Programátori a novinári spolu cez víkend rozmýšľali, ako zabrániť ďalším podvodom v poľnohospodárskych dotáciách. Jedným z nich bol tvorca softvéru a súčasne farmár Jozef Šnirc.
Jozef Šnirc pestuje na pár hektároch jablká a ríbezle, živí ho však najmä programovanie. Hnevá ho škandál s eurodotáciami a tak s kamarátmi prišiel na Hackatlon AllForJan, aby spolu navrhli spôsoby, ako takéto podvody odhaľovať.
Hackatlon AllForJan zorganizovali SME, Aktuality.sk, Fakulta informatiky a informačných technológií STU a Gap Data Institute. Programátori tam spolu s novinármi – aj z Denníka N – pracovali na tom, ako odhaľovať možné podvody s agrodotáciami. Využili verejné dáta, ktoré sú však často neprehľadné a skryté, tvorili mapy, na ktorých je možné pozrieť si, kto berie dotácie a či má na to právo, a robili rizikové analýzy, ktorí žiadatelia vykazujú podozrivé žiadosti o dotácie. Využili tiež snímky zo satelitov Európskej vesmírnej agentúry na spektrálnu analýzu pôdy, ktorá z vesmíru ukazuje, čo sa na vybranom poli pestuje. Dáta a aplikácie sprístupnia programátori novinárom.
Máte vlastné sady a aj sa vyznáte v dátach. Čo ste si pomysleli, keď ste videli, ako farmári podvádzajú s agrodotáciami a obchádzajú systém?
Bolo znepokojivé a zároveň prekvapivé, že to je ešte dnes možné. Že informačné systémy štátu nie sú na takej úrovni, aby tomu zabránili.
Stretli ste sa ako farmár s tým, že sa niekto snaží brať dotáciu na cudzie polia alebo hoci aj násilím kradne úrodu?
V našej lokalite sa to nedeje. Podhradie v okrese Prievidza je podhorská obec, sú tam pasienky, je tam jeden výrazný obrábateľ pôdy a potom veľa malých, ako som aj ja. Máme jeden trojhektárový sad a druhý má 1,8 hektára. A ten veľký farmár nerobí problémy, ak by si chcel niekto menší pôdu rozšíriť. Neviem o tom, že by sa niečo podobné ako na východe dialo aj v našej lokalite.
Keď sa u vás nič také nedeje, prečo ste prišli na Hackaton hľadať chyby v systéme?
To je dlhodobá motivácia, Slovensko sa uberá smerom, s ktorým nesúhlasím, a chcel som prispieť k tomu, aby sa to zvrátilo.
Čo vám prekáža?
Nastavenie štátnych inštitúcií a niektoré praktiky, ktoré nám tu zostali ešte z minulého režimu. Rôzne možnosti nie sú otvorené šikovným ľuďom, ale dostávajú sa k nim takí, ktorí majú lepšie známosti.
Hovoríte o farmárčení alebo o IT sektore?
Vo všeobecnosti, ale aj o IT sektore.
Na čom pracujete ako programátor?
Vyrábam softvér, ale nemám žiadneho štátneho klienta.
Prečo nerobíte pre štát?
Pretože to často nie je o kvalite produktov, služieb a konkurenčných cenách, ale o iných záujmoch. Som však presvedčený, že Slovensko sa mení, čo vidíme aj v priamom prenose, a férovo sa bude dať robiť aj v týchto oblastiach. Bude to síce ešte chvíľu trvať, ale v tomto som optimista.
Čo si programátor ako vy povie, keď vidí, že štátne IT tendre si tu rozdeľuje stále dookola pár firiem napojených na politikov a oligarchov?
Že tie eurá by mali byť míňané účelnejšie, aby splnili to, čo ľudia potrebujú a očakávajú. Tak ako tu na Hackatone, kde sme ako desať tímov za jeden víkend prišli s rôznymi návrhmi na odhalenie toho, či sú dotácie legálne alebo nie. Aby peniaze išli cielenejším spôsobom.
