Viliam Stankay, moderátor: „No nielen Čína, ale aj Európa vrátane Slovenska má svoje ambície na Mesiaci. Na sopke (?) na Havaji sa vo februári úspešne skončila simulovaná misia na Mesiac, ktorú pripravila Európska vesmírna agentúra. Jej veliteľkou bola slovenská astrobiologička Michaela Musilová.“
Petra Pupalová, redaktorka: „Posádka bola počas dvojtýždňovej misie zatvorená v dóme s priemerom len jedenásť metrov a do terénu mohla ísť len v skafandri. Jedla astronautskú stravu a na sprchu mala v priebehu týždňa iba osem minút. Medzinárodná posádka aj napriek tomu dokázala splniť všetky svoje ciele.“
Michaela Musilová, predsedníčka SOSA: „Simulovali sme prežitie na Mesiaci, takže nie na Marse, ako v predošlých misiách. Išlo tam o testovanie rôznych technológií a vedeckých experimentov relevantných pre to, aby sme mohli na Mesiaci budovať základňu.“
Petra Pupalová: „Počas simulovanej misie posádka realizovala aj experiment slovenských stredoškolákov zo Skalice, ktorí vlani vyhrali súťaž Misia Mars.“
Michaela Musilová: „Išlo o to, že sme zbierali v posádke vlasy, či už nám vypadávali prirodzene, alebo sme si aj nejaké ostrihali a používali sme to ako hnojivo a tak sme vlastne zvýšili, nazvime to rýchlosť, ktorou nám rástli rôzne rastlinky počas tej misie a konkrétne špenát bol ten, čo nám najrýchlejšie vyrástol.“
Patrik Jozefovič, študent Gymnázia F. V. Sasinka v Skalici: „V podstate sme dokázali to, že by astronauti po ceste na vzdialené planéty, napríklad na Mars, nemuseli so sebou brať hnojivo, ale dokázali by si ho vyrobiť sami z vlastných vlasov a chlpov.“
Petra Pupalová: „Michaela Musilová chce naďalej zapájať našu krajinu a mladých ľudí do svojej práce. Slovenská technická univerzita, na ktorej úspešná astrobiologička pôsobí dokonca pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva. V rámci neho bude vyučovať astrobiológiu.“
Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU: „Kozmické technológie, to nie je len to, čo lieta vo vesmíre. To sú nové výzvy, nové technológie, noví ľudia. Práve preto tento program je veľmi komplexný a pripravujeme ho od budúceho roku.“
Petra Pupalová: „Skutočná základňa na Mesiaci sa začne budovať v nasledujúcom desaťročí. Volať sa má Mahina Lani, čo po havajsky znamená raj na Mesiaci.“
PUBLIKOVANÉ 4. máj 2019