Starý most je definitívne uzavretý, v najbližších dňoch zmizne drevená lávka
Pri novom moste má byť pamätník z konštrukcie toho starého.
BRATISLAVA. Starý most prišiel o prvé tri matice, ktoré montovali ešte ruskí vojaci a nemeckí zajatci po druhej svetovej vojne. Ako symbol štartu rekonštrukcie ich včera odmontovali primátor Milan Ftáčnik (Smer), minister dopravy Ján Počiatek (Smer) a eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn. Do marca sa oceľová konštrukcia vytratí. Odvčera sú blízko mýtnych domčekov zamknuté brány, pre verejnosť už je most neprístupný. „Najbližšie dni by sa postupne mala rozobrať drevená lávka pre peších, aby nelákala dobrodruhov,“ povedal hovorca magistrátu Stanislav Ščepán. Rekonštrukcia mosta je základom projektu prvej etapy Nosného dopravného systému Bratislavy, odľahčiť má dopravu z mostov Apollo a SNP a do Petržalky vrátiť električku.
Zapoja aj lode
Rekonštrukcia bude mať dva kroky. „Pri rozoberaní mosta najprv žeriav zloží oceľové polia, na ktoré dosiahne z brehu,“ opisuje Karol Bohunický z konzorcia Eurovia, ktoré most prebuduje. Tie časti, na ktoré rameno žeriava nedosiahne, rozmontujú zo železničnej časti mosta a loďou prevezú na petržalskú stranu. Potom vybudujú jeden nový pilier, jeden zrekonštruujú a dva staré demontujú. „Nový most budeme montovať na petržalskej strane a postupne tlačiť smerom do mesta.“ Na moste potom osadia nové koľaje, električka by mala jazdiť v septembri 2015.
Bezfarebný, bez mena
Hoci prvé vizualizácie nového Starého mosta ho zobrazujú v zelenej farbe, nie je istá. „Chceli by sme urobiť anketu pre verejnosť, z ktorej by vzišla farba aj názov mosta,“ hovorí Počiatek. Sám by nebol spokojný, ak by most bol práve zelený. Nová konštrukcia by podľa primátora Ftáčnika mala pripomínať pôvodný most. „Možno riešením bude aj návrh oceľovosivej farby. Farieb ponúkneme viac,“ povedal Ftáčnik. Názov chce mesto doriešiť o dva roky. Počiatek už návrh na názov má, prezradiť ho nechcel. „Budem zaň lobovať v správnom čase.“ Ako spomienku na pôvodný most mesto sľubuje pamätník. „Plánujeme umiestniť malú časť konštrukcie niekde v priestoroch v blízkosti mosta, aby sa nám nestratila jeho pôvodná podoba z očí,“ hovorí Ftáčnik.
Vzorky z betónu
Takmer storočné betónové piliere najstaršieho betónového mosta lákajú aj vedcov. Môžu poskytnúť informácie o odolnosti materiálu a jeho zložiek. Vzorky betónu preto preskúmajú odborníci zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity. „Sledovaním vývoja mostných konštrukcií môžeme pozorovať vývoj vedomostí v stavebníctve,“ vysvetľuje zámer projektu o histórii mostov Peter Paulík z fakulty. Vzorky zoberú z desiatok mostov na Slovensku. Lenka Juríčeková
Most budeme montovať na petržalskej strane a postupne tlačiť smerom do mesta. Karol Bohunický, stavebník
Najskôr rozoberú lávku pre chodcov. Prestavbu spustili minister Počiatek, eurokomisár Hahn a primátor Ftáčnik.
http://bratislava.sme.sk/c/7026151/odmontovali-prve-skrutky-mosta.html