Nepovolené tvrdenia o mikroorganizmoch v mliečnych výrobkoch sa od budúceho roku nesmú používať na ich obaloch.
BRATISLAVA. Niektorí výrobcovia obohacujú jogurty aj o probiotiká, teda organizmy, ktoré pomáhajú zdraviu. Na obaloch často uvádzali, že takto obohatené jogurty zlepšia zdravie a imunitu. Tieto tvrdenia preveril Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Veľkú časť z nich zamietol, ďalšiu označil za nepreukázanú. Pozitívne účinky mikroorganizmov v jogurtoch sa podľa portálu dtest.cz zatiaľ nepodarilo dokázať žiadnemu výrobcovi.
Obaly bez zavádzania
Výrobcovia často probiotiká označovali za látky, ktoré „zabezpečujú rovnováhu v črevách“, „podporujú prirodzenú imunitu či trávenie“. Po zamietnutí týchto tvrdení, môžu na obaloch umiestňovať len názov baktérií, ktoré výrobok obsahuje. Výrobcom však mohli ostať natlačené obaly, kde uvádzajú pozitívne zdravotné účinky probiotík. „Nepovažoval by som to za prehrešok, pokiaľ sa jogurty v týchto obaloch dopredajú do konca roka,“ myslí si Ľubomír Valík z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Podľa spoločnosti Danone však tvrdenia EFSA nezamietla preto, že sa nepreukázal pozitívny účinok probiotík, ale preto, že úrad nedefinoval konkrétne podmienky, ktoré stačia na prijatie zdravotného tvrdenia. „Naša spoločnosť už dávnejšie zmenila komunikáciu na obaloch výrobkov a v reklame. Na výrobkoch spotrebiteľ nájde len zákonom stanovené texty,“ tvrdí Lenka Jochman Slunská, riaditeľka komunikácie Danone.
Zasiahla Európska únia
Do roku 2006 mohli potravinári na svojich výrobkoch uvádzať akékoľvek výživové a zdravotné tvrdenia. „Zdravotné tvrdenia na označeniach potravín a v reklame sa stali dôležitými marketingovými nástrojmi na upútanie pozornosti spotrebiteľov,“ povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Tvrdí, že ich výrobcovia často zneužívali a zavádzali nimi spotrebiteľov. V súčasnosti existuje celoeurópsky zoznam zdravotných a výživových vyhlásení, ktorý je záväzný pre všetky štáty Únie. Vzťahuje sa nielen na označovanie, ale aj na prezentáciu a reklamu potravín. S pomocou zoznamu založeného na výsledkoch vedeckej analýzy sa podarilo do konca roku 2012 odstrániť z trhu zavádzajúce vyhlásenia o účinku niektorých potravín. Európska komisia zoznam pravidelne dopĺňa o ďalšie zakázané vyhlásenia. „Nariadením komisie z júna sa zdravotné tvrdenia týkajúce mikroorganizmov dostali do zoznamu nepovolených zdravotných tvrdení,“ uviedla Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva. Toto opatrenie začne platiť od januára budúceho roka.
Lekári ich podporujú
Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Pomáhajú pri rozvrate črevných baktérií v tráviacom trakte. Pôsobia aj na nervový a imunitný systém. „Odporúčam konzumáciu mliečnych výrobkov, čo obsahujú probiotiká,“ povedal gastroenterológ Miloš Bubán. Odstránenie tvrdení o ich pozitívnom zdravotnom účinku považuje za výmysel Únie. Ďalší gastroenterológ Jozef Klucho však nie je presvedčený o pozitívnych účinkov všetkých mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú probiotiká. „Jedinou potravinou na našom trhu, ktorá má preukázateľne pozitívne účinky na človeka, je pravá nepasterizovaná bryndza,“ doplnil. Pavla Obertová
PUBLIKOVANÉ 20. júl 2013