Sedem príbehov Kybersloveniek
[HN 27/05/2016]
Autor: Viktória Mirvajová
Milovníčky jednotiek a núl
SÚ MLADÉ, ÚSPEŠNÉ A VŠADE, KAM SA POHNÚ, PATRIA K MENŠINE. ČI UŽ SEDIA V KANCELÁRII GOOGLU, ALEBO V NEWYORSKEJ BANKE. PRINÁŠAME VÁM PRÍBEHY SIEDMICH SLOVENIEK, KTORÉ SA PRESADILI V INFORMATIKE.
Mária Virčíková: O robotoch prednášala aj v Japonsku
Mojím snom vždy bola práca v kreatívnej oblasti a IT je pre mňa prostriedok, ako tvoriť a pretaviť myšlienky do reálnych výstupov, hovorí Mária Virčíková, ktorá ako Head of Research & Development pôsobí v spoločnosti Matsuko v Košiciach. Svet IT podľa nej nie je v žiadnom prípade nudný či obmedzený: ,,Zapájame poznatky aj z psychológie, biológie, umenia či fyziky."
Jazyky a architektúru porazila kybernetika
Mária sa do prvého kontaktu s počítačmi dostala v detstve: ,,Keďže mama je vysokoškolská profesorka, patrila v tom čase medzi prvých ľudí, ktorí mali prístup k modernej technike a neskôr aj k internetu." To, čomu sa v živote chce naozaj venovať, jej bolo jasné po gymnáziu. ,,Rozhodovala som sa medzi jazykmi, architektúrou a kybernetikou. Kybernetika a umelá inteligencia napokon zvíťazili," vysvetľuje Virčíková, ktorá absolvovala Technickú univerzitu v Košiciach aj stáže na prestížnych zahraničných univerzitách v Moskve, Bostone či Cambridgei. Dnes je zároveň vedeckovýskumnou pracovníčkou na svojej alma mater, kde sa venuje výskumu umelej inteligencie, najmä interakcii medzi človekom a počítačom, vrátane personalizácie a emotívnej stránky tohto vzťahu. V praxi to znamená, že robot by mal človeka sledovať a učiť sa od neho jednotlivé činnosti, ale aj vnímať ľudské pocity a reagovať na ne. Počas svojho štúdia a kariéry spolupracovala s firmou Google na formovaní Slovenskej aliancie pre digitálnu ekonomiku. V kooperácii s firmou Honda počas Noci výskumníkov 2013 na Slovensku prvý raz uviedla v tom čase najdokonalejšieho humanoidného robota ASIMO. O kybernetike a vzťahu človeka s počítačom prednášala na konferenciách v Austrálii, Japonsku, USA, Nemecku či Španielsku.
Spokojná v mužskom svete
Sama hovorí, že momentálne prežíva zlomové obdobie, pretože na univerzite vyučuje predmet Servisná robotika, no z akademického prostredia postupne viac preniká do praxe firmy zaoberajúcej sa PC hrami, virtuálnou a rozšírenou realitou a rôznymi rozhraniami človek - počítač. ,,Stretla som človeka, s ktorým máme podobnú víziu a chceme vybudovať top technologické štúdio. Ponúka mi priestor na výskum a vývoj špičkových technológií." .S oblasťou, ktorej sa venuje, je spokojná. Napriek tomu, že jej práca je o počítačoch a robotoch, stále ju na nej najviac bavia ľudia a ich nápady: ,,Fascinujú ma najmä ľudia, ktorí rozmýšľajú nadčasovo. Stále sa učím a posúvam vpred." A aké je to fungovať v primárne mužskom svete technológií? ,,Mám sa medzi mužmi veľmi dobre, a o to viac si potom vážim stretnutia s kamarátkami," hodnotí.
Martina Mašlejová: Nadchol ju príbeh IT firmy. A tak presedlala
Martina Mašlejová vyštudovala strategický manažment na Univerzite Komenského. Do IT oblasti sa dostala neskôr: ,,Po piatich rokoch práce som zvažovala, čo ďalej. Vtedy sa ku mne dostal článok o spoločnosti Sygic. Bolo to v čase, keď sa ako tvorca navigačného systému umiestňoval medzi najrýchlejšie rastúcimi mladými IT firmami v strednej a východnej Európe. Bol to pre mňa fascinujúci príbeh o tom, ako aj na Slovensku môže vzniknúť firma s globálnym dosahom," hovorí. Do Sygicu poslala životopis, prešla niekoľkými kolami pohovorov a začala v nej pracovať - to bola jej cesta do IT, ktorá, podľa nej, bola skôr náhodou.
