Roman Nadányi, moderátor: „Odkedy v Bratislave na Námestí hraničiarov položili základný kameň najväčšieho sídliska v strednej Európe, uplynulo polstoročie. Budovanie bratislavskej Petržalky bolo najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou 20. storočia. O mimoriadnom záujme svedčí fakt, že súťažné podklady si vyžiadalo až 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala vtedajšia Rada Mestského národného výboru 15. júna 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Prišlo 84 návrhov z 19 krajín. Redaktor Igor Daniš zistil, kde už 50 rokov stojí prvý panelák Petržalky.“
Igor Daniš, redaktor: „Ján Zeman z 5. poschodia na Vilovej ulici 5 to vie najlepšie.“
Ján Zeman, obyvateľ: „Nachádza sa na nej prvý panelový dom v Petržalke. Určite 100%, lebo sme sa tam nasťahovali koncom mája v roku 1968. Žiadne iné paneláky v Petržalke neboli. Žije nás tam ešte 10 ľudí, ktorí sa v tom 1968 tam nasťahovali.“
Igor Daniš: „Máte o tom aj dokument alebo teda rodný list bytu?“
Ján Zeman: „Zdedil som po otcovi členskú knižku Stavebného bytového družstva s číslom 2. Môj otec bol prvý predseda toho stavebného družstva a to sídlilo v našom vchode na 3. poschodí v jednej garsónke.“
Igor Daniš: „Panelák na Vilovej, prvý panelák v Petržalke. Všimol som si, že máte zaujímavé poštové schránky, veľmi robustné. Prečo?“
Ján Zeman: „Pôvodná myšlienka bola asi taká, že jedna časť bola ako normálne na poštu a druhá, väčšia, schránka za tým bola myslená, že sa bude robiť donášková služba, že ľudia si dopredu objednajú mlieko, pečivo a také základné veci a že niekto to donesie do tej schránky a ľudia nebudú musieť ísť do obchodu. Lenže to sa nikdy nezrealizovalo. Keď sme sa tam nasťahovali, ešte samoobsluha nebola postavená. Po tom 1968 asi nebol záujem o takéto nejaké novoty. Nikdy sa to nezrealizovalo, ale schránky sú ešte furt pôvodné.“
Igor Daniš: „Máte aj výťahy?“
Ján Zeman: „Pôvodné a fungujú veľmi dobre, sú naše, československé.“
Igor Daniš: „Dnes sa vo veľkom zatepľuje, ako to bolo s vaším panelákom?“
Ján Zeman: „Bol zateplený, ale originál panely boli tepelne izolované, pretože keď nám menili okná, tak som si všimol, že časť toho panelu je vlastne tepelná izolácia a je tam keramzit. Už vtedy na to určite mysleli.“
Igor Daniš: „Jána Zemana z Vilovej 5, ktorý býva v prvom paneláku v Petržalke sa ešte opýtame na možnosti parkovania.“
Ján Zeman: „Náš panelák je výnimočný aj tým, že pod ním sú garáže. A si pamätám, že zo začiatku tie garáže nikto nechcel, lebo neboli autá. Dnes tie garáže sú veľmi vzácne.“
Igor Daniš: „Aké ste mali od začiatku auto?“
Ján Zeman: „Žiadne. Auto sme až neskoršie kúpili. Garáž bola k dispozícii.“
Igor Daniš: „Na riešenie bývania panelovým stavebnicovým systémom v zničenej povojnovej Európe prišli vo Francúzsku. Najlepšie paneláky z najkvalitnejšieho betónu postavili v Nemecku. Dnes už paneláky podrobujú aj takým skúškam, o akej hovorí Ján Hollý z Katedry konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V Trnávke na Bojnickej je jedno unikátne pracovisko.“
Ján Hollý, Katedra konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave: „Máme veľmi účinný a kvalitný aerodynamický tunel, myslím, že jeden z dvoch v strednej Európe. Dokáže simulovať laminárne prúdenie vetra. Môžeme v mierke vymodelovať akýkoľvek objekt, tento objekt vieme posúdiť z hľadiska obtekania vzduchu alebo tekutiny ako takej. Vieme vyrobiť model 1:300-1:400. Vieme z tohto modelu posúdiť ako sa bude tento model správať v reálnej situácii.“
Igor Daniš: „Budova môže, nemôže sa vychýliť?“
Ján Hollý: „Hlavne vysoké budovy, skyscrapere takzvané, sú signifikantne vystavené prúdom vetra. A to znamená, že v nejakých 100-200 m budovy sa vie vychýliť 10-20 cm. Vieme zistiť v akej výške je, aký tlak vetra, čo ten vietor pôsobí na budovu, ako s ňou pracuje, či tam vzniká tlak alebo podtlak, vieme nájsť najvhodnejší pomer tvaru ako takého.“
Igor Daniš: „Čo ste robili napríklad?“
Ján Hollý: „Model Národnej banky Slovenska.“
Igor Daniš: „Je to špičkové pracovisko?“
Ján Hollý: „Je to špičkové pracovisko, je to univerzitné pracovisko. Nič špičkovejšie ako univerzita nie je k dispozícii na Slovensku.“