Ľubo Straka, moderátor TA3: „Vitajte, priatelia. Možno ste to nečakali, ale dnes sme tu opäť dvaja.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „A možno si na nás konečne aj zvyknete. Veď napokon kvôli vám sme Svet technológií takto trošku vynovili.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Vynovili, vynovili. Aj keď obal predáva, dnes to nebude len o ňom. Samozrejme zamerali sme sa aj na obsah.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Ale viac nám už prezradia headlines.“
Neuvedený: „Svet technológií sa začína aj dnes pravidelnými novinkami. K nim pridáme reportáž o umelej koži z dielne Fakulty chemickej a potravinárskej technológie. Dozviete sa viac o najzaujímavejších novinkách z výstavy videotechniky NAB v Las Vegas. A ukážeme vám, ako sa zrejme budú umývať okná a solárne panely v blízkej budúcnosti.
Telefón, ktorý mení svoj tvar pri prichádzajúcej SMS či hre. Displej, ktorý nás na prichádzajúci hovor upozorní zrolovaním sa, prípadne tancovaním vo vrecku. Tak toto je koncept nového smeru mobilov z dielne kanadských vývojárov z Kingstonskej univerzity založený na materiáloch, ktoré pri prechode elektrického prúdu menia svoj tvar. Ešte presne nie je jasné, na čo a či to bude úplne vhodné, ale ide o posúvane hraníc technológií.
Svetlo sveta uzrel 7-palcový tablet so vstavaným projektorom. Nový Promide Lumitab dokáže premietať s maximálnou uhlopriečkou viac ako 2,5 metra v rozlíšení 854 na 480 bodov. Výhodou sú konektory USB a HDMI, ako aj čítačka mikro SD. Pod čepcom mu bije dvojjadrový procesor s 1,5 gigaherzovou rýchlosťou, gigová RAM-ka a 16 gigabajtov internej pamäte.
Acer pred pár dňami predviedol v New Yorku svoj nový koncept ultrabooku. Ide o Aspare R7, ktorý možno zároveň využívať aj ako tablet. Zvláštnosťou je však unikátny spôsob vysúvania obrazovky. Vďaka kĺbu nazývanému Ezal je používateľ schopný pretočiť obrazovku o 180 stupňov a nastaviť ju do variabilnej výšky.
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Prichádzajú pomerne nečakane a nikto z nich nie je nadšený. Áno, reč môže byť i o letných búrkach, ale v skutočnosti rozprávam o popáleninách. Existujú však aj mnohé ďalšie a horšie poranenia kože. Našťastie s hojivým procesom pomohol tím slovenských vedcov, ktorí vyvinuli umelú náhradu kože.“
Neuvedený: „Je to tak. Ako sme vás už v našich novinkách informovali, tímu vedcov z chemickej a potravinárskej fakulty STU v Bratislave sa v spolupráci s ružinovskou nemocnicou podarilo nájsť vhodnú kombináciu materiálov pre vytvorenie umelej kože. Biosyntetický materiál má mnohé výhody a čaká na svoje masívne uvedenie do praxe.“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „My sme skôr vychádzali z toho, aby sme mali dostupné suroviny, ktoré sa na tejto fakulte, konkrétne na našom ústave už dlhé roky študovali. Jednak to bol kolagén a kyselina hyalurónová.“
Neuvedený: „Materiál vďaka bublinkovej štruktúre dovolí bunkám a krvným vlásočniciam, aby cez neho voľne prerastali a postupne sa do tohto tkaniva zabudovávali.“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „Keď to namočím do vody, tak sa z toho stane veľmi flexibilný materiál pomerne pevný, ktorý má vynikajúcu priľnavosť aj k pokožke.“
Neuvedený: „Použitie materiálu nie je spojené s rizikom, pretože kolagén a kyselina hyalurónová sú absolútne bežné látky často používané i v kozmetickom priemysle. Zaujímavosťou je, že materiál sa dá použiť rovnako na vonkajšie rany, vrátane poranených slizníc. Bolo však potrebné myslieť na to, ako sa dá spevniť, aby sa netrhal a chirurgovia ho tam mohli použiť pri zošívaní rán.“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „Kukuričný škrob používame, ktorý si upravujeme. To bol jeden taký starý v 50-tich rokov patent, ktorý sme našli, kde sa takto sieťovali cievy.“
