Janette Štefánková, moderátorka: „Chemická fakulta Slovenskej technickej univerzity skúma koronavírus v odpadových vodách. Pred časom aj z rezortu zdravotníctva zaznelo, že je to účinný nástroj na boj proti pandémii. Doteraz sa však využíva minimálne. Plne funkčný by podľa Vladimíra Lengvarského mohol byť v najbližších týždňoch.“
Timotej Pisch, redaktor: „Odpadové vody podľa vedcov dokážu predpovedať nárast nových prípadov ochorenia približne o dvanásť dní skôr ako PCR testy a dvadsaťsedem dní pred možnými úmrtiami. Metódu skúmania odpadových vôd na výskyt koronavírusu ako prví využili Holanďania. Pri monitorovaní epidemickej situácie pomáha aj našim južným susedom.“
Gregor Martin Papucsek, spravodajca RTVS v Budapešti: „Meranie hladiny vyplaveného COVIDu v odpadových vodách potvrdzuje klesajúcu tendenciu infekcií v Maďarsku. Tieto hodnoty merajú inak vo väčších mestách pravidelne od začiatku pandémie.“
Timotej Pisch: „Na Slovensku sa takýmto výskumom odpadových vôd zaoberá Tomáš Mackuľák z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.“
Tomáš Mackuľák, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „Cieľom toho projektu bolo overiť, či je možné odpadové vody použiť ako nejakú jednu z metód, ktorá by ukazovala nejakú predikciu, pred napríklad nástupom ochorenia v danej lokalite. Snažili sme sa vlastne počas celého roka, kedy ten výskum systematicky prebiehal, monitorovať približne okolo jedna celá dva až jedna celá päť milióna obyvateľov.“
Naďa Krivoňáková, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „V súčasnosti sa zameriavame najmä na situáciu v Bratislave, kde sme schopní zachytiť jedného nakazeného zo šestnásťtisíc ľudí.“
Timotej Pisch: „Hoci minister zdravotníctva od nástupu do funkcie už viackrát avizoval, že takúto metódu použijeme pri boji proti pandémii, dosiaľ sa na Slovensku vo väčšom meradle nevyužíva.“
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR (nominant OĽaNO): „Tento proces beží, len my po včerajšej návšteve Úradu verejného zdravotníctva sme sa dohodli na dobudovaní tohto systému. Zatiaľ to beží iba v niektorých častiach. Celoplošne to bude fungovať v priebehu niekoľkých týždňov.“
Timotej Pisch: „Podľa samotných vedcov by sa takýmto spôsobom v budúcnosti mohla rozpoznávať aj prítomnosť zahraničných mutácií vírusu v populácii.“