Oživuje eventy a konferencie
Dnes je produktovou manažérkou tiež slovenskej firmy Slido. ,,Vyvíjame webovú aplikáciu pre interakciu na konferenciách a eventoch. Našu aplikáciu používajú organizátori po celom svete a vďaka nej môžu získavať otázky z publika alebo zbierať feedback. Vytvárame priestor pre všetkých účastníkov, aby sa zapojili do diskusie a urobili podujatie interaktívnejším," vysvetľuje. Aj Mašlejovej skúsenosti potvrdzujú, že odvetvie informačných technológií je mužskou doménou, keďže oni sú tí, ktorí prirodzene viac inklinujú k technickým odborom. Napriek tomu sa to podľa nej mení. ,,Počet žien sa tu postupne zvyšuje. Firmy si uvedomujú potrebu budovať vyvážené tímy."
Neúspechy posúvajú
Aplikáciu Slido môžete dnes nájsť a použiť aj na konferenciách gigantov ako je Google či Accenture. Firma neustále rastie, a to sa na tejto práci páči aj Martine: ,,Slido používajú zákazníci po celom svete. Keď vidíte, ako váš produkt posúva konferenciu alebo akýkoľvek event na vyššiu úroveň, je to veľký pocit zadosťučinenia a zároveň hnací motor. Iste, nejde to bez zakopnutí, ale práve neúspechy nás posúvajú dopredu." Vytrvalosť a nasadenie nie je doménou Martiny iba v profesionálnom živote, ale aj vo voľnom čase, keď pravidelne beháva, najradšej na dlhé trate.
Petra Cross: Práca v Googli je ako lúštenie krížovky
NIKDY JU NEBAVILO BIFĽOVAŤ SA, PRETO ZAČALA ŠTUDOVAŤ TECHNICKÝ ODBOR. DNES JE ŽILINČANKA PETRA CROSS UŽ DVANÁSTY ROK ZAMESTNANÁ V SPOLOČNOSTI GOOGLE PRIAMO V CENTRÁLE V AMERICKOM SAN FRANCISCU.
Je to nesmierne kreatívna práca, ktorá je každý deň iná. Nikdy som nerobila tú istú vec dvakrát, hovorí soft vérová inžinierka Googlu Petra Cross. ,,Mentálne je tá práca náročná asi rovnako ako lúštenie krížovky. Je to však aj rovnaká zábava. Treba stále rozmýšľať, no nikdy nie som v situácii, že neviem ako ďalej. Vždy sa dá čosi vymyslieť, skopírovať a upraviť tak, aby bol výsledok úspešný," prirovnáva svoju prácu Petra. Priamo v centrále spoločnosti, v Mountain View v kalifornskom meste San Francisco, pôsobí už viac ako jedenásť rokov, vystriedala viaceré typy práce aj kolegov. Dnes je súčasťou tímu Android Pay Engineering, predtým pracovala na Gmaili a na Google vyhľadávači. ,,Ako soft vérová inžinierka väčšinu dňa programujem. Navrhujem tiež soft vérovú architektúru, mentorujem menej skúsených kolegov, spolupracujem s dizajnérmi používateľského rozhrania, inými inžinierskymi tímami, ktoré nám poskytujú rozhranie pre programovanie aplikácií, ale tiež s produktovým manažérom, ktorý nám dáva požiadavky na nové funkcie," opisuje svoju pracovnú náplň Petra Cross.
