BRATISLAVA - Monitorovanie zdravotného stavu človeka priamo cez oblečenie - aj na tom pracujú vedci v Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU).
Vďaka tričku či náramku by tak bolo možné zistiť, či je ich nositeľ v poriadku. Vedci momentálne pracujú na senzore hydratácie, ktorý plánujú umiestniť do látkového náramku. "Pomocou náramku bude možné každodenne sledovať, či človek prijal dostatočné množstvo tekutín počas dňa. Takáto informácia môže byť dôležitá najmä v letnom období u väčšiny starších ľudí alebo pacientov v nemocniciach," vysvetľuje Lýdia Kotríková z tlačového oddelenia FEI STU.
Na Ústave elektroniky a fotoniky FEI STU skúmajú nové materiály určené pre flexibilné senzory, ktoré nájdu uplatnenie najmä v zdravotníctve. Senzory poskytujú nové možnosti v oblasti diagnostiky a monitorovania zdravia vďaka biokompatibilite, teda znášanlivosti materiálu v biologickom prostredí, ale aj ohybnosti a cene.
Jednoduchosť výroby, možnosť tlače v tlačiarni, aplikácia na ohybné povrchy či šetrnosť k životnému prostrediu robia z organickej elektroniky výbornú alternatívu tej bežnej, hovorí Kotríková. Tieto kvality podľa nej predurčujú organické materiály k tomu, aby sa stali základom novej generácie zdravotníckej elektroniky v nasledujúcich rokoch. Flexibilné senzory je možné vložiť priamo do oblečenia, čo by umožnilo dlhodobé monitorovanie zdravotného stavu ľudí bez akéhokoľvek obmedzenia.
"Oproti anorganickým materiálom dokážu enormne zvýšiť citlivosť a hlavne selektivitu s ohľadom na to, že organické materiály dokážeme modifikovať v miliónoch rôznych variantov," hovorí vedúci výskumu a zároveň držiteľ ocenenia Mladý vedecký pracovník STU za rok 2012 Martin Weis.
Ústav elektroniky a fotoniky získal za svoj exponát v oblasti biomedicínskeho inžinierstva tento rok aj ocenenie na výstave zdravotníctva SLOVMEDICA 2013. Dynamometrickú platňu, ktorá sníma silové a rovnováhové schopnosti človeka a je zameraná na včasné odhalenie zmien v ľudskom tele, odmenili diplomom Zlatá Incheba za najlepší exponát výstavy.
PUBLIKOVANÉ 28. október 2013