Janette Štefánková, moderátorka: „Európska komisia pripravuje hodnotiacu správu o stave jadrovej energie v Európe. Má posúdiť, či jadro je cesta, ktorou by sa Európa mala uberať. Správa ešte nevyšla a Francúzi už oznámili, že predĺžia životnosť najstarších jadrových elektrární v krajine o ďalšiu dekádu. Správa pobúrila ich európskych partnerov.“
Oliver Boskovič, redaktor: „Na základe analýzy môže Európska komisia zaradiť jadrovú energiu medzi prechodné, alebo naopak trvalo udržateľné palivo. Keď bude udržateľnou investíciou, spoločnosti získajú výhodnejšie zdroje financovania jadrových elektrární. Tie totiž nezanechávajú uhlíkovú stopu a sú vysoko efektívne v pomere cena výkon.“
Branislav Hatala, riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti, VUJE, a.s.: „Výroba elektrickej energie v jadrových elektrárňach nie je závislá na počasí a dá sa regulovať v závislosti od požiadaviek siete. Je veľmi kompaktný zdroj, kde na relatívne malej ploche vieme vyrobiť veľký objem energie.“
Oliver Boskovič: „S tým ráta aj európska jadrová veľmoc. Francúzsko ešte pred zverejnením analýzy Bruselu predĺžilo životnosť tridsiatich dvoch najstarších jadrových reaktorov v krajine o desaťročie. Slúžiť teda budú päťdesiat rokov. Štáty ako Rakúsko a Nemecko sú však proti jadrovej energetike. Poukazujú najmä na problémové spracovanie nukleárneho odpadu. Zatiaľ na správu z Francúzska oficiálne nereagovali.“
Ján Haščík, profesor STU, odborník na reaktorovú fyziku (telefonát): „Elektráreň, ktorá má dve turbíny, to je tisíc megawattov elektrických produkuje, tak za päťdesiat rokov odpad z nej predstavuje objem, ktorý sa zmestí do jedného činžiaku. Sú technológie, ktoré dokážu prepracovať toto palivo a zredukovať ten rádioaktívny odpad veľmi významným spôsobom.“
Oliver Boskovič: „Slovensko sa rozhodlo ísť nukleárnou cestou. V súčasnosti vyrábame vyše polovicu elektrickej energie z jadra. Zmena tejto stratégie by podľa odborníkov bola na pokraji našich finančných možností.“