Osheroff, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku. Študentom na Slovenskej technickej univerzite včera rozprával nielen o svete veľkej vedy. Spomínal aj na slovenské slová, ktoré v detstve počúval od svojej matky. Jeho starí rodičia pochádzajú zo Slovenska.
Extrémne chladno
Matka sa už narodila v Spojených štátoch. Už ako dieťa sa zaujímal o rôzne veci a prístroje, skúšal zostrojovať elektrotechnické zostavy. Rozobral detskú železnicu, len aby sa dostal k motorčeku vláčika. „Mohol som sa hrať so súčiastkami, ktoré otcovi priniesli pacienti,“ spomína vedec na časy, keď jeho otec, lekár, nosil domov rôzne technické zariadenia. No neexperimentoval len doma. „Bol som rád, že ma za tieto veci nevykopli zo školy.“ V sedemdesiatych rokoch sa Osheroff zaoberal fyzikou tuhých látok a nízkych teplôt. V tom čase prišli vedci na spôsob, ako dosiahnuť teploty len o tisíciny stupňa vyššie, ako je absolútna nula. Vďaka tomu sa vedec mohol pozrieť na vlastnosti jedného izotopu hélia. A látka sa správala inak, ako odborníci očakávali. Douglas Osheroff tieto vlastnosti spolu s Davidom Leem a Robertom Richardsonom opísal. A o viac ako dvadsať rokov neskôr za to v roku 1996 získali Nobelovu cenu za fyziku.
Menej vedy
Fyzik spomína, že o získaní najprestížnejšieho ocenenia vo svete vedy mu zástupca švédskej Kráľovskej akadémie povedal o pol tretej v noci miestneho času. Cena zmenila jeho život aj tým, že po jej udelení viac cestuje a menej sa venuje skutočnej vede. „Čas na cestách išiel na úkor študovania prírody a experimentov.“ Dodal ešte, že potom, čo dostal Nobelovu cenu, je už menej pravdepodobné, že sa mu podarí urobiť ešte nejaký objav. Vedec prišiel na Slovensko v rámci osláv 75. výročia STU. Od univerzity dostane čestný doktorát. Potom sa pôjde pozrieť do Vysokých Tatier. Tomáš Prokopčák
Douglas Osheroff
narodil sa v roku 1945 potomkom ruských a slovenských imigrantov,
skúmal supratekutosť hélia 3. V roku 1996 dostal Nobelovu cenu za fyziku,
vyšetroval nehodu raketoplánu Columbia