Zlatica Puškárová, moderátorka: „Posledné dni a hodiny uprene sledujeme, či sa voda Dunaj prevalí cez protipovodňovú hrádzu, alebo či mosty nápory riek vydržia.“
Jaroslav Zápala, moderátor: „Sú ale aj ľudia, ktorí to robia každý deň, nielen keď je kríza. Navštívili sme špeciálne laboratórium, kde majú storočnú vodu pravidelne.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Okrem Dunaja a Moravy má Bratislava v podstate ešte jednu rieku. Tu, na Stavebnej fakulte STU, totiž dokážu nasimulovať, ako sa vodný živel správa.“
Peter Dušička, vedúci katedry hydrotechniky, STU: „V tomto laboratóriu teraz vidíte fyzikálny model úseku vodného toku, na ktorom sa nachádzajú dva mosty.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Kým prvý je bezpečný, druhý je príliš nízko. Tieto drievka simulovane plávajú storočnou vodou, ako skutočné konáre a pne.“
Peter Dušička, vedúci katedry hydrotechniky, STU: „Dokážu náhle upchať mostné pole, tým pádom znížiť kapacitu prietoku. Ak tá voda vlastne vybreží z koryta, aj keď za normálnych podmienok to koryto, ten povodňový prietok previedlo.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Podobné vylepšenia, ako modrý deflektor by vraj potrebovali stovky mostov, najmä na menších tokoch slovenských riek. Vedúci katedry hydrotechniky tvrdí, že na Slovensku sa voda málo skúma.“
Peter Dušička, vedúci katedry hydrotechniky, STU: „Projektant naprojektuje v úvodzovkách lacno, potom sa postaví, potom sa príde na to, že to nefunguje, potom sa až urobí fyzikálny model, ktorý má byť pred výstavbou toho mosta. Potom sa to vyskúma a obvykle za veľké peniaze sa to upravuje tak, aby to aspoň ako-tak vyhovovalo.
Jaroslav Krafka, redaktor: „Aj v tomto prípade by malo platiť, dvakrát meraj a raz stavaj. Na katedre hydrotechniky však hrozí, že od jesene neotvoria nový ročník. O štúdium vodohospodárskych stavieb nie je záujem.“
PUBLIKOVANÉ 6. jún 2013