Svet medicíny
Nielen svetoví, ale aj naši či českí vedci a lekári priniesli v tomto roku úplne nový pohľad i postupy v liečbe niektorých ochorení. Obnova poškodenej chrupavky korálmi či vypestovanie bioobličiek. To je len zlomok toho, čo sa vo svete medicíny za rok objavilo. Prinášame vám prehľad niektorých z nich.
Január Brnianski lekári operovali pacienta s migrénou
Chirurgovia z FN u svätej Anny uskutočnili prvú operáciu pacienta s migrénou na Morave. Tieto operácie sú podľa nich veľmi vzácne. Od bolesti majú 40-ročnému pacientovi pomôcť elektródy voperované do zátylku. Pacient trpel posledných jedenásť rokov úpornými bolesťami hlavy, ktoré neutlmili ani lieky. Lekári z Brna sa preto rozhodli pre operáciu, tzv. okcipitálnu stimuláciu, pri ktorej mu do zátylku zaviedli elektródy.
Pokračovanie na strane 12
Ide o metódu patriacu medzi neuromodulačnú liečbu, keď sa na utlmenie bolesti používa prechod elektrického prúdu, zväčša voperovanými elektródami, ktoré sú naplnené na zdroj elektrického prúdu.
Február Hĺbková stimulácia mozgu proti dystónii
V banskobystrickej Fakultnej NsP F. D. Roosevelta urobili stereotaktickú operáciu unikátnou technológiou hĺbkovej stimulácie mozgu (Deep Brain Stimulation - DBS) pacientovi trpiacemu dystóniou. Operáciu podstúpil 54-ročný pacient.
Marec Korály obnovia chrupavku
Lekári z FN v Brne vyskúšali nový spôsob liečby poškodenej chrupavky v kolennom kĺbe. Ľuďom voperujú špeciálny implantát vyrobený z prírodného korálu, ktorý dokáže chrupavku obnoviť. Implantát je podľa českých lekárov vyrobený z prírodných materiálov a telo ho vďaka tomu lepšie prijíma. Jeho základnou zložkou je uhličitan vápenatý získaný z exoskeletu korálov.
Apríl Odporúčania priniesli novú liečbu
Najnovšie vydanie odporúčaní Európskej kardiologickej spoločnosti pre srdcové zlyhávanie zdôrazňuje význam optimálneho elektrického fungovania srdca. Aj u nás už používame nový ,,elektricky" pôsobiaci liek, ktorý dokáže znížením srdcovej frekvencie zlepšiť prognózu pacientov so srdcovým zlyhávaním. Podľa našich kardiológov liek vie veľmi selektívne ovplyvniť elektrickú činnosť srdca. Tým je schopný znížiť frekvenciu, čo má význam pre choré srdce.
Nová metóda zistí, kedy príde infarkt
Lekári z FN Brno prvý raz v Čes ku vyšetrili srdcové tepny pacienta, postihnutého infarktom novou metódou (tzv. Near InfraRed Spektroskopie - NIRS), ktorá presne určila množstvo tuku v cievnej stene. Pacientovi pri vedomí zaviedli cez tepnu na zápästí katéter, ktorý lekárom umožnil posúdiť stav tepien v srdci. Prístrojov, ktoré dokážu človeka takto vyšetriť, je podľa brnianskych kardiológov vo svete iba sedem. Ako informoval MUDr. Peter Kala, PhD., z Internej kardiologickej kliniky brnianskej nemocnice, táto technológia je známa tri roky, ale kombinácia intravaskulárneho ultrazvuku a spektroskopie je unikátna. Ultrazvuk umožňuje pohľad do tepien a spektroskopia zase ukáže prítomnosť lipidových plátov.
Máj Slováci vytvorili umelú kožu
Slovenskí vedci vytvorili umelú náhradu kože. Na ľuďoch ju otestovali v UNB v Ružinove. Koža pomáhala pacientom so silnými popáleninami. Podľa odborníkov na rozdiel od transplantácie v jej prípade nehrozia problémy s imunitou. Ako vysvetlil prof. Ing. Dušan Bakoš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, trvalo asi 15 rokov, kým to prešlo s uspokojivými výsledkami až cez kliniku.
Urologické problémy rieši neurostimulácia
Urológovia Univerzitnej nemocnice Martin začali využívať modernú terapiu, pri ktorej sa vďaka implantovanému neurostimulátoru a elektrických impulzov obnovuje normálne fungovanie močového ústrojenstva. Implantácia neurostimulátora do panvovej oblasti a jeho prepojenie so sakrálnymi nervami sa robí v lokálnej anestézii a operácia netrvá viac ako dve hodiny. Technológia je okrem liečby retencie a inkontinencie využiteľná aj na odstránenie fekálnej inkontinencie, keď dochádza k elektrickej stimulácii hrubého čreva a análneho zvierača.