Americký IT sen
Petra informatiku študovala najskôr na Žilinskej univerzite, neskôr na univerzite Santa Clara v Sillicon Valley. Tvrdí, že technický smer uprednostnila pred humanitným najmä preto, že vždy sa nerada ,,bifľovala". ,,Ľahšie je jednoducho niečo iba pochopiť a zapamätať si, ako a prečo to funguje," hovorí. Podľa nej je informatika odvetvím, v ktorom sa dá uplatniť aj bez univerzitných štúdií. Sama v IT centre sveta, americkom Sillicon Valley, stretla množstvo úspešných ľudí, ktorí vysokú školu nikdy nedoštudovali. Petra v USA pôsobí už od roku 2002, keď tam začala študovať. Bola vôbec prvým človekom z bývalého Československa na pozícii inžiniera v spoločnosti Google. Na Slovensko sa vracia asi trikrát do roka, aj preto, že je súčasťou projektu Aj Ty v IT, ktorého úlohou je informovať dievčatá o možnostiach štúdia a kariéry v ešte stále skôr mužskom odvetví. ,,Stále je v IT viac mužov než žien. Percentuálne pomery sú v každej soft vérovej firme iné, záleží na firemnej stratégii. V Googli je to celkom fajn, som obklopená viacerými ženami, lebo spoločnosť sa veľmi snaží o diverzitu zamestnancov, a to nielen v súvislosti s pohlaviami, ale aj minoritami," objasňuje.
Materstvo aj kariéra
Petra Cross, ktorá je vášnivou cestovateľkou, fotografkou, autorkou stop-motion videí, bloggerkou, a zároveň mamou dcéry, hovorí, že úspešná kariéra sa v USA dá skĺbiť aj s osobným životom a materstvom: ,,Práca je často veľmi flexibilná. Človek sa nemusí naháňať do roboty na ôsmu ráno. Ja môžem prísť do práce kedykoľvek počas dňa a aj kedykoľvek odísť. Vo všeobecnosti sú pracovné podmienky v USA o dosť iné v porovnaní so Slovenskom." Pracoviská musia spĺňať určité zákonom stanovené podmienky, ktoré sú u nás skôr nadštandardom, napríklad miestnosť pre dojčiace mamičky. ,,Na druhej strane federálny zákon neposkytuje žiadnu materskú dovolenku a štáty majú vlastné zákony, ktoré to riešia. V Kalifornii máme šesť týždňov materskej, respektíve osem, ak matka rodí cisárskym rezom. Zamestnávatelia môžu prihodiť ešte zopár týždňov navyše, ale nie je to zďaleka toľko ako na Slovensku. Moje kolegyne sa do práce vracajú už štyri mesiace po pôrode, a to je na americké štandardy nesmierne dlhá materská," vysvetľuje Petra. Zároveň však dodáva, že jej zamestnávateľ vyšiel v ústrety tým, že si mohla vziať neplatené voľno, aby bola s dcérkou aspoň do jej ôsmich mesiacov.
Zuzana Krnáčová: Ženu si tu všimnú okamžite. A je to plus
Informatika ma začala baviť až na gymnáziu, vtedy som skúsila aj programovanie. Neskôr som urobila pár webov pre známych a začala som študovať na Slovenskej technickej univerzite, hovorí Zuzana Krnáčová a dodáva, že ku kariére jej veľmi pomohlo i to, že firmy sú ochotné zamestnávať na polovičný úväzok aj študentov. Zuzana tak začala pracovať pre Microsoft ako account technology strategist. Jej úlohou bolo chodiť k najväčším zákazníkom a viesť diskusie o nových technológiách, pripravovala projekty nasadzovania produktov a pomáhala obchodníkom v technickej oblasti. Po dvoch rokoch sa presťahovala do Londýna, kde od septembra pôsobí ako sales engineer v medzinárodnej mediálnej korporácii AOL.
Iba cez pánske toalety
,,Náplňou mojej práce je technicky zaškoliť zákazníkov, ktorí chcú používať našu platformu na video reklamu. Neskôr riešim ich technické problémy niekoľko dní alebo týždňov. Zároveň poskytujem technické konzultácie našim obchodníkom v Európe a na Blízkom východe. Zaškoľujem tiež ďalších kolegov, keďže oblasť video reklamy rýchlo rastie a počet zákazníkov stúpa." V práci tiež veľa cestuje, spoznáva nových ľudí, kultúry aj technológie. S problémom nedostatku žien v IT sa stretla aj ona: ,,V jednej knižnici, kde som pracovala, mali dokonca servery v malej miestnosti, do ktorej sa dalo dostať len vstupom na pánske záchody. Mysleli si totiž, že o toto sa nikdy žena starať nebude." Byť ženou v IT je podľa nej skôr výhodou: ,,Ihneď si vás všimnú. Výhoda to môže byť napríklad na pohovore, lebo žena sa tým vie odlíšiť od väčšiny, ktorú tvoria chlapi."
