„Na organickej chémii je zaujímavé, že máte možnosť vytvárať nové látky, zlúčeniny a metodiky, ktoré nik pred vami nevymyslel, a ktoré môžu navyše poslúžiť v rôznych oblastiach života – na tvorbu nových liečiv, technológií a podobne,“ hovorí Pavol Jakubec z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Vďaka štipendiu Marie Curie sa dostal na univerzitu v Manchestri, kde sa pod vedením profesora Darrena Dixona venoval vývoju nových syntetických metód a syntéze biologicky aktívnych prírodných látok. Zameriavali sa na zlúčeniny izolované z prírody, ktoré majú zaujímavé biologické vlastnosti, napríklad proti rakovine či malárii, môžu teda slúžiť ako inšpirácia pri tvorbe nových liečiv. Tieto látky sa im podarilo zosyntetizovať veľmi efektívnym spôsobom, s vysokým chemickým výťažkom a tou najkratšou cestou, akou kto vymyslel.
V súčasnosti so svojím tímom vyvíja nové metodiky organickej syntézy, ktoré by pomohli odstrániť tranzitné kovy z katalyzátorov. Ďalšou kľúčovou témou jeho výskumu je syntéza nových antibiotík. Podstatou je chemická modifikácia prírodne izolovaného antibiotika, za účelom zlepšenia jeho mikrobiálnych vlastností a zníženia toxicity.
Viac si prečítate na:
https://tech.sme.sk/c/22498757/pavol-jakubec-vyvyja-nove-antibiotika-ktore-mozu-zachranit-ludstvo.html