Jedenásty ročník súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET, ktorý sa konal opäť na akademickej pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdil, že pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska je silným, až životným podnetom na ďalšie smerovanie do sveta informačných technológií.
Preto je aj logická každoročná záštita fakulty, čo zdôraznila pri záverečnom hodnotení aj dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.
V roku nášho predsedníctva Rady Európskej únie je nosnou témou Slovenska rozvoj talentu. Preto na podujatí, na ktorom Asociácia pre mládež, vedu a techniku svojou organizáciou a mravenčou prácou dáva už jedenásť rokov priestor rozvoju talentu, nechýbala ani záštita Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR. Organizátori sa potešili aj záštite Slovenskej komisie Organizácie spojených národov pre výchovu a vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO. Tieto silné morálne ocenenia Junior Internetu sa dočkali aj výborných prezentácií 72 súťažiacich žiakov z celého Slovenska so 66 projektami. Pre mladých grafikov, programátorov a blogerov to bola príležitosť odprezentovať za 3 a pol minúty svoje práce v šiestich súťažných kategóriách.
Najpočetnejšie zastúpenie majú každý rok kategórie JuniorWEB a JuniorDESIGN, ktoré sú vekovo rozdelené do podkategórií: žiaci do 15 rokov a starší nad 15 rokov. Víťazom mladších žiakov v JuniorWEB-e sa stal Ondrej Vrábel s projektom „denbez.sk“, ktorý aj v minulom roku zvíťazil so svojimi didaktickými počítačovými Pinf hrami. DeňBez má jednoduchý, ale silný slogan: „Jeden deň, v ktorom spravíme výnimku, môže zmeniť veľa vecí...“. Ondrej mal v úvode podujatia aj prednášku o tom, ako sa po minuloročnom víťazstve zmenil život jeho a užívateľov Pinf hier - mentálne postihnutých. V kategórii starších žiakov JuniorWEB zvíťazil Dominik Mery s internetovým obchodom prémiových slovenských vín „tvojevino.sk“.
Oskar Majoroši v kategórii mladších žiakov JuniorDESIGN získal prvé miesto za „Portfólio“ viacerých prác pre rôzne spoločnosti. Medzi staršími žiakmi zvíťazila Ema Klučovská. Jej „Prezentácia na Artstation“ zobrazovala najmä príšery. Ako nám povedala: „Môj celoživotný sen je stať sa dizajnérkou príšer do hier a filmov.“ Napríklad robot Alienbot bol jej prvý robot, ktorého navrhla a umiestnil sa v prvej desiatke najlepších robotov v Hollywoodskej súťaži. Ema získala súčasne aj Cenu dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU.
Aplikácia pre zjednodušenie a urýchlenie prezerania autobusových liniek v Prešove „MHD Prešov“si získala pozornosť hodnotiteľov a pre autora Mareka Gogoľu znamenala víťazstvo v kategórii JuniorAPP.
Tím žiakov – Martina Pitáková a Dávid Duda získali prvé miesto v kategórii JuniorLEARN so „Systémom na tvorbu testov pre učiteľov a testovanie žiakov EXAMPLO“, ktorý prináša zapojeným učiteľom jednoduchosť použitia a ušetrí veľa času. K dispozícii sú rôzne typy otázok, možnosť doplnenia zvukovým sprievodom, zdieľanie testov medzi učiteľmi i vnútro-školská komunikačná platforma. Za Examplo získali aj Cenu dekanky FIIT STU.
Na Slovensku nemá obdobu a ide o jedinečný projekt – takto možno charakterizovať prvý slovenský portál, venujúci sa novinkám a recenziám na čoraz populárnejšie čínske smartfóny, tablety, či iné zariadenia „FónyzČíny.sk“. Prvé miesto v kategórii JuniorBLOG zaň získali Kristián Hrušovský, Juraj Vasek a Dávid Igaz.
V poslednej kategórii JuniorTEXT išlo o prezentovanie textov na vyhlásenú tému „Ako by malo Slovensko viesť Európu?“. Zvíťazila Andrea Lengvarská, ktorá ako sedemnásťročná prezentovala svoju prácu, zamyslenie, „Šesť mesiacov príležitostí“.
Predsedom sedemčlennej hodnotiacej komisie bol bývalý súťažiaci na prvých ročníkoch Junior Internetu a neskôr aj absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ľuboš Demovič. Ako nám povedal, „pri hodnotení sme prihliadali na obsah, nápad, prevedenie, ale aj umenie prezentácie! Mladí itečkari tak mali tri a pol minúty šance nás presvedčiť o svojich ambíciách. Presvedčili nás všetci a konkrétne umiestnenia sú len zrovnaním ich kvalít“.
Podujatie je okrem organizácie Asociáciou pre mládež, vedu a techniku náročné aj finančne. Náklady na ubytovanie, stravovanie a bohaté ceny pomohli zabezpečiť nasledovní partneri konferencie: Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Bratislavský samosprávny kraj, Microsoft, Active 24, QBSW, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zones.sk, Vacuumlabs, WebSupport, Gopas, EvitaPress, ESET, Partnerstvá Pre Prosperitu, The Spot, Principio MSD.
Asociácia pre mládež, vedu a techniku je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje 4500 členov v 55 kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a techniky, konferencie Junior Internet, Cesty za vedou, letné tábory, seminár LaBák. AMAVET má široké medzinárodné vzťahy v rôznych vedecko-technických súťažiach s výbornými výsledkami našich študentov, ktorí reprezentujú Slovensko po celom svete.
PUBLIKOVANÉ 1. apríl 2016