Flexibilná práca
Na svojej práci má rada rozmanitosť oblastí, ktoré ju stretávajú. ,,Robila som v mikrobiologickom laboratóriu, v knižnici, vo firme, ktorá vymáhala pohľadávky, v IT firme, ktorá predávala licencie do najväčších firiem na Slovensku, a teraz som v oblasti médií a reklamy," menuje. Práve posledná oblasť ju zaujala asi najviac: ,,Sama mám s kamarátmi firmu, kde si navrhujeme, vyrábame a predávame detský dizajnový nábytok. Ja sa tam starám práve o propagáciu a marketing, takže v práci sledujem, ako to robia iné firmy." Okrem toho si pochvaľuje aj flexibilitu. ,,Nikto ma nenúti sedieť na tom istom mieste každý deň počas toho istého času. Keď potrebujem zostať doma, tak to len oznámim," dodáva.
Katarína Drobná: Oddychujem pri šperkoch
Vyrastala som v partii chalanov, ktorí si po strechách ťahali sieť, telefóny, vysielačky a skladali si počítače. A keďže som nechcela v ničom zaostávať, bola som prinútená naučiť sa veľa vecí sama. Na vysokej škole som sa dostala k informatike už serióznejšie a odvtedy pracujem v tomto odbore, opisuje Katarína Drobná, ktorá už niekoľko rokov pôsobí vo firme ESET. Počas kariéry si prešla viacerými pozíciami - najprv učila na svojej alma mater, potom pracovala na helpdesku, neskôr bolo náplňou jej práce starať sa o tlačiarenské systémy v jednej z najväčších novinových tlačiarní v strednej Európe. ,,Teraz som tímovou líderkou na oddelení IT supportu a mojou najväčšou úlohou je zvládnuť tím ajťákov," hovorí absolventka Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Uľahčiť ľudom prácu
Na práci v ESETe ju baví, že nemôže skĺznuť do rutiny: ,,Stále sa vyskytujú nové problémy a výzvy. Ustavične tak môžete na sebe pracovať." Prácu vo firme poskytujúcej antivírusovú ochranu berie však nesebecky: ,,Už samotné nové technológie, s ktorými mám možnosť sa stretnúť, sú fascinujúce. Hlavne ak je ich cieľom uľahčenie práce ľudom, jej zefektívnenie, prípadne zautomatizovanie rutinných úkonov. Potom zostáva zamestnancom viac času na rozvoj svojej kreatívnej stránky. A prínos takéhoto zamestnanca bude pre firmu vždy veľký."
Sama na IT oddelení
Katarína sa v chlapčenskej partii zdržiavala v detstve, na univerzite a inak to nie je ani v zamestnaní. ,,Nájsť ženu, ktorá by reálne riešila IT problémy, prípadne bola programátorkou, administrátorkou, analytičkou alebo návrhárkou, je ešte stále ťažké." Zatiaľ všade, kde Katarína pracovala, boli ženy v menšine. ,,Často som bola sama na celom IT oddelení. Aj keď sa o ajťákoch hovoria rôzne veci a veľa z nich je pravda, vždy boli moji mužskí kolegovia ku mne zdvorilí, ohľaduplní a ochotní mi pomôcť. Na druhej strane som im musela veľakrát aj ja dokazovať, že mám na to, čo robím a že aj žena sa môže vyrovnať mužom," hovorí. Napriek práci charakteristickej skôr pre mužov má Katarína množstvo ženských záujmov - miluje muzikály a najradšej oddychuje pri výrobe šperkov. ,,Pri tvorbe šperkov z korálikov je logické myslenie veľmi veľkou výhodou," dodáva informatička, ktorá je zároveň jednou z najznámejších slovenských šperkárok venujúcich sa tvorbe ozdôb z polymérovej hmoty.
Martina Šturdíková: Začínala s Didaktikom M. Dnes šéfuje vývojárom v banke v New Yorku
O POČÍTAČE SA ZAUJÍMALA OD DETSTVA, NO ROZHODLA SA ŠTUDOVAŤ EKONOMICKÝ SMER. DNES MARTINA ŠTURDÍKOVÁ RIADI TÍMY VÝVOJÁROV SVETOVEJ BANKY JPMORGAN CHASE V NEW YORKU.
