Petra Ázacis, moderátorka TA3: „Nejeden z nás si povzdychne pri predstave, že Slovensko nemá more. Najmä v situáciách, keď si potrebujeme vyvetrať hlavu, pričom svedkami by mali byť len slabučký vánok a hukot vĺn. Ak nie more, tak aspoň les či zelený ostrov. Takýchto miest však v okolí nemusí byť práve dosť. Navyše, ak sú, nemusia byť prístupné pre verejnosť. No, čo ak si verejnosť vyberie práve kľúčový zdroj pitnej vody? Ostrov Sihoť je práve takýmto miestom. Je zdrojom pitnej vody pre štvrť milióna ľudí na západnom Slovensku. Je zo zákona chránený a teda vstup naň je zakázaný. Snaha sprístupniť ho verejnosť ešte zvýšila tlak na jeho ochranu a tú si vzali na paškál študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky bratislavskej Slovenskej technickej univerzity.“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Studne na ostrove, z ktorých sa už viac ako sto rokov čerpá pitná voda, majú vodári zabezpečené. Sihoť má ale 220 hektárov a väčšina územia je zalesnená. Keď vyschne rameno Dunaja, dá sa tam dostať aj suchou nohou aj napriek zákazu.“
Alena Trančíková, vedúca odboru kvality vôd BVS: „V tejto ploche máme viac ako 150 odborných objektov, ktoré treba chrániť. Sú to jednak studne, potom sú to čerpacie stanice, trafostanice a pozorovacie vrty.“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Ochrana Sihote je výzvou pre Fakultu elektrotechniky a informatiky STU. Jej odborníci plánujú využiť aj svoje poznatky z projektu ochrany Schengenskej hranice.“
Gabriel Juhász, dekan FEI STU: „Ten systém je viacvrstvový, minimálne má tri vrstvy. Tú samotnú fyzickú, ktorá zberá tie údaje, komunikačnú, ktorá ich prenáša a potom tú vrstvu informatickú, vrstvu služieb, kde sa spracovávajú a získavajú z týchto údajov znalosti.“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Malo by ísť o riešenie šité na mieru vodárenskej spoločnosti. Na ostrove sa totiž musia pohybovať jej zamestnanci, je tam aj zver. Preto vedci vyvíjajú systém, ktorý dokáže rozlíšiť mieru rizika prostredníctvom senzorov.“
Peter Telek, tajomník FEI STU: „Že to sa dá napájať rôznych solárov alebo iných zdrojov vlastne autonómneho zdroja elektrickej energie a rovnako sa pomocou takejto energie napája aj vysielač, ktorý môže fungovať vlastne na rôznych bezdrôtových frekvenciách.“
Radoslav Jakab, predseda predstavenstva BVS: „By sme mali prehľad o tom, či a kto na ostrov vstupuje. Čiže vyrieši identifikáciu tých osôb, aj vôbec to, že ak sú to osoby, v akých častiach sa pohybujú.“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Spolupráca vodárenskej spoločnosti a vysokej školy je prínosná pre obe strany. Vodári budú mať väčšiu istotu a vedci si otestujú výsledky svojho výskumu v praxi. Blanka Dóková, TA3.“
PUBLIKOVANÉ 12. apríl 2013