Gabriela Marchevská, moderátorka TA3: „Žijeme v dobe robotov. Či sa nám to páči, alebo nie, stroje s umelou inteligenciou sú každodennou súčasťou nášho života. Najnovšie môžeme špičkové roboty vidieť doslova na niekoľkých metroch štvorcových v Národnom centre robotiky.“
Miroslav Kohút, reportér TA3: „Slovensko sa dočkalo. Na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyrástlo Národné centrum robotiky. Roboty už pomaly nahrádzajú ľudskú prácu. Deje sa tak nielen v priemysle, ale aj v domácnostiach.“
Robert Redhammer, rektor STU v Bratislave: „Tým, že je robotika in, tak my vidíme práve priestor pre mladých, aby sa vzdelávali v týchto disciplínach.“
Miroslav Kohút, reportér TA3: „Roboty prenikajú takmer do všetkých oblastí vrátane zdravotníctva, poľnohospodárstva či stavebníctva.“
Ľuboš Chovanec, STU v Bratislave: „Pri ...lických robotoch sa u nás študenti učia chôdzu, čiže snažia sa to priblížiť k tej ľudskej chôdzi, i keď s obmedzenou možnosťou. Tu máme 16 motorov, človek má oveľa viac svalov a motorov ako by sme stihli obsiahnuť v tom robote. Tá tarantula sa dá využiť na nosenie nákladu, vo väčšom merítku by sa dala použiť na nosenie munície, čiže zo zákopu do druhého zákopu.“
Michal Turdiši, STU v Bratislave: „Robot, ktorý nosí cukríky ľuďom a je ovládaný len pomocou gest človeka. Napríklad keď budeme mať vysávače alebo upratovacie roboty a budeme im chcieť priamo ukázať, že teraz prosím ťa uprac, tu sa mi rozlialo víno, tak mu len ukážeme, prípadne povieme nejaký pokyn.“
Peter Hubinský, vedúci odd. robotiky, STU v Bratislave: „To čo tu kolega predvádzal je lietajúca kvadrokoptéra, môže mať upnutú na sebe kameru a môže sa zhora pozerať na rôzne záležitosti typu havária, povodeň.“
Miroslav Kohút, reportér TA3: „Roboty by mali podľa odborníkov postupne nahradiť ľudí v menej kvalifikovaných zamestnaniach, ktoré dnes vo vyspelých krajinách ľudia pre slabé ohodnotenie nechcú vykonávať. Miroslav Kohút, TA3.“
PUBLIKOVANÉ 20. apríl 2014