Pripravovaný monitorovací systém zásobárne pitnej vody by mal pracovať nepretržite, pracovníka by mal systém okamžite upozorniť na neprimeranú aktivitu na Sihoti.
BRATISLAVA. Riečny ostrov Sihoť – dôležitý zdroj pitnej vody pre obyvateľov Bratislavy, bude chrániť monitorovací systém. Pracujú na ňom odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU).
Fakulta v októbri minulého roku nadviazala spoluprácu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, aby pre zásobáreň vody vyvinuli monitorovací a ochranný systém. Agentúru SITA informovala Lýdia Kotríková z tlačového oddelenia Slovenskej technickej univerzity.
Monitorovaná voda i osoby
„Ostrov Sihoť bude sledovaný po obvode, aby sa zamedzilo vstupu neoprávnených osôb. Monitorovacie prvky budú nainštalované i na iných dôležitých miestach. Keďže ostrov sa nachádza v záplavovej oblasti, systém musí byť vodovzdorný a na vyvýšenom miestne,“ vysvetľuje projektový manažér Martin Donoval z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Systém musí byť podľa neho dostatočne citlivý na ochranu ostrova pred neoprávnenými zásahmi. Vrty vybavia novými hĺbkomermi, ktoré uľahčia sledovanie podzemných zásob vody. Na ostrove sa tiež nachádza množstvo lesnej zveri, na ktorú treba pri návrhu ochrany tiež prihliadať.
Z laboratória do praxe
Monitorovanie ostrova by malo byť nepretržité, informuje Kotríková. Pracovníka ostrova systém okamžite upozorní na neprimeranú aktivitu. Ten potom zhodnotí mieru nebezpečenstva. Komunikačné zariadenia, ktoré sú vyvíjané na mieru, zabezpečia rýchly prenos informácií z ktoréhokoľvek monitorovaného bodu do riadiaceho strediska.
„Momentálne pracujeme na príprave prototypu inteligentnej monitorovacej jednotky, aby sme mohli overiť v laboratóriách i v praxi funkčnosť navrhnutého konceptu,“ dodáva Donoval.
sita
PUBLIKOVANÉ 19. august 2013