Ako by to podľa vás dopadlo, keby si takýto cieľ dal štát?
Záležalo by od toho, či by na to bola politická vôľa. Všetky predpoklady na to sú a je možné to dosiahnuť.
Štát dáta skôr ukrýva, aj pri agrodotáciách vidno, že sa v nich dá len ťažko vyhľadávať, nevidí ich každý. Bolo by komplikované zobrať už existujúce dáta a pátrať po tom, kto podvádza?
Technicky by to bolo veľmi jednoduché. Pôdohospodárska platobná agentúra má všetky dáta, možno má menej pracovných kapacít, aby to vedela manuálne skontrolovať. Na jednom z projektov sme však videli, že polia je možné každé dva týždne kontrolovať infračerveným snímkovaním zo satelitov. Z takýchto snímkov je možné s vysokou pravdepodobnosťou odhadnúť, čo sa na poli pestuje.
Inými slovami, pár jednoduchých riešení s pár šikovnými ľuďmi by dokázalo systém otvoriť verejnosti?
Áno.
Aj váš tím prišiel s viacerými analýzami rizík, sami ste určili 3 – 4 veci, ktoré ak by niekto sledoval, vedel by, na ktorých farmárov sa má pri kontrolách zamerať. Čo ste si zadefinovali ako riziká?
Pracovali sme na sprístupnených dátach. V žiadostiach o priame podpory – dotácie na pôdu – sme identifikovali tých, ktorí mali ročne výrazný, až niekoľkostohektárový nárast obhospodarovanej plochy, čo môže znamenať riziko, ktoré treba preveriť.
To môže byť návod pre štát – dajte si pozor na tieto firmy.
Nemusí to vyslovene znamenať, že tie firmy sú pokútne. Môže sa to diať z viacerých dôvodov. Je to rizikový indikátor. Tie sa dajú urobiť na omnoho väčšej množine dát a je to možné zobraziť.
Koľko ľudí treba na to, aby sa nad tým zamysleli a naprogramovali efektívny nástroj?
Myslím, že by to zvládla stredná alebo menšia IT firma, vedela by identifikovať rizikové znaky a urobiť napríklad aj rating žiadateľov. My sme za dva dni urobili tri identifikátory. Nie je to plnohodnotný softvér, ale bežný stredný tím s piatimi ľuďmi to musí urobiť za pol roka.
Keby vám štát ponúkol, aby ste na tom s nimi spolupracovali, čo by ste im na to povedali?
Na to teraz neviem odpovedať.
Je ťažké byť na Slovensku farmárom?
Áno. Pre nás je to ťažké. Posledné dva roky sme kvôli jarným mrazom mali problém s úrodou. Keby sme sa spoliehali len na tieto tržby, už by sme to nerobili.
Treba mať alternatívny príjem?
Preto sa venujem vývoju softvéru, čo je moja hlavná náplň. A v lete, keď sú práce vonku, sa venujem sadom.
Trpezlivosť a vzťah k tomu máte aj preto, že ste sady prevzali po otcovi?
V zásade áno. V roku 2012 sme založili aj nové sady a venujeme sa tomu spolu s otcom.
----
Jozef Šnirc (35)
Po odchode zo softvérovej firmy v Bratislave pred zhruba desiatimi rokmi sa začal venovať pestovaniu ovocných stromov. K informačným technológiám sa zakrátko vrátil, pokračoval však už aj vo farmárčení, sady má v Koši a v Podhradí v okrese Prievidza. Sad premenil na ekologický bez chemických postrekov. Ako programátor pracuje aj pre veľké firmy, ale nie pre štát.
[dennikn.sk 09/04/2018]
Autor: Juraj Koník
Link: https://dennikn.sk/1089572/programator-a-farmar-stat-by-mohol-odhalovat-podvody-s-agrodotaciami-rychlo-a-lacno/?ref=list