Nové metódy chirurgickej liečby spasticity
Lekári z Kliniky detskej chirurgie DFNsP Bratislava ako prví zaviedli u nás dve nové chirurgické metódy liečby detských pacientov so spastickou formou detskej mozgovej obrny (DMO). Ako povedal MUDr. František Horn, jednou z nich je implantovanie špeciálnej liekovej pumpy, ktorá podáva liek priamo do centrálnej nervovej sústavy. Pumpa umožňuje lekárom naprogramovať dávku a 24-hodinové podávanie lieku. Druhou najúspešnejšou metódou liečby spasticity u detí s DMO je selektívna dorzálna rizotómia. Prerušia sa pri nej senzitívne vlákna miechových koreňov. Týmto zákrokom umožnia detskí chirurgovia dieťaťu, aby našľapovalo na celú končatinu. Po prerušení senzitívnych vláken sa uvoľní kŕč, ktorý bránil pacientovi v normálnom pohybe.
V Poľsku rekonštruovali mužovi tvár, čeľusť a očnice
Lekári v Poľsku vykonali u 33-ročného muža naliehavú celkovú transplantáciu tváre. Rezačka kameňov mu doslova amputovala tvár a poškodila čeľusť. Keďže mu išlo o život, zákrok lekári spravili bez dlhších príprav už niekoľko týždňov po nehode. Operácia trvala 27 hodín. Podľa šéfa operačného tímu Dr. Adama Macijewského išlo o prvú transplantáciu tváre v Poľsku a zároveň o prvú transplantáciu na svete s cieľom zachrániť život. Muž totiž nemohol jesť, mal problémy s dýchaním a hrozila mu infekcia.
Jún Unikátna operácia nádorov pečene
Lekári FN v Plzni urobili prvé dve rádioembolizácie nádorov pečene. Ako povedal prof. MUDr. Jiří Ferda z Kliniky zobrazovacích metód, tieto náročné zdravotnícke operačné výkony spravili ako prví v strednej Európe. Rádioembolizácia nádorov pečene spočíva v podaní sklenených mikroguľôčok, ktoré obsahujú rádioaktívny ytrium 90, do pečeňových tepien špeciálnym mikrokatétrom. Táto liečba je založená na princípe, keď sú rádioaktívne častice zanesené krvou priamo do nádorového tkaniva, ktoré je následne zničené žiarením s doletom iba dvoch až troch milimetrov. Rádioaktívna látka pôsobí len v dobre prekrvenom nádorovom tkanive a na ostatné tkanivá nepôsobí.
Pacientke vrátila zrak unikátna operácia
Chirurgovia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave ako prví u nás transplantovali ľudskú rohovku upravenú kobaltom. Novou metódou vrátili lekári zrak na ľavom oku 79-ročnej pacientke z Nitry. Prišla oň pre zápal rohoviek. Výhodou transplantácie takto upravenej rohovky je, že stratí všetky pôvodné bunky a nadobudne vlastnosti umelej rohovky. Obsahuje pritom pôvodnú rohovkovú hmotu, ktorá sa neodlúči.
Júl Časť lebky rekonštruovali unikátnym titánovým implantátom
Chirurgovia Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie košickej univerzitnej nemocnice uskutočnili unikátny zákrok, pri ktorom na rekonštrukciu časti lebky použili titánový implantát, vyrobený pacientovi na mieru. Po úraze lebky 52-ročný pacient už pri slabšom údere či tlaku na miesto defektu upadal do bezvedomia. Lekári zistili, že muž mal veľký defekt v čelovo-spánkovej a temennej oblasti. Implantát je unikátom najmä z konštrukčného hľadiska, pretože ide o škrupinový model vyrobený titánovým synterovaním. Jeho hrúbka je 1,5 mm a v mieste ukotvenia 0,5 mm.
V Žiline operovali chrbticu poškodenú TBC
Chirurgovia FNsP v Žiline uskutočnili unikátnu operáciu chrbtice trojročného chlapčeka. Tú mu poškodila tuberkulóza a hrozilo mu ochrnutie. Primár detskej ortopédie MUDr. Juraj Pupluhár povedal, že v spondylochirurgii sa venujú aj malým deťom. S TBC na chrbtici sa však podľa jeho slov v praxi ešte nestretli. Operácia šla hladko a dieťa sa má v súčasnosti veľmi dobre.