Počítače a soft vér ma fascinovali odmalička. Živo si pamätám moment, keď som ako dieťa dostala do rúk hru ,Nu, pogodi!', v ktorej vlk chytá vajíčka a bola som z toho fascinovaná, hovorí o svojom prvom kontakte s technológiami. Učaroval jej už počítač Didaktik M, na ktorom s bratom hrávala hry. Neskôr sa začala zaujímať aj o programy a to, ako sa tvoria. ,,Skúsila som aj kódovať v Basicu, to som však len skopírovala to, čo som našla v knihe. Nevedela som, ako vytvoriť svoj vlastný program a nikto v okolí mi nevedel poradiť," hovorí Martina Šturdíková. Ako strednú školu si vybrala obchodnú akadémiu s bilingválnym štúdiom v anglickom jazyku, najviac ju bavila informatika, preto plánovala študovať na technickej univerzite. ,,Nemala som dobré základy na to, aby som úspešne zvládla prijímacie skúšky, tak som sa radšej rozhodla pre Ekonomickú univerzitu. Keď som však prišla do Ameriky na letný pracovný pobyt, zistila som, že tamojšie univerzity a vysoké školy fungujú inak a hneď som začala riešiť to, aby som tam mohla ostať legálne a študovať informatiku," vysvetľuje. V Amerike študovala na Bergen Community College a Montclair State University.
Žiadny stereotyp
Dnes už štvrtý rok pôsobí vo svetovej banke JPMorgan Chase v New Yorku. Ako soft vérová inžinierka je zodpovedná za vývoj systémov a aplikácií, ktoré umožňujú exekúciu obchodov, analýzu cien a obchodného rizika pre špecifickú oblasť. Vo funkcii experta na vnútorný rámec vedie technickú stratégiu a vývojárom poskytuje expertízy. Je technickou líderkou a v banke vedie vývojárov. ,,Fascinuje ma celý proces tvorby soft vérového riešenia - od analýzy a návrhu soft véru až po implementáciu a následne doručenie soft véru," tvrdí Martina. Podľa nej si táto práca vyžaduje širokú škálu zručností a trpezlivosť. Zároveň má veľmi rada pocit zadosťučinenia, keď vidí, že zákazník soft vér používa a je s ním spokojný. V žiadnom prípade podľa nej neplatí, že práca v IT je nudná a stereotypná: ,,IT odvetvie poskytuje kreatívnu prácu v kolektíve, možnosť riešenia zaujímavých a naliehavých problémov - či už v zdravotníctve, verejnom sektore alebo životnom prostredí. Okrem toho je rešpektovaná, dobre platená a vďaka nej sa dá uplatniť v rôznych odboroch a sektoroch."
Nedostatok IT odborníkov
Napriek tomu, že práca poskytuje výhody, stále je nedostatok odborníkov, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európskej únie. ,,To je pre nás výhodou, lebo aktuálne si robotu nemusíme hľadať, ale práca si hľadá nás a my máme možnosť vyberať si z ponúk," hovorí Martina, ktorá sa svojou účasťou v projekte Aj Ty v IT snaží motivovať najmä mladé ženy, aby sa sveta informačných technológií nebáli. ,,Buď nemáme dostatok dievčat, ktoré by IT zaujímalo alebo aby sa odvážili IT študovať. Je tu tiež problém, že profesionálne ženy IT odvetvie opúšťajú. Veľa firiem, neziskových organizácií, ale aj krajín sa snaží vyriešiť tento problém a zvýšiť diverzitu vo svojich IT tímoch či už budovaním ,pipelinu' alebo ponúkaním rôznych programov, ktorými si ženy udržia," uzatvára Slovenka pôsobiaca v New Yorku.
Lucia Brezani Piccirillo: Nejde tu len o stroje, jednotky a nuly
PO PRÁCI V IT NIKDY NETÚŽILA. CHCELA PRACOVAŤ V DIPLOMACII ALEBO TURIZME, KEĎ VŠAK PRED DEVIATIMI ROKMI PRIŠLA DO PARÍŽA, ZISTILA, ŽE PRÁCA V OBLASTI INFORMATIKY MÁ VEĽKÝ VÝZNAM A EŠTE JEJ AJ SPLNÍ SEN - CESTOVAŤ PO CELOM SVETE.
