Slovenskí vedci vytvorili biologicky odbúrateľný plast, ktorý možno použiť v mnohých oblastiach – od obalu výrobkov až po zdravotníctvo. Podrobnosti nového projektu vysvetlil profesor Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity Pavel Alexy. Podľa nového zákona plánuje Európska komisia zakázať mnoho plastových výrobkov.
Krátko po iniciatíve Európskej komisie predstavila skupina slovenských vedcov zo Slovenskej technickej univerzity nový typ biologicky rozložiteľného plastu, ktorý by bol neškodnou analógiou súčasného materiálu. Pavel Alexi v rozhovore pre Sputnik uviedol, v čom je zvláštnosť tohto vynálezu a ako tento materiál pomôže vyriešiť rastúce ekologické problémy vo svete.
Vy ste s kolegami už skôr vytvorili plast, ktorý by nemal škodiť prírode. V čom je zvláštnosť vášho nového projektu? Čím sa líši od toho plastu, ktorý ste vymýšľali minulý rok?
To, čo bolo publikované predtým, je prvá generácia, tento nový plast sa nazýva nonoilen, aby bolo jasné, z čoho pochádza – non oil, čo je bez ropy.
Táto generácia je založená na surovinách z obnoviteľných zdrojov, takže tam nie je nič syntetického, čo by bolo vyrobené z ropy, zemného plynu alebo uhlia. Tá prvá generácia je biologicky rozložiteľná v primiešanom komposte, to znamená, že potrebuje k svojmu rozpadu vyššiu teplotu, je potrebné tie plasty ukladať do kompostu. Tento nový, ktorý máme teraz, ku ktorému sme teraz podali žiadosť o patent, ten je v podstate založený na rovnakých surovinách, ale je tam ešte pridaná ďalšia zložka, tiež z obnoviteľných zdrojov, ktorá umožňuje to, že ten plast sa rozloží aj v domácom komposte, že nepotrebuje tak vysoké teploty a rozkladá sa aj vo vode. S veľkou pravdepodobnosťou to bude aj v morskej vode. Tieto testy ešte nemáme ukončené, ale vyzerá to, že sa bude rozkladať aj v tej morskej vode. Takže rozdiel medzi tou prvou a druhou generáciou spočíva v tom, že druhá je rozložiteľná aj v prírodnom prostredí.
Podľa vás ako rýchlo sa môže váš návrh uskutočniť a byť používaný vo všednom živote?
My v podstate spolupracujeme s jednou súkromnou firmou, ktorá nás podporuje už niekoľko rokov na Slovensku. Sme pripravení tú výrobu spustiť, aby mohol byť plast využívaný na výrobu rôznych produktov. Je to zatiaľ investícia o peniazoch, zatiaľ sa bavíme s investormi, pretože to samozrejme nemožno vyrobiť v malom množstve. A vyzerá to tak, že niekedy v budúcom roku by mohla relatívne malá výroba byť spustená, čo by zahŕňalo výrobu 1000 až 4000 ton.
A my sme schopní to upraviť, pretože to nie je jeden polymér, to je zmes viac polymérov, aby to plnilo tú funkciu. Aby sme boli schopní tie zmesi modifikovať tak, aby sa z toho dali vyrábať fólie, príbory a ďalšie rôzne výrobky. Takže ja si myslím, že keď sa nájde zdroj financovania, tak tá výroba môže byť spustená. To je jedna vec. Druhá vec je, že aby to fungovalo, tak je na to potrebné urobiť legislatívu samozrejme, pretože to sú iné plasty ako tie, ktoré sa doteraz používajú. Malo by sa to nejako ekonomicky podporiť, pretože ony vždy budú drahšie ako polyetylén, pretože sa ich vyrába málo a sú iné, takže na to ten trh možno nie je pripravený. Preto hovorím o legislatíve, aby tieto ekologické veci boli nejakým spôsobom podporované. A ak by to potom bola táto plastová generácia, tak je potrebné, aby ľudia vedeli, kam majú ten odpad odvážať, pretože ak nebudú označované viditeľne a zmysluplne, budú to dávať do odpadu bežných plastov, tak sa ten efekt neuplatnia. Je tam potrebné urobiť legislatívu a logistiku, aby to malo zmysel.
Ktoré globálne problémy vyrieši realizácie vášho návrhu? Zastaví globálne otepľovanie?
Ak sa plasty stanú odpadom, tak tam sú dva problémy. Jeden problém je, že sa nerozkladajú a tým pádom prekáža v prírode a vlastne živočíchom berú životný priestor a spôsobujú im problémy. Druhý problém je, že ak sa syntetické plasty rozloží akýmkoľvek spôsobom, tak vznikajú všemožné spôsoby globálneho otepľovania. Tie naše tým, že nie sú vlastne z ropy, ale sú čisto z obnoviteľných zdrojov, tak tento problém nemajú.