Lucia Barmošová, moderátorka: „Brali by ste dom postavený z materiálov vyrobených z odpadu za prijateľnú cenu?“
Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Slovenskí odborníci sa pustili do hľadania možností využitia plastového odpadu v stavebníctve. V laboratóriách už vyrobili prvé prototypy tvárnic, ktoré dokážu dobre izolovať pred únikom tepla, aj pred hlukom.“
Lucia Barmošová: „Okrem úžitku pre staviteľov však prospievajú aj životnému prostrediu. Plastovým odpadom je totiž dnes už zamorená celá zem.“
Anton Adamčík, redaktor: „Plastového odpadu sú plné skládky, povaľuje sa v lesoch, v jazerách, v riekach, aby napokon skončil v oceánoch, kde tvorí obrovské ostrovy.“
Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko: „Štyridsať percent odpadov končí na skládkach a až tretina končí v svetových moriach a oceánoch.“
Anton Adamčík: „A čo je najhoršie, časť z nich končí v útrobách živočíchov napríklad veľrýb.“
Miroslava Ábelová: „Každoročne zomrie milión morských vtákov a stotisíc rôznych morských cicavcov, kariet, veľrýb.“
Anton Adamčík: „Toxíny z plastov navyše zamorujú aj mäso rýb, ktoré je potom zdraviu škodlivé aj pre človeka. Svet stojí teda pred výzvou niečo s tým urobiť. Recyklácia je málo.“
Miroslava Ábelová: „Recyklujeme celosvetovo chabých päť percent.“
Anton Adamčík: „Buď teda menej plastov vyrábať alebo využiť odpad ako druhotnú surovinu. Tím slovenských vedcov zo Stavebnej fakulty si vybral tú druhú možnosť. Postaviť si domček z takýchto ekologických tehličiek, je možno hudbou najbližších rokov.“
Ing. Valéria Gregorová, doktorandka Stavebnej fakulty STU: „Nás vlastne oslovila firma s tým, že čo by sa s tým dalo ďalej robiť, lebo fakt akože toho odpadu je pomerne veľa. Čiže toto je jedna taká z ciest zakomponovať takýto druh materiálu v podstate do stavebníctva.“
Anton Adamčík: „A aj sa im podarilo vyrobiť prvé dva vhodné prototypy. Toto je tvárnica vyrobená z plastovej drte.“
Ing. Valéria Gregorová: „Takže toto je materiál, volá sa to skrátka EVA – etyl vinyl acetát.“
Anton Adamčík: „No a ten drží pokope betónové mlieko. Tvárnica je pevná pórovitá a ľahká, ale vraj klasickú tehlu nedokáže nahradiť a teda nie je vhodná na nosné múry.“
Ing. Valéria Gregorová: „Ono to má skôr iba výplňovú funkciu, alebo nejakú takú tepelno-izolačnú.“
Anton Adamčík: „Je v podstate alternatívou pre doterajší polystyrén-betón, ktorý sa využíva na zatepľovanie. Táto druhá tvárnica je pružná a izoluje nielen tepelne, ale aj proti hluku.“
Ing. Valéria Gregorová: „Tou látkou odpadovou boli použité vlastne bužírky alebo gumičky z káblov. Odpad sme miešali s lepidlom.“
Anton Adamčík: „Pružnosť tejto tvárnice by sa dala využiť aj an odpruženie, či zmäkčenie dlažby.“
Ing. Valéria Gregorová: „Nejaké také nášliapné vrstvy na nejakých detských ihriskách.“
Anton Adamčík: „No, a aby sa takéto nové ekologické tvárnice dostali aj k nám do rúk, bude závisieť od výrobcu.“
Ing. Valéria Gregorová: „Sa to vlastne musí nejak ekonomicky zohľadniť.“
[JOJ, 19:30 22/08/2016]
PUBLIKOVANÉ 22. august 2016