Ako sa môže študent zo Slovenska dostať cez program Erasmus+ na zahraničnú univerzitu, čo musí splniť a koľko ho to bude stáť?
Podľa štúdie Európskej únie majú absolventi s medzinárodnými skúsenosťami oveľa lepšie kariérne vyhliadky, je menej pravdepodobné, že sa stanú dlhodobo nezamestnanými a rozšíria sa im obzory. To je len niekoľko dôvodov, prečo sa zaujímať o program Erasmus+
Žiť tak v jednom byte so šarmantnou Francúzkou, temperamentným Talianom, chľastajúcim Rusákom, sexi Brazílčankou a vôbec s celým svetom, baviť sa o živote, o knihách, sem-tam si dať s nimi panáka...
Sen mnohých študentov sa pred rokmi splnil mladému Francúzovi Xavierovi, ktorý strávil niekoľko mesiacov na študijnom pobyte v Barcelone v príjemnej spoločnosti svojich siedmich spolubývajúcich. Teda aspoň vo filme.
Keď sa v roku 2002 dostala do slovenských kín francúzska komédia Erasmus alebo Priatelia po španielsky, mnohým našincom pripadala ako veselé sci-fi. O programe Erasmus tu vedel málokto. Dnes už môžu tisíce Slovákov hovoriť o tom, že im Erasmus zmenil život.
Projekt Európskej únie, ktorý nesie meno holandského mysliteľa Erazma Rotterdamského, funguje už tridsať rokov. Za ten čas pomohol deviatim miliónom osôb študovať, odborne sa vzdelávať, získať profesijné skúsenosti či pôsobiť ako dobrovoľník v zahraničí.
Pôvodný Erasmus spustili v roku 1987 ako výmenný program pre vysokoškolských študentov a pedagógov, jeho dnešná podoba Erasmus+ ponúka oveľa viac príležitostí vycestovať do zahraničia.
Od roku 1998, keď sa do programu premiérovo zapojilo aj Slovensko, využilo možnosť výmenného pobytu alebo stáže viac než 108-tisíc účastníkov zo Slovenska.
Erasmus dodá skúsenosti i spomienky
Silvia Bizubová dnes pracuje pre medzinárodnú spoločnosť. Ako tretiačka európskych štúdií na Fakulte sociálnych a ekonomických vied v Bratislave sa zúčastnila na zahraničnej stáži cez program Erasmus v Istanbule.
Hovorí, že práve skúsenosti zo zahraničia a dobrá angličtina, ktorú dnes zamestnávatelia považujú za samozrejmosť, jej dopomohli k dnešnému miestu.
„Počas štúdia v zahraničí určite nie je všetko jednoduché, ale skúsenosť, ktorú Erasmus prináša, je prínosom do života človeka, z ktorej čerpá ešte dlho a odnesie si úžasné spomienky na celý život,“ dodáva Bizubová.
Väčšina bývalých absolventov programu Erasmus, ktorý sa podelili s denníkom SME o svoje skúsenosti z výmenného pobytu, si mesiace v zahraničí pochvaľuje. Za najväčšie pozitíva považujú zdokonalenie v cudzích jazykoch, pestrý študentský život, schopnosť postarať sa sám o seba či cestovateľské možnosti. Negatívom je najmä množstvo byrokracie, ktorú musí uchádzač zvládnuť.
„Kedy sa vám naskytne taká skvelá možnosť, že vám dajú peniaze, aby ste mohli študovať v zahraničí a zažiť kultúru inej krajiny na vlastnej koži? Po vysokej škole asi ťažko. Spoznáte ľudí z celého sveta, rozšírite si obzory, možno zmažete zopár predsudkov. Začnete viac cestovať, pretože vám ľudia, ktorých stretnete, budú chcieť ukázať svoj domov a vy im zato zasa ukážete Slovensko,“ tvrdí Annamária Košútová, študentka tlmočníctva a prekladateľstva na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Začínalo šesť škôl
Pred dvadsiatimi rokmi, keď Erasmus na Slovensku začínal, bolo do jeho výmenných pobytov zapojených len šesť vysokých škôl.
