Projekty Univerzitného vedeckého parku STU v Bratislave a v Trnave budú mať priamy pozitívny vplyv na viac ako 10-tisíc ľudí. Počítajú so zriadením a obnovou vedeckých laboratórií, ich špičkovým vybavením a obnovou budov. Dôraz kladú aj na aplikovaný výskum a podporu prenosu nových poznatkov do praxe.
„Zriadením univerzitného vedeckého parku sa vytvoria lepšie podmienky na špičkový výskum, univerzitné vzdelávanie a efektívnu spoluprácu s podnikateľským prostredím. Slovenská technická univerzita dosahuje dobré výsledky v oblasti vedy a inovatívneho výskumu. Má skúsenosti aj s podporou vzniku start-up spoločností a zo zriaďovaním spin-off podnikov, no zúfalo jej chýbajú investície. Dnes sa tento nedostatok začína odstraňovať. Verím, že keď posilníme infraštruktúru, naša práca bude dlhodobo prinášať podstatne väčší ekonomický a spoločenský efekt Slovensku," hovorí rektor STU Robert Redhammer.
Univerzitný vedecký park STU Bratislava bude mať dve lokality: V centre Bratislavy, v areáli Námestie slobody/Radlinského ulica sa bude zameriavať na oblasti materiálového výskumu, chémiu, potraviny, priemyselné biotechnológie, životné prostredie, bezpečnosť a spoľahlivosť stavieb. Laboratóriá budú vybavené špecializovanými výskumnými prístrojmi na analýzy chemikálií, materiálov či konštrukcií.
V Mlynskej doline sa bude výskum orientovať na oblasť informačných a komunikačných technológií, elektrotechniky, automatizácie a riadiacich systémov, ako aj nanoelektroniky a fotoniky. Investície do vedeckej a výskumnej prístrojovej infraštruktúry budú orientované na modernú výpočtovú techniku cloudovského typu, dátové a sieťové riešenia.
Univerzitný vedecký park STU v Trnave (CAMBO) bude zameraný na výskumné oblasti materiálového inžinierstva, najmä iónových a plazmových technológií a automatizácie a informatizácie priemyselných procesov.
Niektoré vedecké pracoviská budú unikátne v európskom rozmere. Vybudovanie špičkovej výskumnej infraštruktúry umožní zintenzívniť spoluprácu slovenských výskumných tímov s medzinárodnými tímami. Očakáva sa, že tieto investície nám umožnia zvýšiť našu účasť na projektoch spolupráce rámcových programov EÚ - horizont 2020, v ktorých Slovenská republika má veľmi nízku úspešnosť. Projekty počítajú aj s obnovou budov, s odstránením ich systémových porúch, so znížením energetických nárokov, emisií CO plynov a s ich adaptáciou na potreby špičkového výskumu zriadením špičkových laboratórií.
Súčasťou projektu vedeckého parku v Bratislave je aj budovanie podnikateľského inkubátora, ktorý bude vytvárať podmienky na vznik a rozvoj začínajúcich podnikov (start-up a spin-off) v univerzitnom prostredí.
Veľký dôraz kladú oba projekty na podporu transferu nových poznatkov do priemyselnej praxe. Univerzitné parky posilnia spoluprácu školy s akademickými inštitúciami a s podnikmi. Takáto spolupráca prispeje k zvyšovaniu konkurencieschopnosti Slovenska a k rozvoju nových odvetví ekonomiky založených na inovatívnych technológiách.
„Je to výnimočný úspech nielen pre Slovenskú technickú univerzitu, ale aj pre Slovensko - spravili sme zásadný krok pre skvalitňovanie vedeckého výskumu, vysokoškolského vzdelávania a pre technický rozvoji krajiny. Prejaví sa to zvýšením príspevku Slovenska k celkovému rastu konkurencieschopnosti EÚ," zhodnotil podpísanie projektu dekan MTF STU Oliver Moravčík.
[Pravda 30/01/2014]
PUBLIKOVANÉ 30. január 2014