Viliam Stankay, moderátor: „Na Slovensku vzniklo Centrum pre výskum umelej inteligencie, takzvané Slovak-AI. Za jeho vznikom stoja Slovenská technická univerzita v Bratislave, IT Asociácia Slovenska, Americká obchodná komora a Úrad podpredsedu vlády. Podporila ho aj vyše dvadsiatka firiem. Ide o platformu, ktorá by mala vytvoriť priestor na uplatnenie špičkových odborníkov.“
Ivan Tománek, redaktor: „Napríklad takto prezentujú umelú inteligenciu úspešné filmy. Autonómne roboty, ktoré ovládli ľudstvo. Vývoj napreduje míľovými krokmi a roboty dokážu v súčasnosti skákať, behať či loziť. Mária Bieliková sa umelej inteligencii venuje niekoľko desaťročí. Pred tridsiatimi rokmi v diplomovej práci navrhla expertný systém na diagnostiku chorôb. Umelá inteligencia podľa nej umožňuje strojom napodobniť ľudskú činnosť. Nahradí preto človeka?“
Mária Bieliková, dekanka FIIT STU, Bratislava: „Keď ľudia budú používať umelú inteligenciu na veci, ktoré sú dobré, ak to vieme takto povedať a nedovolia robiť niektoré veci, tak ako máme zbrane napríklad, tak potom ja si myslím, že sa nám tá umelá inteligencia nikdy nevymkne z rúk.“
Ivan Tománek: „Na Slovensku vzniklo prvé centrum na výskum umelej inteligencie. Spája akademickú obec, biznis aj štát. Pomôcť by mohol napríklad aj pri čerpaní európskych peňazí.“
Mário Lelovský, viceprezident IT Asociácie Slovenska: „Bude tam program digitálna Európa, ktorý bude ponúka 9,2 miliardy EUR na rozvoj digitálnych technológií. Z toho 2 a pol miliardy priamo na rozvoj umelej inteligencie. Ale zase Slovensko môže sa pokúsiť získať nejaké zdroje z tohto programu len vtedy, ak bude na to pripravené. A tá príprava znamená, že musí byť na Slovensku subjekt, ktorý je rešpektovaný zo zahraničia.“
Ivan Tománek: „Do zahraničia odchádza podľa štatistík až 15 % študentov. Od novej platformy si zakladatelia sľubujú aj to, že zníži odliv schopných ľudí.“
Gabriel Galgóci, prezident Americkej obchodnej komory v SR: „A práve Slovak-AI je tá platforma, kde by sme im chceli ponúknuť taký ten Center od Gravity, keď chcete alebo dôvod prečo by sa mali vrátiť, pretože tu budú môcť robiť nielen teoretický výskum, ale budú môcť robiť aplikovaný výskum práve v prepojení s biznisom.“
Ivan Tománek: „Do centra je zapojených momentálne päť univerzít, 2 výskumné ústavy a 23 firiem.“
PUBLIKOVANÉ 27. jún 2019