Neuvedený: „Na tejto náhrade sa dajú kultivovať bunky a je biokompatibilná, čo znamená, že telo ju prijme. Prakticky ide o to, že materiál sa časom rozloží na netoxické zvyšky, ktoré telo dokáže spracovať.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Akú má tento materiál životnosť, prípadne vlastne, čo sa s ním deje vnútri toho tela?“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „Najprv in vitro prerastie bunkami, potom tento materiál, keď už tie bunky sa rozmnožia v ňom, sa aplikuje. Potom dochádza k takej synchronizácii. Ten materiál sa postupne odbúrava a už tie bunky produkujú vlastný materiál, čiže dochádza v určitom čase k rekonštrukcii toho materiálu v tom predodbernom priestore.“
Neuvedený: „Aplikáciu umelej kože zvládne rovnako dospelý, ako aj detský organizmus. Prednosti materiálu sú pritom dokonca väčšie ako pri koži od darcov.“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „Tie polyméry, ktoré sa tam používajú, sú vlastne materiály, ktoré majú sami hojivý účinok.“
Neuvedený: „Už teraz má nový materiál za sebou prvé úspechy. Použitý bol pri popáleninách, ale zároveň aj pri poraneniach, ktoré súvisia s jedným z najrozšírenejších ochorení.“
Dušan Bakoš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA: „Sme aplikovali tento materiál na ranu na diabetickú nohu. A bol veľmi prijatý pozitívne. Čiže tie možnosti tých aplikácií sú rôzne a na základe toho aj tých aplikácií je možno ten materiál pripraviť hrubší, tenší, skrátka taký, aby tej aplikácii vyhovoval svojimi vlastnosťami.“
Neuvedený: „Vývoj biosyntetickej náhrady kože bude ďalej sprevádzať úzka spolupráca s odborníkmi zo všetkých oblastí, ktoré sa rozhodnú tento materiál využívať. Bude totiž potrebné prispôsobiť ho konkrétnym požiadavkám nielen zo strany chirurgov.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Každý máme pre niečo slabosť. Ak hovoríme o technológiách, tak tá moja začína a končí pri videotechnike. Každý rok sa preto nesmierne teším na dve udalosti – na výstavu IBC v Holandsku, no a samozrejme na NAB v Las Vegas. Tá druhá sa už konala, a preto verím, že priamo novinkami z tohto podujatia potešíme všetkých priaznivcov nakrúcania.“
Neuvedený: „Keď NAB, tak nesmú chýbať novinky z kamerovej techniky. V tomto smere sa u každého výrobcu objavil nejaký náznak, no spoločnosť Black Magic zrejme všetkých prevalcovala. Z dielne tohto austrálskeho koncernu vzišla totiž kamera, ktorá by mala byť nástupcom ich pôvodnej Cinema kamery. Nová však už nakrúca v rozlíšení 4K. Na to by ešte nič nebolo, keďže takých kamier je už viac. No Black Magic sa rozhodol rozvrátiť videotrh nízkymi cenami. A to nie je všetko. Nová kamera by vraj mala mať už vyriešené aj problémy c-mos čipov s nežiaducimi efektmi ako je rolling shutter a čiastočná expozícia. Má totiž ako jedna z prvých na svete tak dlho očakávanú technológiu Global Shutter, ktorá snímanie čipov c-mos už približuje k starým známym CCD. Za všetkým pritom stojí vynovený snímací senzor, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza od inovatívnej európskej firmy Cmosis. Jedným z najväčších prekvapení americkej výstavy bol nepochybne stabilizátor Movie N-10. Ten zrejme nenechá spať na vavrínoch ani legendárny Stady Cam. Ako hovorí výrobca, zariadenie sa narodilo na oblohe a v podstate je jeho základom stabilizačný systém, ktorý sa pripevňuje na známe vznášadlá. Tie najskôr vynesú kameru k oblohe a tam sa začína nakrúcať. Vieme však, aké podmienky sú vo vzduchu, a preto nie je jednoduché udržať zariadenie bez pohybu. V každom prípade sa však o to vývojári pokúsili tým, že s kamerou hýbali vo všetkých troch osiach. Pomáhal im pri tom gyroskop. No a výsledok? Nielen na oblohe, ale aj na zemi skoro neuveriteľný. Ako je vidieť, kamera či fotoaparát sa takmer ani nepohne.
Nepochybne ste si už niekedy všimli zábery z kamery letiacej nad hlavami divákov. Za všetkým stojí kamerový žeriav. Ten vnáša do kamery pohyb, dynamiku a neopakovateľné zábery. Už dávno však neplatí, že táto pomôcka je len pre veľké a výpravné produkcie. NAB priniesla totiž pohľad na jednu takú cestovateľskú podobu kamerového žeriavu. Má len niečo viac ako kilogram a dokážete ho zaťažiť kamerou s váhou až takmer 3,5 kilogramu. Jeho rameno sa dá pritom vysunúť až na vzdialenosť 183 centimetrov, čo už dá do záberu celkom dobrú atmosféru. Samozrejme na prenášanie je zbalený, no do svojej pracovnej podoby sa dostane za pár sekúnd. Nová výpravná produkcia v menšom štýle sa teda môže začať.
