Bratislava - Počet vysokoškolákov sa v uplynulom roku znížil. Vysoké školy hlásia pokles o temer 8,6-tisíca študentov.
Podľa Výročnej správy o stave vysokého školstva v roku 2010 navštevovalo slovenské fakulty niečo vyše 217-tisíc študentov. Pokles ich počtu zaznamenali najmä verejné vysoké školy, a to aj u denných aj externistov.
Pokles o asi 600 študentov hlásia aj súkromné školy. Jediný stupeň, ktorý evidoval rast v počte, boli doktorandi. Tých medziročne pribudlo o 1 095 študentov.
Menej prihlášok
Nižšie čísla evidujú vysoké školy aj v počte podaných prihlášok. O štúdium na vysokej škole v prvom stupni a spojenom prvom a druhom stupni sa uchádzalo 73 059 uchádzačov, občanov SR, čo je najnižší počet od roku 2004. Zápisom nakoniec prešlo 52-tisíc z nich. Na školy vlani prišlo aj dvetisíc zahraničných študentov.
Najviac študentov mala vlani tradične Univerzita Komenského v Bratislave. Tá spolu s bratislavskou Slovenskou technickou univerzitou pokrýva pätinu všetkých študentov na Slovensku.
Najväčší podiel doktorandov zaznamenali vlani umelecké smery. Najvyššie čísla hlásili bratislavská Vysoká škola výtvarných umení a Vysoká škola múzických umení a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Naopak, najmenej ich mala Univerzita J. Seleyho v Komárne.
Akademický rok ukončilo podľa výročnej správy niečo vyše 72-tisíc absolventov. Podstatný nárast absolventov, o temer 3 700 - zaznamenali u externistov súkromných VŠ.
Letí ekonómia a sociálna práca
Aj v uplynulom roku sa ukázalo, že najviac na Slovensku letia spoločenské vedy. V rámci nich študovalo takmer 60 percent zo všetkých študentov. Na súkromných je ich podiel až 80 percent.
Najväčší podiel v rámci spoločenských vied mali na verejných VŠ ekonómovia (32 percent). Na súkromných školách bol najväčší záujem o sociálnu prácu (36 percent). Tie dve kategórie promovali v najhojnejšom počte. Ako sa ukazuje, tieto odbory majú následne problém s uplatnením na trhu práce.
Výročná správa konštatuje, že podľa evidencie úradov práce bolo v septembri 2010 nezamestnaných okolo 6,2-tisíca absolventov, pričom drvivá väčšina z nich bola v evidencii kratšie ako pol roka. Z hľadiska ich vzdelania väčšina nezamestnaných vysokoškolákov mala titul v spoločenskej náuke, časť z nich z technickej vedy.
"V rámci spoločenských vied, náuk a služieb 36,2 percenta evidovaných nezamestnaných absolventov tvorili absolventi ekonomických vied. Takmer tretinu evidovaných nezamestnaných absolventov v technických vedách tvorili absolventi strojárstva a ostatnej kovospracujúcej výroby," dopĺňa správa.
Infobox:
Plány ministra vo VŠ:
Jurzyca pritvrdil. Chyby si odnesú celé VŠ odbory
Jurzyca plánuje zrušiť rozdelenie vysokých škôl
Školy dostanú dotácie aj na vyhodených študentov
Budú môcť študovať dlhšie, platiť viac by nemali
Štúdium budú môcť garantovať mimoriadnymi titulmi
Éra povinných štátnic končí. Jurzycovi stačí obhajoba
Študenti si pozrú, či sa im pedagóg venuje, ako má
Kvalita vyštudovanej školy sa možno prejaví na plate
PUBLIKOVANÉ 7. júl 2011