Neminuli ste na grilovačke celé balenie horčice, a tak ho skladujete na polici v špajze? Robíte chybu.
Kam s horčicou po otvorení - do chladničky alebo na policu v komore? Autor - Plus JEDEN DEŇ/os
Výrobcovia horčíc nám to vôbec neuľahčujú. Na každom výrobku nájdete iné odporúčania, pri akej teplote by ste ju mali doma uschovávať. Na balení ostrej orientálnej horčice sa dočítate, že ju treba skladovať pri teplote do 30 °C. No napríklad kremžská v sklenom pohári potrebuje po otvorení teplotu do 20 °C.
Túto horčicu odporúča výrobca skladovať pri teplote od 1 do 20 °C.
Zdroj - os
Kam teda s horčicou - patrí do chladničky alebo môže stáť v komore veľa múky? Podľa odborníkov netreba veriť informáciám na etiketách, podľa ktorých zvládne aj 30-stupňové horúčavy.
„Horčica je pomerne stabilný výrobok, no aj tak by som odporúčal neriskovať a v domácnosti ju uložiť do chladničky, najlepšie na dvierka chladničky,"radí Štefan Schmidt, riaditeľ Ústavu potravinárstva a výživy na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.
Kremžská horčica v plastovom obale znesie teplotu do 30 °C.
Zdroj - os
Nezatracuje ani skladovanie v komore, ale nie v hocijakej. Je rozdiel, či je to komora v paneláku, kde sa v letných horúčavách teplota šplhá k tridsiatke, alebo komora v chladnom dome starej mamy, kde ani v auguste neukáže teplomer viac ako 10 °C. Ak máte presne takúto studenú špajzu, pokojne tam dajte otvorené balenie horčice, nič sa jej nestane. No v prehriatych bytoch patrí jednoznačne do chladničky.
Táto orientálna horčica zvládne tridsaťstupňovú horúčavu.
Zdroj - os
Nejednotné údaje na horčiciach od rôznych výrobcov nie sú podľa platnej legislatívy problémom, keďže je to výrobok, ktorý z mikrobiologického hľadiska nepodlieha rýchlej skaze. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom síce určuje povinné údaje na obaloch, no pri skladovaní potravín berie do úvahy, či ide o trvanlivú alebo rýchlo sa kaziacu potravinu. „Ide hlavne o potraviny, kedy by ich nesprávnym skladovaním mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti a zdravia spotrebiteľa,"vysvetľuje Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.
Kráľovská horčica si po otvorení žiada teplotu do 20 °C.
Zdroj - os
Horčica na rozdiel od majonézy nevyžaduje nízku teplotu a vydrží oveľa dlhšie, preto platia pre obidvoch výrobcov iné povinnosti na zverejňovanie informácií.
Navyše horčica stojí pár centov, a tak nám nie je ľúto vyhodiť ju, keď po otvorení skoro obschne a zmení farbu, chuť aj vôňu. Rozhodne ju nenechajte na priamom slnku, rýchlo stráca silice s typickou vôňou a rozkladá sa.