Jana Košíková, moderátorka: „Slovenská technická univerzita je oddnes súčasťou aliancie, ktorá spája viac ako osem miliónov vedcov, študentov a podnikateľov. Naše výskumné projekty sa tak môžu lepšie uchytiť aj vo svete. Teória sa navyše dokáže lepšie prejaviť v praxi.“
Viliam Stankay, moderátor: „Príkladom je aj recyklovanie použitých olejov, kde spolupracuje výskumník priamo s firmou.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Takto vyzerá olej, ktorý vylejete z motora, keď prejdete asi tridsaťtisíc kilometrov. Z tohto oleja sa dá vyrobiť nový, ktorý nalejete opäť do auta. Vedci Slovenskej technickej univerzity vyvinuli špeciálnu technológiu, vďaka ktorej netreba použitý olej spaľovať, dá sa regenerovať a znova a znova použiť.“
Pavel Timár, vedecký pracovník STU BA: „Okolo sedemdesiat percent je ako produkt, ktorý sa dá použiť znova ako olej, a jedna tretina, zhruba tridsať percent je zvyšok, ktorý podľa všetkých analýz sa ukazuje ako veľmi dobre fluxačné činidlo do asfaltov.“
Monika Hucáková, redaktorka: „V použitom oleji sú molekuly, ktoré sa dajú opäť využiť, len ich treba správne vyselektovať. Podobné technológie už pozná aj svet, no nie sú prispôsobené na menšie množstvá, s ktorými pracujeme na Slovensku.“
Pavel Timár, vedecký pracovník STU BA: „O túto technológiu už prejavili záujem aj susedné krajiny. Máme záujem teda aj z rakúskej strany, že by túto technológiu akceptovali.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Smernica Európskej únie nariaďuje, aby sa postupom času oleje už len recyklovali namiesto toho, aby sa spaľovali. Unikátnu technológiu si nechala univerzita patentovať spolu s firmou v Markušovciach na východnom Slovensku.“
Pavel Timár, vedecký pracovník STU BA: „Od začiatku toho, ako spustila tú novú technológiu, spracovala okolo dvanásťtisíc ton takéhoto odpadového oleja.“
Monika Hucáková, redaktorka: „A práve k prepojeniu výskumníkov s firmami má odnes univerzita bližšie, bude totiž jediným sídlom pobočky Európskej aliancie pre inovácie v strednej Európe.“
Robert Redhammer, rektor STU BA: „Na základe tejto zmluvy vytvárame pracovisko, ktoré bude pracovať v prospech výskumných tímov, v prospech ľudí individuálnych.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Od roku 2000 až po súčasnosť vyprodukovala Slovenská technická univerzita stotridsaťsedem patentov a tridsaťtri úžitkových vzorov.“
PUBLIKOVANÉ 4. máj 2013