PUBLIKOVANÉ 30. november 2009
BÁLEŠ : " Na škole máme veľmi silnú skupinu aplikovanej matematiky, zhodou okolností dnes na vedeckej rade bol schválený ďalší pán profesor, ktorý je veľmi slávna osobnosť práve v oblasti aplikovanej matematiky. Takže tá tradícia sa tu zachováva a myslím si že táto silná škola môže byť pokračovaním aj sily ktorú mal pán profesor Hronec. "Bratislava 30. novembra (TASR) - Na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pôsobí v súčasnosti silná skupina odborníkov v odbore aplikovanej matematiky. "Zhodou okolností aj dnes bol na Vedeckej rade schválený ďalší profesor, terajší docent Martin Knor, ktorý je slávna osobnosť aplikovanej matematiky," uviedol dnes pre TASR rektor STU v Bratislave Vladimír Báleš po tom, ako na pôde školy odhalil bustu prvého rektora univerzity, profesora Juraja Hronca. Stalo sa tak pri príležitosti 50. výročia úmrtia tejto vedeckej osobnosti.
"Okrem toho, že bol naším prvým rektorom a slávnym matematikom, bol aj organizátorom vedy. On už po prvej svetovej vojne bojoval za to, aby na Slovensku bola technika," priblížil Báleš, ktorý je v poradí 17. rektorom školy od jej vzniku v roku 1937. Tradícia silných matematikov-technikov sa podľa terajšieho rektora na Slovensku zachováva. "Táto silná škola môže byť pokračovaním sily, ktorú mal pán profesor Hronec," zdôraznil s tým, že aplikovaná matematika pomáha vedcom k tomu, aby nasimulovali rôzne situácie bez pracného alebo finančne náročného riešenia cez experimenty.
Ako ďalej pripomenul, Hroncovým výnimočným príspevkom tunajšiemu akademickému prostrediu bol aj fakt, že vedu na Slovensku dokázal organizovať. "Rozsah jeho činnosti bol nadčasový, lebo sa nezaujímal len o to, čo sa deje na technickej univerzite, ale aj na iných technických školách," podčiarkol Báleš.
Medzi osobnosťami, ktorými sa dnes môže pochváliť v zahraničí, je aj spomínaný docent Knor zo Stavebnej fakulty, ktorý rieši teóriu grafov. "Takéto osobnosti robia dobré meno STU vo svete, aj keď je to v čistej matematike aplikovanej pre technické smery. Nájdu sa osobnosti aj v iných oblastiach vedy. Sú skromnejšie a nevystupujú tak ako kedysi, keď tých profesorov nebolo veľa," uzavrel Báleš. Tvorivá práca Juraja Hronca (1881-1959) bola v minulosti viackrát ocenená - Pamätnou medailou mesta Bratislavy (1945), Národnou cenou (1948) či udelením čestného doktorátu pedagogických vied Univerzitou J. A. Komenského (1949). Za celoživotnú vedeckú prácu mu v roku 1956 udelili vedeckú hodnosť doktora fyzikálno-matematických vied a v roku 1962 in memoriam Medailu J. A. Komenskéko. Už štyri desaťročia nesú jeho meno bratislavské gymnázium na Novohradskej ulici a Študentský domov STU na Bernolákovej ulici v Bratislave.