Slovensko by už o rok mohlo inovovať trh s plastovými materiálmi. Tím okolo profesora Pavla Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyvíja v spolupráci s nitrianskou firmou špeciálne bioplasty, ktoré sa v prírode dokážu rozložiť bez toho, aby v nej zanechali akúkoľvek enviromentálnu stopu.
Neškodia ľudskému zdraviu ani prírode. Plasty, na ktorých už dve desaťročia pracuje profesor Pavol Alexy, sú príkladom absolútnej recyklácie – čo prírode vezmeme, to jej aj musíme vrátiť.
Nie je plast ako plast a platí to aj pre bioplasty. „Pod pojmom plasty označujeme triedu chemických látok patriacich k materiálom nazývaným polyméry. Ich chemické zloženie môže byť rozmanité, rovnako ako ich vlastnosti,“ vysvetľuje na úvod vedec, ktorý bude o problematike plastov prednášať širokej verejnosti na festivale Európska noc výskumníkov 2019.
O 20 rokov už recyklácia nebude mať efekt
„Recyklácia je z môjho pohľadu iba krátkodobé riešenie, ale lepšie nemáme,“ spresňuje profesor Alexy s tým, že keby sme recyklovali viac plastov, spomalíme produkciu nových, ale nezastavíme ich hromadenie v enviromente. Skôr či neskôr, odhadom možno o 20 rokov, už recyklácia nebude mať efekt, predpovedá profesor Alexy.
Zradné mikroplasty?
Na plasty sa mnohí ľudia pozerajú aj ako na zdravotné riziko. Mikročastice plastov sú totiž všade okolo nás - konzumujeme ich, vylučujeme - dennodenne prechádzajú naším telom ako „medzihostiteľom“.
Mikroplasty však podľa profesora Alexyho sami o sebe nie sú až taký veľký zdravotný problém – najmä pre človeka a vyššie živočíchy, pretože ich z tela vylúčime ako inertný materiál. To ale neplatí pre živočíchy, ktorým sa plast hromadí v žalúdku, pretože ho nedokážu vylúčiť a má to aj ďalší háčik – na mikročastice vrátane plastov sa môžu viazať chemikálie, čom nás opäť vracia k recyklácii.
Plasty, ktoré sú 100-percentne „bio“
Aby boli plasty „zdravé“, musia byť ekologické a ekologické budú jedine vtedy, ak budú biodegradovateľné, a zároveň vyrobené zo surovín z obnoviteľných zdrojov. To je aj nosná myšlienka dlhoročného výskumu profesora Alexyho – aby bol plast 100-percentne „bio“.
Plast vyvinutý slovenským tímom z STU môžete nielen viackrát použiť, ale pokojne ho očistíte aj v umývačke riadu. Prvé testy výrobkov naznačujú, že by poháre, misky či zubné kefky z nonoilenu mali vydržať niekoľko mesiacov.
Výrobu chcú spustiť už o rok
O bioplasty zo Slovenska je podľa slov výskumníka už teraz záujem zo strany zahraničných firiem. Ďalšou dobrou správou je, že produkty z tohto materiálu by mohli byť na trhu už o rok - nitrianska firma Panara plánuje v spolupráci s vedcami z STU spustiť výrobu s kapacitou 4-tisíc ton bioplastu ročne.
O výskumníkovi
Prof. Ing. Pavol Alexy. PhD. je vedúcim Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien v Ústave prírodných a syntetických polymérov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vyštudoval chémiu na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Titul vysokoškolského profesora v odbore technológie makromolekulových látok získal v roku 2013. Viac ako 20 rokov sa intenzívne venuje výskumu a vývoju biodegradovateľných plastov.
Viac si prečítate na:
http://vedanadosah.cvtisr.sk/profesor-pavol-alexy-bioplasty-zo-slovenska-obdivuje-aj-svet
PUBLIKOVANÉ 23. september 2019