Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Robia za nás ťažkú prácu a sú takmer neomylní. No bez ľudí sa zatiaľ nezaobídu. Študenti Technickej univerzity pracujú na tom, aby roboti dokázali už aj sami vidieť a orientovať sa v priestore.“
Dávid Vido, redaktor: „Aj vďaka týmto strojom dokážeme u nás vyrobiť ročne približne stotisíc áut. Každý zvar musí byť na milimeter presný a to je niekedy veľmi náročné.“
Maroš Mudrak, doktorand STU: „Snažíme sa nájsť zváraný roh dvoch materiálov a ten práve nachádzame tým senzorom a robota korigujeme. Pretože tie vstupné diely do tej výroby nemusia byť vždy rovnaké.“
Dávid Vido: „Aj keď si myslíte, že roboti sa nemôžu pomýliť, nie je to celkom pravda. Môžu sa totiž stratiť v množstve svojej práce.“
František Duchoň, Ústav robotiky a kybernetiky STU: „Tá ruka sa mýli. Ona časom stráca nejakú presnosť. Práve preto sa robí výskum v tom, ako jej pomôcť.“
Dávid Vido: „Robot si musí vďaka programu uvedomiť, kde sa v priestore nachádza a čo robí.“
František Duchoň: „Práve preto im pomáhame nejakými takými svojimi externými snímačmi, čiže nejakými vnemami. Dá sa povedať, že im dávame oči.“
Dávid Vido: „Čoskoro dostanú nielen oči, ale už aj nohy.“
František Duchoň: „Sa budú pohybovať po tej fabrike, či už to budú také inteligentné ruky montujúce a vykonávajúce rôzne úlohy.“
Dávid Vido: „Zatiaľ hudba budúcnosti. No už dnes na týchto inováciách pracujú najlepší študenti s jednotlivými automobilkami.“
Maroš Mudrak: „A naozaj priniesť ich do toho, čo sa bude využívať, pretože človeka teší to, keď vytvorí na základe nejakých teoretických znalostí a prenesie to do toho praktického.“
PUBLIKOVANÉ 29. apríl 2015