PUBLIKOVANÉ 18. február 2009
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU prijíma prihlášky na deväť bakalárskych študijných programov v dennej a tri v externej forme. Prijímacie pohovory nerobí. Študovať možno aj v angličtine. Ak by sa študenti pri výbere budúcej školy riadili rebríčkom kvality fakúlt, určite by o Fakultu chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave mali väčší záujem.
Akademická rankingová a ratingová agentúra ju už viackrát vyhodnotila ako najlepšiu technickú fakultu na Slovensku. Naposledy vlani. Jedným z dôvodov je najmä to, že fakulta má silnú vedu a výskum, do ktorého sú vo veľkej miere zapojení aj študenti.
Bakalári sa uplatnia v strednom manažmente
Fakulta poskytuje vzdelanie pre celé spektrum chemického, potravinárskeho a farmaceutického priemyslu. V štúdiu sú výrazne zastúpené aj predmety z oblasti informatiky a manažmentu. Absolventi bakalárskeho štúdia majú široké uplatnenie najmä v malých a stredných podnikoch, ktoré potrebujú stredný manažment.
Rozpätie uplatnenia absolventov je veľmi široké, od environmentálnej oblasti, ako sú ochrana vôd, pôdy či jadrová bezpečnosť až po oblasti génového inžinierstva cez medicínu a farmáciu či výrobu alkoholu, mlieka a mäsa v potravinárskom priemysle.
Chémia má však uplatnenie napríklad aj v ochrane kultúrneho dedičstva, reštaurátorstve umeleckých diel, bankovníctve, pri overovaní drahých kovov či v bytovej chémii.
Bez prijímačiek
Fakulta nerobí prijímacie skúšky. Podmienkou prijatia je stredoškolské vzdelanie s maturitou. "Každý má mať šancu to skúsiť. Prvý semester je vlastne predĺžené prijímacie konanie, kde sa ukáže, kto chce pokračovať v štúdiu a komu zvolené štúdium vyhovuje," hovorí Kovaŕík.
Študijný program možno študovať aj v angličtine, podmienkou je, aby sa našlo desať uchádzačov. Ak má niekto bližšie do Humenného, môže bakalárske štúdium absolvovať aj tam. V budúcom akademickom roku tam fakulta otvorí študijný program Automatizácia, informatizácia a manažment v chémii a potravinárstve, a to v dennej aj v externej forme.
Profilovými predmetmi sú matematika, chémia a fyzika. "Pre nás je ideálny absolvent gymnázia, ktorý je vzdelaný z matematiky a fyziky na úrovni, ktorú potrebujeme. Ale samozrejme aj absolventi potravinárskej priemyslovky alebo aj niektorých stredných odborných škôl," spresnil Kovaŕík.
Prijatým uchádzačom škola ponúka v septembri, pred začiatkom semestra, prípravný kurz z matematiky a fyziky.
Príjmacie konania ja dvojkolové
Prijímacie konanie má dve kolá. V prvom kole sa prihlášky na štúdium podávajú do tridsiateho apríla, druhé do pätnásteho augusta.
Uchádzači o štúdium budú najskôr zoradení podľa bodového hodnotenia výsledkov štúdia na strednej škole. Kritériami sú koncoročné študijné výsledky z matematiky, chémie a fyziky, koncoročné priemery z každého roka štúdia, výsledky maturitnej skúšky z preferovaných predmetov a celkový výsledok maturity.
V bodovom hodnotení sa zohľadňuje i celkový priemer a typ absolvovanej strednej školy. Zvýhodnení sú absolventi gymnázií a stredných škôl, ktorých zameranie zodpovedá zameraniu fakulty. Na základe tohto hodnotenia prijmú približne 95 percent uchádzačov. Tých, ktorí bodový limit nesplnia, fakulta pozve na písomné prijímacie skúšky z matematiky a chémie.
Administratívny poplatok za prijímacie konanie je 16,60 eura a ústrižok o jeho zaplatení prikladá uchádzač k prihláške na štúdium.