Z absolventov sú na trhu práce najžiadanejší informatici a ekonómovia
MONIKA CHYBOVÁ Končíte školu a premýšľate, kde sa po nej uchytíte v praxi? Ak ste nepracovali už počas štúdia, budete to mať ťažšie ako vaši aktívnejší kolegovia s praxou. Poradíme vám, ako zaujať budúceho zamestnávateľa.
„Situácia absolventov na trhu práce je komplikovaná,“ tvrdí Ján Trgala z personálnej agentúry Trenkwalder. Podľa údajov Štatistického úradu miera nezamestnanosti ľudí od 15 do 24 rokov dosiahla za minulý rok 33,6 percenta! „Absolventi by sa tak mali pripraviť na to, že prácu sa im nepodarí nájsť aj niekoľko mesiacov,“ varuje Trgala. Trh s pracovnými ponukami sa však mierne rozbehol. „Momentálne máme 1 300 pracovných ponúk vhodných pre kandidátov bez praxe,“ potvrdila nám Lucia Burianová z profesia.sk. „Z celkového počtu tvoria ponuky pre absolventov 18 percent.“ Ďalších vyše 200 pozícií pre absolventov nájdete aj v personálnej agentúre Grafton Recruitment.
Prax, prax, prax!
„Dnes máme v databáze uchádzačov, ktorí majú po skončení denného štúdia vysokej školy 4 – 5 rokov relevantnej odbornej praxe! Títo sa uchytia takmer okamžite,“ vysvetľuje Ivana Kováčiková z personálnej agentúry Exact Recruitment. „Veľa klientov totiž nemá čas absolventov zaškoľovať a potrebuje hotových ľudí.“ „Firmy nemajú núdzu o absolventov. Požiadavky na nich sa oproti minulému roku veľmi nezmenili. Naďalej platí, že okrem diplomu z vysokej školy alebo ukončenej strednej školy je pre zamestnávateľa výhodou, ak vidí, že uchádzač o prácu bol aktívny už počas školy a zapájal sa aj do iných ako školských aktivít. Je totiž predpoklad, že táto aktivita mu priniesla napríklad organizačné schopnosti alebo ho usmernila vo svojej ďalšej kariére,“ vysvetľuje Burianová.
Kto má zelenú
„Najvyšší dopyt je po absolventoch informačných technológií a technických škôl, no dobrá je aj pozícia ekonómov,“ vymenúva Trgala a dodáva, že dopyt je aj po kvalifikovaných robotníkoch a operátoroch výrobných liniek. Ťažšie to majú študenti niektorých humanitárnych odborov, napríklad pedagogických fakúlt. „Momentálne firmy najviac hľadajú absolventov na pozície administratívneho pracovníka/ referenta, obchodného zástupcu, programátora a účtovníka,“ tvrdí Burianová. Najtažšie uplatnenie vidí Dáša Koricová z Grafton Recruitment v oblasti ľudských zdrojov a marketingu.
Rady pre úspešného uchádzača:
- relevantnú prax získavajte už počas štúdia
- presvedčte, že budete prínosom aj bez skúseností
- pred pohovorom si naštudujte čo najviac o firme
- uveďte aj skúsenosti, ktoré nesúvisia s činnosťou potenciálneho zamestnávateľa, dávajú najavo, že máte pracovné návyky
- požadujte mzdu a podmienky, ktoré zodpovedajú vašej cene na trhu práce
- s hľadaním práce začnite teraz, po maturite či štátnici sa konkurencia zvýši
- popracujte na jazykoch a počítačových znalostiach
ZDROJ - personálne agentúry
Top 10 škôl podľa záujmu zamestnávateľov o absolventov
Slovenská technická univerzita 50,03%
Ekonomická univerzita 47,46%
Žilinská univerzita
39,05%
Univerzita sv. Cyrila a Metoda 35,89%
Technická univerzita 33.94%
Univerzita Komenského 30,69%
Univerzita Mateja Bela 30,24%
VS múzických umení 29,37%
Slov. poľnohospodárska univerzita 28,36%
Univerzita Konštantína Filozofa 28,07%
ZDROJ - profesia.sk
PUBLIKOVANÉ 11. apríl 2011