Ján Mečiar, moderátor: „Téma šetrenia elektrickou energiou v domácnostiach stále rezonuje. Mnohí si kladieme otázky, kde a ako ušetriť tých magických 15 %, aby platby za elektrinu zostali približne na úrovni minulého roka.“
Lucia Barmošová, moderátorka: „Šetriť tak, že by sme mali mrznúť a nesprchovať sa, alebo nevariť, by bolo veľmi drastické a experti na energetiku si nemyslia, že je to nutné. Veľké rezervy vidia tam, kde zbytočne plytváme a ani o tom nevieme.“
Anton Adamčík, redaktor: „Podľa viacerých odborníkov, ušetriť 15 % spotreby elektrickej energie v domácnosti je možné aj bez straty komfortu.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD., energetik Strojníckej fakulty STU Bratislava: „Tých 15 % vieme stiahnuť dole bez akýchkoľvek problémov, v normálnej domácnosti.“
Anton Adamčík: „Netýka sa to ale tých, ktoré v minulosti extrémne šetrili. V priemernej domácnosti je spotreba energie na teplo oveľa vyššia ako v prípade všetkých elektrických spotrebičov spolu.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Pomer je asi 40 ku 60 %.“
Anton Adamčík: „Elektrické spotrebiče síce predstavujú menší podiel, ale je tam viac možností, ako ušetriť bez drastických opatrení a možno vás prekvapí, že najväčšími žrútmi elektriny nie sú len spotrebiče s vysokým výkonom, ale aj s nízkym.“
Zuzana Valentová, hovorkyňa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (telefonát): „Pri elektrospotrebičoch je rozhodujúca nielen okamžitá spotreba, ale aj doba používania.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Najväčší podiel z tej spotreby energie tvorí dneska spotrebná elektronika, to znamená počítače, televízory.“
Anton Adamčík: „Tvoria až jednu pätinu spotreby a často zbytočnej. Napríklad pokiaľ ich celé dni ponechávame v spiacom, takzvanom stand-by režime. Ak pri odchode z domu elektroniku úplne vypneme, môžeme veľa ušetriť.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Pozoruhodne veľa spotrebuje chladnička, pretože ide stále.“
Anton Adamčík: „Ušetríme veľa, ak ju budeme menej často a krátko otvárať, odstraňovať námrazu, nastavíme o stupeň vyššiu teplotu, vyčistíme zadnú mriežku.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Ak je čistá a je tam dosť miesta na to, aby to teplo mohlo v kľude odísť, vtedy je tá spotreba menšia.“
Anton Adamčík: „Veľkú úsporu môžeme dosiahnuť aj pri klimatizácii, ak ju v lete nastavíme na 24 stupňov, nie menej, alebo ochladíme budovu napríklad vodou.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Alebo napríklad tie adiabatické, tie hmly rozprašovacie.“
Anton Adamčík: „Ak máme nainštalovaný aj takzvaný nočný prúd, teda lacnejší, práčku, umývačku riadu, prípadne aj žehličku môžeme zapínať v noci. Staré spotrebiče môžeme vymeniť za nové s nižšou spotrebou elektriny.“
Zuzana Valentová (telefonát): „Pri výbere spotrebičov a svetelných zdrojov významne pomôžu energetické štítky, na ktorých je uvedená ročná spotreba energie.“
Anton Adamčík: „Pokiaľ máte možnosť vymeniť chladničku, ktorá má viac ako 10 rokov, urobíte dobrú investíciu.“
prof. Ing. Michal Masaryk, PhD.: „Ale nasilu vymieňať chladničku, ktorá je dobrá, vcelku úsporná, za ešte novšiu, ktorá je o niečo úspornejšia, to sa neoplatí.“
Anton Adamčík: „Anton Adamčík, televízia JOJ.“