PUBLIKOVANÉ 28. november 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič dnes vymenoval 46 nových profesorov vysokých škôl. Po odovzdaní dekrétov poznamenal, že dosiahnutie tohto najvyššieho akademického titulu ich dôsledne a jednoznačne zaväzuje k plneniu pedagogicko-vedeckých povinností. "Práca pedagóga je pre každú spoločnosť mimoriadne významná, predovšetkým tým, že modeluje intelektuálnu a mravnú výbavu mladých ľudí," zdôraznil vo svojom príhovore.Napriek pozitívnym krokom v slovenskom školskom systéme, ktoré sa udiali za posledné roky, hlava štátu stále vidí v tejto oblasti veľké rezervy. "Som presvedčený, že akademická obec si uvedomuje, že vysokoškolský systém potrebuje skutočnú reformu, ale takú, ktorá by z hľadiska poskytovaného vzdelania a jeho kvality zvýšila príťažlivosť našich vysokých škôl aj tým, že orientuje absolventov najmä na požiadavky praxe," konštatoval prezident.
Obsah vysokoškolského vzdelania musí podľa neho korešpondovať s nastavenými svetovými trendmi, akceptovať nové podmienky podnikateľského prostredia, potreby a požiadavky trhu, ale aj rešpektovať potreby spoločnosti. "Ak nedáme našim absolventom správnu motiváciu, nemôžeme sa čudovať, ak napríklad naši špičkoví informatici odchádzajú od svojho povolania a venujú sa profesiám, na ktoré možno stačí iba stredoškolské vzdelanie," upozornil Gašparovič s tým, že Slovensko ešte stále potrebuje v porovnaní s vyspelými krajinami zvýšiť počet vysokoškolsky vzdelaných odborníkov. "No určite nie bezhlavo. Kritérium úspešnosti sa z celkového počtu absolventov presúva na počet uplatniteľných miest v praxi," dodal.
Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a novovymenovaný profesor Robert Redhammer poukázal na nutnosť využívania nových poznatkov do inovácií, ekonomického a sociálneho rozvoja. "Inováciám a transfere poznatkov sa v Európe menej darí. Tie sú totiž najcitlivejšie na absenciu zdravého rozumu, na bariéry, byrokraciu či nesúlad predpisov," podčiarkol.
V prípade, že sa európske krajiny nespamätajú a nezačnú v tejto oblasti spolupracovať, hrozí im ďalšia kríza, tentoraz technologická a výrobná. "Noví globálni konkurenti investujú do vývoja, vzdelávania veľké finančné sumy. Zakrátko získajú technologickú, možno aj výrobnú prevahu, ak ihneď nezaberieme, hospodárska prosperita sa rozplynie a o sociálnych istotách budeme môcť len snívať," avizoval Redhammer.
Svojich kolegov zároveň vyzval, aby popri svojej intenzívnej vysokoškolskej práci venovali energiu aj širším celospoločenským problémom.