Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Najväčšia rekonštrukcia internátov v histórii Slovenska. Z 20 miliónového balíka na tento rok už viaceré školy vyčerpali svoju časť.“
Viktor Vincze, moderátor: „Pre ostatné je zatiaľ problémom zložitá byrokracia a nedostatok vlastných peňazí. Väčšina študentov tak naďalej býva v izbách z čias socializmu.“
Martin Chlebovec, redaktor: „Nové okná, fasáda, ale aj vnútorné priestory, takto to vyzerá v internáte na bratislavskej Mladej garde. Robotníci teraz prerábajú študentské izby. Tie predtým nevyzerali vábivo.“
Paulína, študentka: „Aj nábytok bol úplne starý.“
Natália, študentka: „Otvorili sme izbu a pozerám, reku no, tak čakala som dačo lepšie a tak nám povedali, že za mesiac sa sťahujeme, tak najprv sme si mysleli, že je to len nejaký akože joke, že si z nás robia srandu všetci.“
Paulína: „My sme prišli rovno do nového.“
Robert Redhammer, rektor STU: „Za 8 rokov sme investovali asi 2,4 milióna euro z vlastných prostriedkov do tohto internátu.“
Martin Chlebovec: „Uvoľnením štátnych peňazí tak bude môcť Slovenská technická univerzita zrekonštruovať viac študentských izieb. Doteraz si mohla z vlastného vrecka dovoliť približne 30 ročne, no potrebovala by ich okolo 300.“
Robert Redhammer: „Lebo ten dlh je 3 tisíc izieb nezrekonštruovaných. Toto nám umožní možno zdvoj-, strojnásobiť rýchlosť obnovy izieb. Asi tretinu z týchto prostriedkov ide z toho slávneho balíka 50 miliónov, o ktorom sa diskutovalo.“
František Hulík, riaditeľ internátov STU: „Dostatočný balík pre celé Slovensko 50 miliónov určite nie je.“
Martin Chlebovec: „Minúť peniaze na obnovu školských domovov nie je podľa Roberta Redhammera také jednoduché. Školy trápi najmä zdĺhavý proces obstarávaní.“
Robert Redhammer: „Musíme mať spracovanú stavebnú dokumentáciu, projekt stavebnej pre rekonštrukciu a ten tiež treba pripraviť, to tiež niečo trvá a ten tiež treba vyobstarávať.“
Bálint Lovász, Študentská rada vysokých škôl (telefonát): „Nemôžete očakávať od inštitúcií, ktoré sú na hrane financovateľnosti, aby pripravovali drahé projektové dokumentácie s nulovou vidinou toho, že tie projekty niekedy budú realizované.“
Martin Chlebovec: „Tento rok dostali univerzity od vlády na rekonštrukcie 20 miliónov zo sľubovaných 50. 30 by malo prísť až po tom, čo vyčerpajú prvú časť balíka.“
Martina Lubyová, ministerka školstva: „Z tých 20 miliónov, ktoré boli pridelené tento rok, sa už štyrom školám podarilo preinvestovať 100 % prostriedkov.“
Martin Chlebovec: „Školy nebudú musieť pri čerpaní peňazí na seba čakať. Ak teda rektor bude potrebovať na projekt ďalšie peniaze z balíka, mal by ich automaticky dostať.“
Peter Kažimír, minister financií (Smer-SD): „My na rezorte financií máme radšej peniaze u seba ako na účtoch vysokých škôl, ale garantujeme, že akonáhle ich budú potrebovať, tak ich pošleme.“
Martin Chlebovec: „Študentská rada sa ale obáva, že vláda svoj sľub nedodrží pokiaľ nebude na papieri.“
Bálint Lovász (telefonát): „Napriek tomu, že sa komunikuje, že sú garantované, nie sú garantované, jedinou garanciou týchto finančných prostriedkov je politický prísľub.“
Peter Kažimír: „Vláda vlastne splní ten sľub, to znamená doplní ďalších 30 miliónov eur tak, ako ich bude treba.“
Martin Chlebovec: „Martin Chlebovec, televízia Markíza.“
PUBLIKOVANÉ 12. december 2018