Ak by sme zamenili plastové obaly napríklad za sklo, kov alebo drevo, objem skládok by narástol asi o 260%. Profesor Pavol Alexy sa špecializuje na výskum a vývoj biologických plastov z obnoviteľných zdrojov. Rozpráva o budúcnosti plastov a plastových odpadov, ich vplyve na globálne otepľovanie aj o jeho výskume nového bioplastu nonoilen.
Venujete sa vývoju ekologických plastov. Ako ste sa pred vyše 20-timi rokmi dostali k téme, ktorá začína byť zaujímavá až dnes?
Keď som v 90. rokoch pracoval vo VUCHT v Bratislave (vtedy Výskumný ústav chemicko technologický), stretol som sa tu s asi najekologickejším plastom tej doby - vodorozpustným, biodegradovateľným, aj keď syntetickým polyvinylalkoholom. Vtedy som sa rozhodol, že ekologické plasty by mohla byť cesta, kde by som vedel spojiť vzťah k prírode s mojou odbornosťou.
Tak u mňa vznikla téma ekologických plastov. Boli to roky 1995 - 96. Vtedy sa kolegovia čudovali, že veď je to drahé, ťažko spracovateľné a ropy je dosť za pár centov. Povedal som si, že je to síce tak, ale raz doba ekoplastov musí prísť. Pretože už vtedy bolo vidno, kam to smeruje a že nás odpad z plastov jedného dňa zaplaví.
Viac si prečítate na:
http://www.plasticportal.sk/sk/pavol-alexy-cenovy-rozdiel-medzi-ekologickymi-a-beznymi-plastami-musi-niekto-zaplatit/c/5992/