Od januára 2021 sa uskutočňuje na STU aj štrukturálny projekt, na ktorom pracuje okolo 120 výskumníkov, zameraný na vytvorenie online smart systému včasného varovania na základe analýz odpadových vôd pomocou mikrosenzorov. Taktiež aj na vývoj progresívnych dezinfekčných technológií a výskum v oblasti antivirotických nanovláken, ktoré by mohli byť následne využité pri výrobe ochranných oblekov.
Monitoring odpadových vôd na prítomnosť nového koronavírusu na Slovensku začal tím pod vedením Mackuľaka z oddelenia environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave zberom vzoriek koncom februára 2020. Ich analýza sa začala na Katedre molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a na Ústave molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK. " Výskum je multidisciplinárny, preto sa na projekte VIR-SCAN intenzívne spolupracuje aj s epidemiológom Martinom Pavelkom z Inštitútu zdravotných analýz," spresnil Rybanský.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) pre TASR potvrdila spoluprácu s STU na rozbore odpadových vôd, pomocou ktorého je možné stanoviť šírenie vírusu v populácii. “Keďže ide o úplne novú metodiku, ktorá sa v minulosti na Slovensku v podobných prípadoch nikdy nepoužívala, musia vedci doladiť technologické postupy skúmania odpadových vôd a aj následnú interpretáciu faktov, aby boli čísla presné a spoľahlivé,” uviedli vodárne. Z informácií, ktoré má BVS k dispozícii, tieto projekty prinášajú sľubné výsledky.
Viac si prečítate na:
https://www.24hod.sk/odpadove-vody-vedia-signalizovat-nastupujucu-vlnu-sirenia-koronavirusu-priblizne-12-dni-pred-pozitivnymi-pcr-testami-cl754232.html