Napríklad Slovenská technická univerzita v akademickom roku 1998/1999 vyslala na zahraničnú mobilitu len troch študentov a jedného zamestnanca.
„Dnes sú do programu okrem Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety zapojené všetky vysoké školy,“ povedala Denisa Filkornová, koordinátorka z Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu.
Vďaka Erasmu sa Slovensko stane každý rok prechodným domovom pre stovky zahraničných študentov. Tí, ktorých oslovilo SME, uviedli, že Slovensko je atraktívnou destináciou najmä pre svoju geografickú polohu v strede Európy a nižšie náklady na život.
„Nechcem povedať, že som mal k Slovensku dešpekt, ale krajina prekonala moja predstavy. Naozaj sa mi páči. Máte peknú prírodu a ľudia sú otvorenejší, než som čakal,“ tvrdí študent žurnalistiky z Madridu Pablo Cardo.
Slovensko je najčastejšou voľbou na výmenný pobyt pre Čechov, Nemcov a Španielov. Naopak, najčastejšími destináciami Slovákov v rámci programu Erasmus+ sú Poľsko, Španielsko a Turecko.
Milión erasmáckych detí
Erasmus v praxi funguje aj ako „zoznamka“ študentov. Takmer tretina účastníkov výmenného vzdelávacieho programu si počas pobytu v zahraničí našla súčasného životného partnera.
Podľa odhadov sa od roku 1987 narodilo približne milión bábätiek práve dvojiciam, ktoré spojil program Erasmus.
Vyplýva to zo štúdie nezávislej skupiny odborníkov o dosahoch programu študentskej mobility Erasmus, ktorú zverejnila Európska komisia v roku 2014.
Štúdia na vzorke 80-tisíc študentov z 34 krajín zároveň odhalila, že účastníci vzdelávacieho programu Erasmus majú oveľa lepšie vyhliadky nájsť si zamestnanie.
Študenti, ktorí absolvujú stáž v zahraničí, majú dvojnásobnú šancu nájsť si zamestnanie do jedného roka po ukončení štúdia v porovnaní s ich kolegami bez stáže.
Čo bude s Erasmom ďalej?
Program Erasmus+ zlúčil v roku 2014 všetky doterajšie programy Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport vrátane Programu celoživotného vzdelávania. Má trvať do roku 2020 a Európska únia naň vyčlenila 14,7 miliardy eur. V roku 2014 čerpalo Slovensko z rozpočtu 22 miliónov eur, v roku 2020 to má byť takmer dvojnásobok - 40 miliónov eur.
Na nedávnej besede Ako 30 rokov Erasmu zmenilo Európu? slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič potvrdil, že Európska komisia bude mať veľký záujem tento program ďalej rozvíjať, no aj zjednodušiť, lebo je stále administratívne veľmi náročný.
Slovinský europoslanec Milan Zver povedal, že „Erasmus+ neprináša odlev mozgov, ale ich obeh, preto by sa podľa neho mal v budúcnosti objem finančných prostriedkov do programu zvyšovať.
ANKETA
Zo zahraničia sa už vracajú Európania
Slovensko vyslalo prvýkrát svojich študentov cez program Erasmus na výmenné pobyty do krajín Európskej únie v roku 1998. Ako ho vnímajú vysoké školy dnes? Zástupcovia vysokých škôl odpovedali v ankete SME na otázku:
Čo sa podľa vás zmenilo otvorením dvier zahraničných univerzít slovenským študentom? Je záujem vašich študentov o mobility Erasmus+ dostatočný alebo by mohol byť vyšší?
Mária Gajarská Kučerová,
referát zahraničných stykov, Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Program Erasmus+ priniesol slovenským študentom a študentkám predovšetkým možnosť zažiť skúsenosť iného vyučovacieho procesu v členskej krajine Únie, zažiť atmosféru medzinárodného prostredia, vytvoriť si medzinárodné kontakty a vyskúšať život v inej krajine. Výsledkom je, že sa z mobility už nevracajú Slováci a Slovenky, ale Európania a Európanky. Podľa mňa je to výborný nástroj na stretávanie, výmenu skúseností, vytváranie nových väzieb a spolupráce, ktorý Európska únia potrebuje v súčasnosti viac, než to bolo ešte pred niekoľkými rokmi. Záujem o program Erasmus+ sa zvyšuje, no stále nie je dostatočný. Súvisí to s problémami, s ktorými sa študenti počas programu stretávajú - či je to už nedostatočná informovanosť o programe, administratívna náročnosť, finančná záťaž mobility, alebo situácia s uznávaním kreditov.
