Petra Maťašovská, moderátorka: "Proti návrhu vysokoškolského zákona sa postavila aj akademická obec. Podľa Rady vysokých škôl a väčšiny rektorov verejných vysokých škôl sa zvýšením veku odchodu garantov zo 65 na 70 rokov nič nerieši. Nesúhlasia ani s rozšírením možností vzdelávania na odborných vysokých školách. Navyše tvrdia, že legislatíva môže znehodnotiť očakávaný výsledok komplexnej akreditácie. Novelu poslanca Mojmíra Mamojku zo Smeru SD sprevádza niekoľko dní aj kritika vládnej SNS. Po postúpení návrhu na marcovú schôdzu parlamentu obviňuje partnerov z porušenia koaličnej dohody. Slovo má Katarína Ottová."
Katarína Ottová, redaktorka: "Poslanec Smeru a zároveň aj dekan a profesor na súkromnej vysokej škole Mojmír Mamojka odmieta osobnú zainteresovanosť. Tvrdí, že mu ide o kvalitu vzdelávania a že nie je dobré okliešťovať možnosti škôl."
Mojmír Mamojka, poslanec NR, Smer SD: "Jasné, že 4-5-ročná škola nemá asi tú kvalitu čo 25-ročná, aj keď nie je to vždy pravda, ale prečo jej nedáme priestor, čas. A kto nebude dobrý, no tak nebude mať tých poslucháčov a zanikne."
Katarína Ottová, redaktorka: "Zo zákona je najvyšším reprezentantom vysokých škôl Rada vysokých škôl. Jej predseda Viktor Smieško novelu odmieta. Rozdelenie vysokých škôl má totiž rozlíšiť kvalitu i záber vysokých škôl."
Viktor Smieško, predseda Rady vysokých škôl: "Novela vlastne ruší túto možnosť, pretože odborná vysoká škola sa dostane v poskytovaní vzdelávania na úroveň univerzitných vysokých škôl, hoci univerzitná vysoká škola, na ňu sú kladené omnoho väčšie nároky čo sa týka výskumu, výsledkov výskumu, akceptovateľnosti v zahraničí a podobne."
Katarína Ottová, redaktorka: "Proti je aj väčšina rektorov verejných vysokých škôl. Rektor STU Vladimír Báleš hovorí, že rozšírenie možnosti odborných škôl mení filozofiu zákona."
Vladimír Báleš, rektor STU: "Surovým spôsobom zasahuje do prebiehajúcej komplexnej akreditácie. Keď už verejné vysoké školy majú komplexnú akreditáciu za sebou a súkromné ešte pred sebou. Čo sa týka predĺženia veku, tam je situácia veľmi podobná. Ja si myslím, že týmito garantmi by mali byť predovšetkým mladí profesori, aktívni a nie my, starší profesori."
Katarína Ottová, redaktorka: "Rovnako predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera upozorňuje, že prebieha komplexná akreditácia. 27 vysokých škôl ju má za sebou, 6 súkromných čaká."
Ľubor Fišera, predseda Akreditačnej komisie: "Nebolo by korektné, aby tých 27 vysokých škôl bolo zamietnuté niektoré študijné programy, pretože mali garanta nad 65 rokov, resp. ho nepodali a u týchto 6 vysokých škôl by sa to umožnilo."
Mojmír Mamojka, poslanec NR, Smer SD: "Treba dať minimálne aspoň časový priestor školám a docentom a profesorom, aby sme ich nevyhadzovali v najlepšom veku, často v 65-ke a aby mali možnosť začať ešte intenzívnejšie vychovávať mladú a strednú a mladšiu generáciu, ktorá jednoducho chýba."
Katarína Ottová, redaktorka: "Podľa Ľubora Fišeru dobrý docent či profesor môže ostať učiť aj 65-ke."
Ľubor Fišera, predseda Akreditačnej komisie: "Na niektorých vysokých školách som nadobudol dojem, že profesor niekedy možno aj úmyselne si nevychováva mladého, aby tam mohol ostať."
Katarína Ottová, redaktorka: "Rada vysokých škôl zvýšenie veku garantov odmietla už vlani."
PUBLIKOVANÉ 16. február 2010