„Z technologického hľadiska je SPOT špičkovým robotom,“ vraví robotik František Duchoň. Vedec je riaditeľom Národného centra robotiky a pôsobí ako profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.
Podľa robotika mohli po robotickom psovi siahnuť v Singapure zámerne, lebo sme zvyknutí, že pes je na stráženie. „Pred takýmto zariadením majú ľudia rešpekt,“ dodal Duchoň.
Vedec si myslí, že na intuície o robotickom psovi vplýva aj kultúra, lebo v Európa a Ázii sa k robotom pristupuje inak. „Zatiaľ čo v Európe vnímame roboty skôr cez priemysel, v Ázii sa v domácnosti používajú bežne. Európa je v tom konzervatívnejšia - pred pár rokmi som rodičom kúpil robotický vysávač, napriek tomu mama stále vysáva ručne,“ hovorí Duchoň.
Vedec vysvetlil, že v Japonsku majú aj roboty, ktoré chodia s dôchodcami na nákupy. „Robot si pamätá, čo treba kúpiť, slúži ako nákupný košík a aj ako sprievodca. Ak je dôchodca sám, je to perfektná pomôcka. Je otázne, či to konzervatívna Európa dokáže akceptovať,“ dodal robotik z STU.
Robotik Duchoň je presvedčený, že počet robotov v domácnostiach a priemysle v budúcnosti porastie, roboty nás odbremenia od jednotvárnych či nebezpečných aktivít a oslobodia nás pre kreatívne činnosti.
„Pozrite si vyspelé krajiny, ako je Singapur, Japonsko, Južná Kórea alebo Nemecko, či v nich s robotizáciou nezamestnanosť rastie alebo klesá. Podľa mňa sú uvedené krajiny špičkou aj z hľadiska ekonomického, lebo dokážu odbremeniť ľudí od jednoduchých a monotónnych činností a sústreďujú sa na to, aby vytvárali hodnoty,“ dodal vedec z STU.
Viac si prečítate na:
https://dennikn.sk/1890439/prosim-stojte-aspon-meter-od-seba-v-singapure-dohliada-na-fyzicky-odstup-roboticky-pes/