Nina de Gelder,
prorektorka pre medzinárodnú spoluprácu, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
O program Erasmus+ je na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave stále veľký záujem. Pre výtvarníka je konfrontácia v medzinárodnom prostredí nevyhnutná. Vďaka možnostiam, ktoré im ponúka program Erasmus+, sa rozvíjajú ako výtvarníci v medzinárodnom kontexte. Podporujeme nielen študijné pobyty, ale aj pracovné stáže študentov a absolventov. Škola nedávno získala ocenenie za mimoriadnu aktivitu a výsledky v realizácii vzdelávacích programov v rokoch 1998 - 2017, konkrétne za najvyšší počet vyslaných študentov v pomere k celkovému počtu študentov.
Lenka Kuzmová,
Erasmus koordinátorka mobilít z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline
Zmenilo sa veľa. Na začiatku vstupu Žilinskej univerzity v Žiline do programu koncom 90. rokov absolvovalo Erasmus mobilitu iba niekoľko odvážnych študentov. V súčasnosti sú mnohí absolventi tohto programu z našej univerzity v riadiacich pozíciách v slovenských inštitúciách a využívajú skúsenosti z mobilít. V posledných dvoch rokoch sme síce zaznamenali pokles záujmu o študijné pobyty, ale zvýšil sa záujem o stáž. Predpokladáme, že v akademickom roku 2017/2018 absolvuje Erasmus+ mobilitu približne 200 študentov, čo bude rovnaký počet ako v predchádzajúcich akademických rokoch.
František Trstenský,
prorektor pre zahraničné vzťahy, Katolícka univerzita Ružomberok
Skúsenosť s ďalšou zahraničnou školou je vždy vítanou pridanou hodnotou. Forma štúdia double degree, pri ktorom je študent súčasne študentom dvoch univerzít - domácej a zahraničnej a dostáva dva diplomy alebo joint degree, pri ktorom študent absolvuje istú časť na partnerskej zahraničnej univerzite a záverečnú prácu píše pod vedením školiteľa z partnerskej zahraničnej univerzity, sa môžu stať veľmi atraktívnou formou spolupráce dvoch inštitúcií, zvlášť, keď zahraničná univerzita je na popredných miestach hodnotenia. V tomto smere však treba výrazne znížiť byrokraciu, ktorá odrádza mnohé slovenské univerzity. Záujem o Erasmus+ by vždy mohol byť vyšší, ale v súčasnosti sa študentom ponúka oveľa viac ďalších programov a grantov, ktoré umožňujú absolvovať pobyty na zahraničných univerzitách, než to bolo pred tridsiatimi rokmi.
Renáta Mezeiová,
vedúca Útvaru medzinárodných vzťahov, STU Bratislava
Erasmus+ mobilita s cieľom štúdia a pracovnej stáže podporila a stále podporuje študentov a absolventov v získavaní, zvýšení a rozšírení ich pracovných a odborných spôsobilostí. Po Erasmus+ mobilite získavajú nové vedomosti a zručnosti. Zmenu študentom priniesli Erasmus+ mobility aj v oblasti nadobudnutia nových európskych postojov uplatňovaných v ich praxi ako nástroj osobného rozvoja a zvyšovania svojej hodnoty na trhu práce. Ich jazyková úroveň po absolvovaní mobility nadobúda inú kvalitatívnu úroveň. Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sa záujem študentov a absolventov o Erasmus+ mobility z roka na rok zvyšuje.
(or)
[plus.sme.sk 07/11/2017]
Link: https://plus.sme.sk/c/20687808/sen-mnohych-studentov-erasmus-nie-je-odlev-mozgov-ale-ich-obeh.html