Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Úspech, aký nám môžu vo svete závidieť. Slovenská vedkyňa sa na tri týždne stala veliteľkou medzinárodnej posádky na Marse. Simulovaná misia bola na výskumnej stanici na púšti v americkom Utahu. Experimenty, na ktorých posádka pracovala, pochádzali aj od slovenských študentov. Slovenská technická univerzita zároveň avizuje, že ďalšie kozmické projekty idú priniesť aj na Slovensko."
Michaela Lovasová, redaktorka: "Studená púšť v Utahu je jedno z najpodobnejších miest K Marsu na Zemi. Vyznačuje sa prírodnými podmienkami, geologickými útvarmi či extrémnymi organizmami, ktoré nápadne pripomínajú červenú planétu. Výskumná stanica, ktorú postavila nezisková spoločnosť Mars Society, sa zároveň nachádza vo vysokých nadmorských výškach. Opustiť ju je možné len s skafandri, pričom posádky v nej musia prežiť s obmedzeným množstvom elektriny, vody a jedla. Z týchto dôvodov bolo dôležité vybrať dobrú posádku. Slovenka Michaela Musilová prešla prísnym konkurzom v Británii a stala sa veliteľkou medzinárodnej skupiny marsonautov."
Michaela Musilová, veliteľka marťanskej misie: "Nakoniec sme boli piati. Okrem mňa veliteľky tam bol geológ z Izraelu, inžinier Francúz ale pôvodom z Maroku. Írka, tá bola umelkyňa a Austrálčan bol astrobiológ, ten bol taký môj asistent. Ale našťastie posádka, teraz se naozaj veľmi dobre spolupracovali. Počúvali ma, lebo som musela na nich veľmi prísne striehnuť celý čas, aby nepoužívali nejakú extra kvapku vody, ktorú by sme mohli niekedy inokedy potrebovať."
Michaela Lovasová: "Jeden z výskumov, na ktorom medzinárodná posádky pracovala, bol aj projekt študentiek z Detvy."
Michaela Musilová: "Vymysleli experiment ako pestovať špenát v simulovaných marťanských podmienkach a tak, aby sme to za niekoľko týždňov, ako sme tam boli, aj stihli vypestovať. Aj sa to podarilo a sme si na poslednú večeru dali tento čerstvý špenát."
Michaela Lovasová: "Doktorka Musilová ale ani po návrate na Slovensko nezaháľa. So slovenskou Organizáciou pre vesmírny výskum spúšťa projekt kozmických inkubátorov. Ide o študentské laboratória, ktoré vzniknú v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave."
Miloš Oravec, dekan STU Bratislava: "Študenti pomáhajú pri budovaní priestorov, pri budovaní laboratórií. Takže hoci sme v začiatku, študenti vedia, študenti sa zúčastňujú a študentov to veľmi, veľmi zaujíma."
Michaela Lovasová: "Slovenskí vedci veria, že takýmto spôsobom môžu nadchnúť mladých študentov pre vesmírne bádanie."
PUBLIKOVANÉ 18. február 2017