Plastové tašky majú výrazne menšiu celkovú environmentálnu stopu ako nákupné tašky z papiera či bavlny, vysvetlil profesor Pavel Alexy na konferencii Samoška.
Plastové nákupné tašky môžu byť veľkým problémom pre životné prostredie, ak sa dostanú do voľnej prírody, napríklad do oceánov. Pokiaľ ale zohľadníme ich celkovú environmentálnu stopu – vrátane emisií spojených s ich výrobou či prepravou – z porovnania s inými druhmi nákupných tašiek vychádzajú plastové tašky ako najekologickejšia alternatíva.
O rôznych druhoch nákupných tašiek a ich celkovom environmentálnom dopade hovoril prof. Ing. Pavel Alexy, PhD., vedúci oddelenia plastov, kaučuku a vlákien Ústavu prírodných a syntetických polymérov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) na kongrese Samoška začiatkom októbra v Trnave.
Bavlnená taška? Na 45 rokov
„Z pohľadu bežného človeka sa dá povedať: Bavlna? Veď to je prírodný materiál, nič ekologickejšie si nevieme predstaviť,“ povedal P. Alexy. Z viacerých dôvodov to však neplatí.
„Bavlna má vysokú uhlíkovú stopu, je nerecyklovateľná,“ uviedol profesor. „Jej pozitívom je, že pochádza z obnoviteľných surovín, je viacnásobne použiteľná, biologicky rozložiteľná a ľahká, aj keď nie taká ľahká ako polyetylénová taška.“
Ako ukázala aj vlaňajšia dánska štúdia, s ohľadom na produkciu a záverečné zhodnotenie materiálov sú v komplexnom porovnaní environmentálne najprijateľnejšou alternatívou ľahké plastové tašky vyrobené z LDPE, teda polyetylénu s nízkou hustotou. Z porovnania týchto tašiek s bavlnenými alternatívami vyplýva, že jedna bavlnená taška je „ekvivalentom“ približne 7 100 ľahkých polyetylénových tašiek.
Viac si prečítate na:
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104948/prve-zdanie-klame-bavlnene-a-papierove-tasky-nie-su-ekologickejsie-nez-tasky-z-plastu.aspx
PUBLIKOVANÉ 10. október 2019