Vyskúšať si život mlynára na Slovensku v osemnástom a devätnástom storočí ponúkne po obnove Mudrochov mlyn v Dechticiach, severozápadne od Trnavy. Zatiaľ si medzi rozpadávajúcimi sa budovami prácne plní detský sen zdravotník Karol Závodský. Tvrdohlavo ide za svojím cieľom, aby rozprávku ponúkol ostatným.
Text a foto: Vladimír Kampf
Nielen s rozumom, ale aj s citom. To je zásada, ktorou sa nový mlynár riadi. ,,K mlynu mám vzťah od detstva a to je pre mňa kľúčové," hovorí K. Závodský, syn majiteľky a jeho mamy Libuše Závodskej, rodenej Mudrochovej. Do obnovy sa pustili spolu. ,,Cítim k nemu oveľa viac, ako keby som bol len štandardný obyvateľ. Keď sme chodievali raz za mesiac či dva na návštevu k babke, mal som pocit, že som prišiel do raja. Ako keď je niekto fascinovaný prehliadkou zámku. Bolo mi ľúto nechať to tu spustnúť. Tajne som dúfal, že sa raz stane zázrak," hovorí K. Závodský.
BEZ ŽIVOTA. Mlyn pustol. So starou mamou o obnove nebola reč. Zatrpkla po tom, ako ich rodinný mlyn v roku 1953 bez milosti zatvorili komunisti. Do mlyna, kam sa vydala, prišla v čase, keď v ňom bol čulý ruch, pri robote sa hemžilo služobníctvo. ,,Naša rodina bola rada, že nás aspoň nevysťahovali. Babka vždy len skonštatovala, že si s mlynom môžeme robiť, čo chceme, až po jej smrti. To by sme dlho čakali," usmieva sa K. Závodský. ,,Babka mala tuhý korienok. Do osemdesiatky mala veľmi pevné zdravie. Vyzeralo to tak, že bude žiť večne alebo že nás všetkých prežije. Až v roku 2009, keď cítila, že potrebuje opateru, sa dala presvedčiť. Zrazu bola rada, že som sem prišiel a začal sa starať," uvádza K. Závodský. Možno práve zatrpknutosť starej mamy a nevôľa dohodnúť sa zachovala v mlyne veľa historických unikátov.
AKO V NEMOCNICI. Súčasný mlynár je povolaním zdravotná sestra. Hovorí, že na Slovensku pre jeho povolanie nie je situácia ani trochu priaznivá. ,,Ak by sa nám podarilo dať mlyn do poriadku, bola by to starostlivosť o ľudí rovnako, ako keby som pracoval v nemocnici," prirovnáva K. Závodský. ,,Je jedno, či sa starám o zdravých alebo o chorých. Je to služba. Toto vysvetlenie zahnalo aj moje pochybnosti, či by sme zvládli prevádzkovať obnovené hospodárstvo," uvažuje K. Závodský. Obyvateľov mlyna teší záujem miestnych ľudí, ktorí pri pohľade na areál zostávajú pozitívne šokovaní. Zmizla kopa náletových drevín, mizne neporiadok, unikátny včelín je vynovený a vylietavajú z neho včely.
TRISTOROČNÁ USADLOSŤ. Architekt odhadol sumu potrebnú na obnovu mlyna na tristotisíc eur. ,,To aj napriek tomu, že sme predali rodinný dom v Modre, nedokážeme pokryť. Prvú podporu sme dostali od ministerstva kultúry na obnovu včelína. To bol prvý viditeľný krok. V roku 2011 objekty v areáli Mudrochovho mlyna vyhlásili na náš podnet za národnú kultúrnu pamiatku. Ak si niekto myslí, že nás to nejako veľmi zväzuje, tak sa na vec pozerá zle," vysvetľuje K. Závodský. Budovy sa líšia od ostatných v obci. Ide o tristoročnú usadlosť. Mohli to vyriešiť buldozérom a vystavať nanovo. Skanzen je však mŕtvy objekt. ,,To sme nechceli. Podarilo sa nám získať grant z ministerstva kultúry aj na pamiatkový výskum a digitálne zameranie. Sme jeden z prvých digitálne zameraných pamiatkových objektov na Slovensku. Čiastočný pamiatkový výskum, ktorý robila architektka Ľudmila Husovská, má stopäťdesiat strán," vysvetľuje K. Závodský.
INÝ POHĽAD. Dôležitým krokom bola pre mlyn aj spolupráca s Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity Bratislave. Tu sa študenti profesora Pavla Gregora učili, ako komunikovať s investorom a zvažovať, ako sami vidia obnovu takéhoto objektu. ,,V niektorých veciach zmenili aj môj pohľad. Poobzerali sa po okolí a prišli s tým, čo všetko by sme tu mohli robiť. Študenti si všimli, že v obci nie je žiadna možnosť ubytovať sa. Pripravíme ubytovanie v podkroví hospodárskych budov. Obec nemá informačné centrum. Bude tu. Chýbajú aj konferenčné priestory. Budú v kočiarni," vyratúva K. Závodský. Okrem toho má byť v mlyne lokálne múzeum a tematické galérie. Neďaleko je zrúcanina kostola a kláštora svätej Kataríny, v Dechticiach vyrábali habánsku keramiku. Exponáty sú zatiaľ v škatuliach krajského múzea. Komplex budov umožní návštevníkom zotrvať v areáli a venovať sa viacerým dostupným aktivitám. ,,V rámci expozície mlyna plánujeme vytvoriť dokumentačné a študijné stredisko mlynárstva. Pribudne ovocný sad. Sme otvorení aj umelcom, ktorí tvoria v exteriéroch. Celý projekt by sme chceli dokončiť do roku 2020," verí K. Závodský.
BOLO TO TAKTO
Mudrochov mlyn v Dechticiach vybudovali na konci osemnásteho storočia. Pôvodne mal jedno koleso poháňané vodou z potoka Blava. V tridsiatych rokoch 20. storočia počas prestavby vymenili koleso za turbínu. Pribudla dielňa so strojom na ryhovanie valcov mlynských stolíc. Objekty a hnacia sústava dokumentujú stavebnohistorický vývoj, modernizáciu výrobných technológií, zmien spôsobu bývania a hospodárskych činnosti remeselníckej rodiny. Najmladšou súčasťou areálu je unikátny včelín postavený v štyridsiatom roku minulého storočia. Aj on charakterizuje dobový život. Mlynári sa nezaoberali len mletím, ale aj ostatnou hospodárskou činnosťou. kováčskymi prácami a počas zimných mesiacoch vozili so svojimi záprahmi kamene na cesty. V roku 1904 sa stala vlastníkom areálu rodina Mudrochovcov.
PUBLIKOVANÉ 11. máj 2016