Vedci z bratislavskej Slovenskej technickej univerzity (STU) vyvinuli náhradu kože z biomateriálov, ktoré majú hojivé účinky a ktoré by mali zabrániť nežiaducim imunitným reakciám. Univerzita o tom informovala na svojom webe. Tento výskum podľa odborníkov otvára cestu k vytváraniu biosyntetických náhrad kože, kostí, chrupaviek a tkanív.
"Používame syntetickú trojrozmernú matricu z prírodných polymérov - kolagénu, hyaluronanu či elastínu - a vytvárame" lešenie ", na ktorom sa kultivujú vlastné bunky pacienta. Ide vlastne o náhradu zamše, na ktorej sa pri hojení vytvorí nová vrchná vrstva kože - epidermis," vysvetlil Dušan Bakoš, ktorý výskum vedie.
Kolagén či hyaluronan sú látky, ktoré sú prítomné v ľudskom tele. Kyselina hyalurónová sa nachádza v medzibunkovom priestore a v kĺboch. Pri kolagéne vedci upravujú koncové väzby tak, aby sa zamedzilo odmietavým reakciám organizmu.
Na popáleniny zatiaľ prasacia koža
Spomínané kožné náhrady už prešli klinickými testami v bratislavskej univerzitnej nemocnici v Ružinove a výskum teraz čaká ďalšie využitie v praxi. Smerovať má k vytvoreniu biosyntetických náhrad kože či kostí. Tím profesora Bakoša už kostné náhrady vyvinul, a tie potom našli uplatnenie predovšetkým v zubnej chirurgii. Aj v tomto prípade sú z biomateriálu, ktorý ľudské telo prijíma bez imunitnej reakcie.
Bakošova vedecká skupina na čele s Miroslavou Vittekovou teraz pracuje na výskume dočasného kožného krytu na báze nanovlákien. Ten bude slúžiť ako okamžité, ale len dočasné prekrytie rozsiahlych popálenín. Pre takéto zákroky sa teraz používajú kožné implantáty zosnulých darcov, alebo upravená prasacia koža.