August Nová technológia v liečbe srdcového zlyhávania
Kardiológovia z Nemocnice na Homolke v Prahe zaviedli novú technológiu v liečbe srdcového zlyhania, tzv. bezdrôtovú stimuláciu srdcovej komory. Túto metódu považuje nemocnica pre pacienta za oveľa bezpečnejšiu ako doterajšie postupy. Eliminuje vznik trombov či infekcie. Podľa údajov nemocnice zlepšenie funkcie zlyhávania srdca sa dosiahne zavedením mikroelektródy veľkej 1 krát 4 milimetre do vnútornej steny ľavej srdcovej komory a implantáciou generátora ultrazvuku do medzirebrového priestoru. Obe tieto časti spolu komunikujú bez spojenia vodičom. Práve v tom spočíva najväčšia výhoda novej technológie.
September Austrálski vedci vyvinuli novú liečbu
Vedci z Univerzity Nového Južného Welsu v austrálskom Sydney prichádzajú s liečbou nádorových buniek, ktorá môže byť podľa nich revolúciou v boji s onkologickými ochoreniami. Ide o liečbu, ktorá spôsobí, že rakovinové bunky sa zničia samé. Mohla by byť do piatich rokov. Tento medicínsky prielom austrálskych vedcov začal výskumom liečby rakoviny u detí, neuroblastómy, kde sa účinok potvrdil. Taktiež bolo preukázané, že ničí rakovinové bunky melanómu a očakáva sa aj, že bude účinný pri liečbe väčšiny nádorov. Ako povedal prof. Peter Gunning z Univerzity Nový Južný Wels, ich liek vedie štruktúru nádorových buniek k zrúteniu. Novinka podľa neho vyvoláva pomerne rýchlo zničenie obalu rakovinovej bunky.
IKEM zaviedol novú metódu liečby obezity u diabetikov
Lekári Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) zaviedli, podľa ich slov ako prví v strednej a vo východnej Európe, novú liečbu obezity u pacientov s diabetom II. typu. Štyrom diabetikom vložili do tenkého čreva rukáv, ktorý zabraňuje vstrebávaniu živín. Podľa českých odborníkov sa pri tejto novej metóde výrazne tiež zníži riziko komplikácií. Endoskopicky pod röntgenom sa pri nej zavedie do tenkého čreva systém Endobarrier. Ten môže byť v čreve až rok.
Október Hypertenziu v Česku začali liečiť ultrazvukom
V pražskej Nemocnici na Homolke začali s unikátnou liečbou hypertenzie pomocou ultrazvuku. Lekári pri nej použili iba lúče ultrazvuku. Zamerali ich na určité nervové vlákna, ktoré je na zníženie vysokého krvného tlaku potrebné zničiť. Podľa pražských lekárov semifokusovaná ultrazvuková aplikácia je menej bolestivá a šetrná k pacientovi s hypertenziou ako invázny zákrok. Pri použití ultrazvuku nie je potrebný kontakt s tkanivom, bezkontaktnosť znižuje riziko poškodenia steny a vzniku trombu, súvisiaceho s poškodením endotelu.
November Unikátna operácia pomáha morbídne obéznym pacientom
Lekári z trnavskej nemocnice začali operovať morbídnu obezitu novou, malabsorpčnou metódou. Malabsorpčné výkony znižujú trávenie v tenkom čreve. Ako povedala hovorkyňa nemocnice Aneta Racíková, operáciou sa čiastočne zmenší aj celkový objem žalúdka, čím sa obmedzí možnosť konzumácie väčšieho množstva potravy, no najmä je z procesu trávenia vynechaná veľká časť tenkého čreva. K tráveniu tak dochádza až v strednej a v konečnej časti tenkého čreva. Týmto spôsobom dochádza k podstatnej redukcii trávenia potravy a k výrazne obmedzenému vstrebávaniu živín a energie.
December Nanočastice selénu sú účinnejšie ako antibiotiká
Selénové nanočastice dokážu ničiť baktérie účinnejšie ako antibiotiká. Tvrdia brnianski vedci. Ako informovala Denisa Ranochová za Centrum transferu Mendelovej univerzity v Brne, sú malé ako jedna miliardtina metra. Nanočastice selénu dokážu však rýchle ničiť baktérie. Poradia si aj s nebezpečným zlatým stafylokokom a pôsobia aj tam, kde bežné antibiotiká už nezaberajú. Spresnila, že vedci teraz hľadajú spôsob, ako nanočastice uchytiť a fixovať na najrôznejších látkach a materiáloch, ako sú obväzy, gély, ale aj podlahové krytiny či obklady stien. (ks)