Marián Žáry Kukelka, moderátor
S rastúcim záujmom o kryptoaktíva nachádzajú svoje príležitosti aj podvodníci. Varuje Národná banka Slovenska. Aj keď z celkového objemu transakcií tvoria podvody malú časť, výrazne negatívne následky majú pre svoje obete. Pomôcť vyčistiť trh by mohla aj budúca regulácia. Od nového roka budú poskytovatelia kryptoaktív potrebovať povolenie od Národnej banky či iného európskeho orgánu dohľadu.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Skúsenosť s kryptoaktívami má zhruba 12 % Slovákov, o tretinu viac ako 2 roky dozadu. Vyplýva z prieskumu agentúry Focus z konca minulého roka. Najväčšia časť investorov má v kryptoaktívach do 250 EUR. Dodáva Daniel Ďuriáč, hlavný metotik regulácie z centrálnej banky.
Daniel Ďuriač, hlavný metodik regulácie NBS
Najčastejšie dôvody nákupu kryptoaktív je špekulácia a nejaké bližšie oboznámenie sa s nejakým novým technickým prostriedkom. Za rizikovejšie dôvody považujeme, keď niekto nakupuje kryptoaktíva ako jedinú časť svojho investičného portfólia, pokiaľ to považuje za svoje zabezpečenie na dôchodok a za veľmi rizikové považujeme nákup kryptoaktív na dlh.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Rada preto znie, investovať len toľko, koľko si môžeme dovoliť stratiť.
Daniel Ďuriač, hlavný metodik regulácie NBS
Pokiaľ raz pošlete kryptoaktíva na nejakú adresu, tá transakcia sa už nedá zvrátiť a pokiaľ sa aj niekto stane obeťou podvodu, je len veľmi malá šanca, že sa mu podarí k tým prostriedkom dostať naspäť.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Dôležité je tiež prehodnotiť riziká. Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa.
Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku ochrany fin. spotrebiteľa NBS
Tu je treba priznať, že tie kryptoaktíva sú tým, že sú volatilné a v čase sa mení hodnota, tak tá rizikovosť je tam naozaj pomerne veľká.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Vidina skorého a rýchleho zárobku, romantické podvody či vyhrážky. Niektoré spôsoby podvodníkov zostávajú rovnaké, iné sú špecifické. Od budúceho roka však bude kryptotrh regulovaný podľa európskeho nariadenia, čo by mohlo pomôcť vyčistiť priestor od pseudohráčov.
Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku ochrany fin. spotrebiteľa NBS
Dneska na to, aby ste podnikali s virtuálnymi aktívami, vám stačí na Slovensku živnostenské povolenie. Výsledkom tohoto procesu licencie, aby na trhu boli len spoločnosti, ktoré majú nejaký kapitál, majú vnútorné predpisy a stanú sa vlastne takým porovnateľným hráčom na finančnom trhu.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Dodáva, že ani licencia nezaručí, že investor nepríde o svoje peniaze. Odborník na kryptomeny Kristián Košťál zo Slovenskej technickej univerzity.
Kristián Košťál, expert na digitálne meny
Istá miera regulácie sa nemohla vyhnúť ani tým kryptoaktívam. Ak nie je veľmi invazívna, tak je to dobrý krok, ktorý môže prispieť práve k ochrane aj tých bežných používateľov, pretože si budú vedieť skontrolovať online, že či je jednotlivý poskytovateľ služieb kryptoaktív registrovaný v rámci EÚ a že či môže pôsobiť a je to istá miera záruky, tak ako aj pri finančných sprostredkovateľoch.
Štefánia Jánošíková, redaktorka
Štefánia Jánošíková, Slovenský rozhlas.