Chceli by ste si rozšíriť šírku záberu, no optika je na to prikrátka? A čo tak vytvoriť rovno záznam z 360 stupňového uhla? Nemožné? Ale možné. Len sa treba vynájsť. Presne tak ako tvorcovia špeciálneho príslušenstva pre malé kamery Go-Pro. V podstate ich na 360-stupňové snímky potrebujete päť. Každá má v špeciálnom postoji svoje miesto a je umiestnená tak, aby si dokázala odsnímať svoju časť záberu. No a nechýba ani spôsob uchytenia na statív. Samozrejme takto sa dajú zhotovovať napríklad známe 360-stupňové panorámy pri fotografiách. Presne tak ako to robí aj známy Google. Ale použiť sa dá aj pohyblivý záznam. V takom prípade video vyzerá naozaj veľmi zaujímavo.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Jarné upratovanie je základom každej čistej domácnosti. Ale trošku ma mrzí, že vždy to vyjde iba na nás ženy. Aj keď počula som, že existuje robot, ktorý nám pomôže pri umývaní okien. Nuž, ale my si o chvíľu predstavíme robota, ktorý je tiež vhodný na čistenie.“
Neuvedený: „Čo všetko sú ľudia schopní vymyslieť len, aby si uľahčili prácu? Najnovšie posunul hranice mladý nemecký inžinier, ktorý prišiel s nápadom samočistenia solárnych panelov. Ide o robota s názvom Solarbrush, ktorý sa dokáže sám posúvať po klzkých paneloch pomocou prísaviek a pred sebou tlačí pás štetín, ktoré zbierajú napríklad vetrom naviate nečistoty z piesku.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Ako presne tento robot funguje? Vidím nejaké prísavky.“
Ridha Azaiz, Solarbrush: „Presne tak. Robot má prísavné moduly, ktoré mu umožňujú pohybovať a udržať sa na paneloch so sklonom až 35 stupňov. Prekladá teda akoby nohy a zhŕňa pred sebou naviate nečistoty. Je to zatiaľ len prototyp, preto je ešte trošku pomalý. No keď dokončím softvér, pôjde to určite rýchlejšie. Vnútri je plno príslušenstva, ktoré spolu ladí. Mechanizmy, elektroniky, podtlakový systém, no a samozrejme softvér. Vďaka tomu funguje celý robot.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Ako je to s ovládaním? Potrebuje robot obsluhu?“
Ridha Azaiz, Solarbrush: „Áno, pretože je to zatiaľ len polovičný robot. Umiestnite ho na panel, on spraví svoju prácu a potom ho zase presuniete. Základom je zatiaľ to, že jeden človek by kontroloval až štyri roboty na rôznych paneloch súčasne. Týmto spôsobom sa zefektívni proces čistenia a hlavne sa ušetria náklady na čistenie.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Aký je ale význam robota? O koľko percent sú solárne panely menej účinné pre nánosy piesku a prachu?“
Ridha Azaiz, Solarbrush: „V Spojených arabských emirátoch prichádzajú až o tretinu energie za jediný mesiac. No v Európe, kde je skutočným znečistením iba dážď, ide o 6-percnetné straty, čo nie je veľa. Ak chcete čistiť panely v Európe, potrebujete vlhké čistenie, pretože nečistota má iné zloženie. No na vlhké čistenie je už ale potrebný zdroj vody. Môj robot je však bez neho, pretože mojim primárnym cieľom sú púštne krajiny ako Afrika, Stredný východ a teda celkovo suché regióny.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Čo v prípade, že panely majú medzi sebou väčšie medzery, prípadne nie sú umiestnené v rovine, čiže v jednej úrovni?“
Ridha Azaiz, Solarbrush: „Robot má vpredu dva senzory, ktoré mu umožňujú pohybovať sa presne v ráme solárneho panelu a je schopný prekonať zatiaľ iba 2-centimetrovú medzeru medzi panelmi. Cez kaskádovité solárne systémy nie je schopný prejsť, no je výborný pre systémy, ktoré majú spojené viaceré solárne panely do jednej úrovni, vlastne do roviny. Ako napríklad na Strednom východe. Pre takéto systémy je robot praktický a jednoducho sa ovláda.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Ani sme sa nenazdali a je tu záver.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Naozaj čas je neúprosný. Ale ozaj, nevolal nám medzitým niekto?“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Tak možno aj volal, ale čo to má spoločné s hodinkami?“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „No zatiaľ to viem ja, ale už na budúci týždeň sa to dozvedia aj naši diváci.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Tak to som skutočne zvedavá aj ja. Tešíme sa na vás so Svetom technológií opäť o sedem dní.“
Ľubo Straka, moderátor TA3: „Dovidenia.“
Harry Gavendová, moderátorka TA3: „Majte sa pekne.“
PUBLIKOVANÉ 21. júl 2013