Túžila som cestovať a stretávať mnoho nových ľudí. Postupom času som však zistila, že v konzultingu IT môžem byť užitočnejšia, a že predsudky o informatike nie sú pravdivé, hovorí o začiatku svojej keriéry Lucia Brezani Piccirillo. Hoci jej pôvodné plány sa značne líšia od toho, čo robí dnes, pochvaľuje si, že denne stretáva zaujímavých ľudí a veľa cestuje. Lucia študovala na bilingválnej strednej škole španielčinu, v štúdiu pokračovala na Žilinskej univerzite a Télécom Ecole de Management v Paríži. Do Paríža sa dostala vďaka študijnému programu Erasmus a francúzsku metropolu si tak zamilovala, že sa v nej rozhodla ostať.
Viac času na príjemné veci
Lucia pracuje ako IT architektka vo francúzskej spoločnosti Arismore, momentálne pre klienta firmy, ktorým je nadnárodný energetický gigant General Electric. V minulosti napríklad pripravovala aplikáciu pre francúzske banky. ,,Pomáham ľuďom pracovať rýchlejšie a efektívnejšie: IT sa dotýka každého zamestnanca modernej firmy, ktorý používa pri práci počítač. Mám možnosť navrhnúť zlepšenie práce týchto ľudí, zjednodušiť zložité systémy a procesy, teda možnosť skončiť v práci skôr a mať viac času napríklad na rodinu a priateľov," vysvetľuje Slovenka. Na svojej práci si váži aj to, že nie je jednotvárna: ,,Mám rada zmenu a o tú v mojej práci nie je núdza. Každé tri až šesť mesiacov začínam na novom projekte, na novom mieste a s novými ľuďmi." Pre Luciu každý nový začiatok znamená prílev novej energie a novú nádej na vytvorenie niečoho lepšieho pre bežných používateľov informačných technológií a systémov. Práca v IT oblasti je pre ňu poslaním a možnosťou, ako ľuďom pomôcť. S názorom, že ide iba o stroje a jednotky a nuly, teda nesúhlasí. ,,Informatika je oveľa humánnejšia, než si myslíme. Stredobodom pozornosti nie je počítač, ale človek, ktorý ho používa, aby si uľahčil život.
Ženy ,,ajťáci" nosia na rukách
Lucia pravidelne upozorňuje na fakt, že aj žena má svoje miesto v informatickom biznise. ,,Vo Francúzsku sa percento žien v IT každý rok zvyšuje, no stále je oveľa nižšie v porovnaní s mužmi - napríklad tento rok promovalo v IT odboroch len osemnásť percent žien," objasňuje situáciu vo Francúzsku. Podľa nej majú však ženy v tejto profesii čo ponúknuť: ,,Ženský zmysel pre detail, schopnosť organizácie a venovanie sa viacerým činnostiam naraz sú základom úspechu každého IT projektu." Aj preto je prístup k ženám v tejto oblasti trochu iný, aspoň podľa Luciiných skúseností: ,,Výhodou aj nevýhodou je fakt, že vás každý pozná. Každý si zapamätá vaše meno, odkiaľ ste a na čom pracujete." Slovenka tvrdí, že muži berú svoje ženské kolegyne ako vzácnosť a dokážu ich naozaj ,,nosiť na rukách", no má to aj odvrátenú stránku: ,,Aj o najmenšej chybe sa to rozkríkne široko-ďaleko. Musíte sa teda, najmä na začiatku kariéry, snažiť oveľa viac než vaši kolegovia, aby ste neurobili chyby, ktoré by vás negatívne zviditeľnili."
V Googli je to fajn, som obklopená viacerými ženami, lebo spoločnosť sa veľmi snaží o diverzitu zamestnancov. Čo sa pohlaví aj menšín týka.
Živo si pamätám moment, keď som ako dieťa dostala do rúk hru Nu, pogodi!, v ktorej vlk chytá vajíčka a bola som z toho fascinovaná.
Výhodou aj nevýhodou ženy je, že ju každý pozná. Aj najmenšia chyba sa rozkríkne široko-ďaleko. Najmä na začiatku kariéry sa musíte snažiť oveľa viac.
<<>>