Ministerka školstva predložila zákon, akým chce odoberať vysokoškolské tituly. Kľúčovú úlohu bude zohrávať súd.
Ak študent odovzdá záverečnú prácu, ktorá je plagiát, musí ho právoplatne odsúdiť súd. A až potom mu univerzita môže titul odobrať. Tak chce ministerka školstva Martina Lubyová vyriešiť situáciu s neprávom získanými titulmi novým zákonom. Takto budú môcť študentovi odobrať titul tri roky spätne. Ak však študent odovzdá prácu, ktorú napísal niekto iný, lehota je desať rokov.
Za plagiát označuje súd
Ak teda študent odovzdá plagiát a do troch rokov ho za porušenie autorského práva odsúdi súd, môže mu univerzita titul odobrať. Lehota desať rokov sa vzťahuje na prípady, ak študent odovzdá prácu, ktorú mu vypracoval niekto iný, alebo ak riadne nezískal svoje predchádzajúce vzdelanie. Následne preberá taktovku rektor. V novele sa totiž píše, že titul môže odňať rektor univerzity, na ktorej ho študent získal. O jeho odobratí však rozhodne komisia, ktorú on vymenuje. Jej členmi by mali byť štyria vysokoškolskí pedagógovia, ktorí v danom odbore pôsobia, a len dvaja z nich môžu byť z danej školy. Členom má byť aj študent, ktorého nominuje študentská časť akademického senátu. Na autorov prác, ktorí ich predávajú, zákon nemyslí. Na otázky, či to ministerstvo spravodlivosti chce nejako riešiť, do našej uzávierky neodpovedali. Nominantka národniarov v rezorte školstva pripravila zákon na politickú požiadavku predsedu SNS Andreja Danka. Práve ten bol totiž minulý týždeň v parlamente odvolávaný za to, že jeho rigorózna práca je zrejme plagiát. Iba pred mesiacom sa HN ministerstva pýtali, čo so študentmi, ktorí odovzdali plagiát alebo prácu kúpili. Tlačové oddelenie vtedy reagovalo, že takéto prípady musí univerzita odhaliť najneskôr pri obhajobe práce. Teraz však do medzirezortného pripomienkového konania posunuli zákon, podľa ktorého bude možné odoberanie titulov.
Tituly sa odoberú ťažko
Akademická obec, ale aj analytici kritizujú nový zákon. Podľa nich nerieši podstatu. ,,Podmienka rozhodnutia súdu mi pripadá naozaj nadbytočná. Myslím, že to zníži možnosť odoberania titulu," reaguje na novelu odborníčka na vysoké školy a riaditeľka projektu To dá rozum Renáta Hall, ktorá nie je jediná, čo podmienku súdu kritizuje. Podľa nej to proces predĺži a k súdnemu procesu môže dôjsť aj po tom, čo už univerzita titul odoberie. V susednom Česku podobný zákon o odoberaní titulov funguje už rok, zapojenie súdu v ňom však nie je. Za pár mesiacov fungovania odobrali školy už tri tituly. ,,Zákon predpisuje zložitým spôsobom postupy len pre vymedzené prípady, v ktorých ma byť možné odňať diplom," myslí si rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. Podľa neho prináša novela rektorom ďalšie procesné povinnosti namiesto toho, aby apelovala na dodržiavanie mravných zásad jednotlivca. ,,Realizovateľnosť zákona podľa mňa môže zničiť podmienka, že podnet na prešetrenie nemôže prísť zvonka, ale len zvnútra školy," tvrdí Hall. Rektor totiž podľa novely môže konať na podnet z akademického senátu vysokej školy či fakulty, alebo na podnet z ministerstva. Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala upozorňuje, prečo novela vlastne vzniká. ,,Ide o etickú rovinu. Samozrejme, som rád, že takýto zákon vzniká, uvidíme po pripomienkach, aký dobrý bude."
Tému titulov odštartoval predseda SNS
CHRONOLÓGIA
Kauza šéfa parlamentu s rigoróznou prácou sa už ťahá vyše dva mesiace. O miesto šéfa parlamentu neprišiel ani po tom, čo sa ho poslanci skúšali odvolať.
24. september
Denník N zverejnil článok, podľa ktorého nie je jasné, ako predseda parlamentu Andrej Danko získal titul JUDr. V životopise, ktorý zverejnil na stránke Národnej rady, si totiž uvádzal len Univerzitu Komenského, kde získal magisterský titul. Danko vtedy argumentoval, že riadne skončil doktorandské štúdium na UK, za to sa však titul JUDr. nezískava.
25. september
Novinári zistili, že Danko písal rigoróznu prácu na Univerzite Mateja Bela. Nedostali sa k nej, pretože pár dní predtým predseda parlamentu podpísal licenčnú zmluvu, podľa ktorej je práca prístupná len v obmedzenom režime.
5. október
Študenti aj vysokoškolskí pedagógovia začali protestovať a žiadali Andreja Danka, aby svoju záverečnú prácu ukázal.
12. október
Pedagógovia aj študenti na Univerzite Mateja Bela začali podpisovať protestné vyhlásenie.
13. október
Rektor bystrickej univerzity verejne vyzval Danka, aby svoju rigoróznu prácu odtajnil.
17. október
Z knižnice na Univerzite Komenského zmizla rigorózna práca, ktorá mala rovnaký názov aj rozsah ako Dankova. Študentka ju však obhajovala o rok skôr.
19. október
Odborníci a analytici na ministerstve kultúry vyhlásili, že univerzita nemala rigoróznu prácu Andreja Danka utajiť.
15. november
Predseda parlamentu nakoniec prácu sprístupnil. Novinári vďaka tomu zistili, že Danko odpísal päť učebníc, no necitoval ich. Ide o znaky plagiátu.
21. november
Danko prežil pokus o odvolanie zo svojej funkcie. Obhajoval sa tým, že v roku 2000, keď prácu odovzdal, bol povolený kompilát. Podľa predpisov Univerzity Mateja Bela však nie je povolené odovzdať ako záverečnú prácu kompilát. Nebolo to povolené ani pred 18 rokmi.
PUBLIKOVANÉ 29. november 2018