Týždenník Slovenka v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenským národným divadlom dnes odštartoval ôsmy ročník čitateľskej ankety SLOVENKA ROKA. Na tlačovej konferencii v hoteli Devín predstavili dvadsaťosem nominantiek v ôsmich kategóriách. Mená víťaziek jednotlivých kategórií, ako aj absolútnej víťazky ankety Slovenka roka 2016 sa verejnosť dozvie 5. júna počas priameho televízneho prenosu z historickej budovy SND.
VEDA A VÝSKUM
Mgr. LUCIA KUČEROVÁ, PhD. vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Dlhé roky sa venuje výskumu vlastností nádorových kmeňových buniek a bunkovej terapii agresívnych ľudských metastatických nádorov. So svojím tímom dospela k výsledkom, ktoré možno považovať za efektívny protinádorový prístup na dosiahnutie dlhodobého vyliečenia niektorých typov nádorového ochorenia. Za svoje výsledky vo výskume získala ocenenie Vedkyňa roka 2014 .
Prof. Ing. VIERA STOPJAKOVÁ, PhD., prodekanka pre vedu a výskum, profesorka na Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Pracuje v oblasti mikroelektroniky, konkrétne v návrhu a implementácii obvodov a systémov integrovaných na čipe. Podieľala sa na riešení viac ako dvadsiatich domácich a medzinárodných projektov základného a aplikovaného výskumu. Vedie výskumný kolektív, ktorý spolupracuje s našimi aj zahraničnými inštitúciami. Je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 180 vedeckých článkov a príspevkov na medzinárodných konferenciách. Absolvovala stáže a výskumné pobyty v USA, Kanade, Belgicku. Je autorkou dvoch US patentov.
Prof. MVDr. JANA MOJŽIŠOVÁ, PhD., rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Je absolventkou tejto školy a od skončenia štúdia v roku 1987 tu pôsobí ako vedecko-výskumná pracovníčka a pedagogička. Jej priekopnícke práce vo výskume infekčných chorôb malých zvierat našli odozvu aj za hranicami Slovenska. Bola zodpovedným riešiteľom piatich výskumných grantových projektov, vedúcou štyroch projektov VEGA a spoluriešiteľkou ďalších 20 projektov. Je autorkou šiestich vedeckých monografií, autorkou desiatok vysokoškolských učebníc a vedeckých prác v našich aj zahraničných vedeckých časopisoch. Je predsedníčkou vedeckej rady univerzity a členkou ďalších domácich i zahraničných vedeckých a redakčných rád.
BIZNIS A MANAŽMENT
Ing. BLANKA FEČ VARGOVÁ, podnikateľka. Tri roky po skončení vysokoškolského štúdia ekonómie založila obchodnú spoločnosť HUMAN PROSPERITY, ktorá sa zaoberala obchodovaním s nehnuteľnosťami a ekonomikou investičných projektov v okolí Prešova. Počas rodičovskej dovolenky založila obchodnú spoločnosť ELISIA s dvomi divíziami – jedna sa zaoberá predajom nástrojov pre stomatológov, v druhej je autorkou a majiteľkou obchodnej značky LEADER CONTRACT – bývanie pre mladých. V roku 2007 zvíťazila v súťaži Podnikateľka roka v kategórii Začínajúca podnikateľka. Je zakladateľkou a riaditeľkou regionálneho strediska TOP Centra podnikateliek „VÝCHOD“, spoluautorkou a odborným garantom viacerých programov na pomoc podnikaniu žien na východnom Slovensku.
Ing. ROZWITHA BIEBER, generálna riaditeľka hotela Double Tree by Hilton v Bratislave. Vyše dvadsať rokov pracuje v hotelierstve a prešla rôznymi pozíciami od recepcie, predaja a marketingu až po post generálnej riaditeľky. Za najinšpiratívnejšiu považuje prácu v sieti Hilton Worldwide, kde pôsobí piaty rok. Medzinárodné skúsenosti z vedenia hotelov získala vďaka zahraničným stážam v Dubaji, Frankfurte a Istanbule, ktoré v hotelovom svete symbolizujú profesionalitu. V súčasnosti riadi hotel Double Tree by Hilton v Bratislave. Pod jej vedením získal hotel v roku 2015 medzinárodné ocenenie siete Hilton „Excelentný v kvalite“ a TOP 10 v starostlivosti o hostí.
MUDr. LUCIA FILOVÁ, majiteľka Súkromnej kliniky dermatológie a estetickej medicíny Dermarevolta. Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte UK v Bratislave pôsobila na Dermatovenerologickej klinike FN Královské Vinohrady v Prahe. Jej túžbou bolo spojiť tím špičkových odborníkov, najmodernejšie technológie a ľudský prístup k pacientom. Po získaní skúseností a viacerých stážach v zahraničí vybudovala kliniku dermatológie a estetickej medicíny, ktorej základnou hodnotou je zdravie pacienta. Dnes je klinika, ktorej je majiteľkou, jednou z najprogresívnejších a technicky najmodernejších na Slovensku, úspešným medicínskym centrom, podieľajúcim sa na viacerých vzdelávacích a výskumných projektoch s prestížnymi svetovými kapacitami.
UMENIE A KULTÚRA
KVETA STRAŽANOVÁ, herečka, členka činohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Je predstaviteľkou moderného psychologicko-realistického herectva. V roku 1959 nastúpila do spevohry DJZ V Prešove a o dva roky neskôr sa stala členkou činoherného súboru, kde pôsobí dodnes. Stvárnila desiatky zložitých ženských postáv a stala sa protagonistkou činoherného súboru. Svoj komediálny talent preukázala aj na scéne košického divadla. Účinkovala vo viacerých filmoch a televíznych inscenáciách, za svoju prácu získala rad ocenení, je držiteľkou štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby, ktoré jej v roku 2003 udelil prezident republiky.
ZDENA STUDENKOVÁ, herečka, členka činohry Slovenského národného divadla. Je jednou z najvýraznejších a najobsadzovanejších slovenských herečiek. V rokoch 1977-1978 bola členkou činohry Novej scény, potom prešla do činohry SND, kde v množstve úloh prejavila svoj dramatický aj komediálny talent. Spevácky talent uplatnila v muzikáloch na Novej scéne, v Košiciach, v Nitre aj v Prahe. Vo filme sa prvýkrát objavila v roku 1974 v poviedkovom filme Motiv pro vraždu a potom hrala v tridsiatke slovenských i českých filmov, dvoch stovkách televíznych inscenácií a viacerých seriáloch. Je aj autorkou úspešných kuchárskych kníh a pre deti napísala knižku Moji miláčikovia.
Mgr. art. ŠÁRKA ONDRIŠOVÁ, Art. D – choreografka, zakladateľka a umelecká riaditeľka Divadla a tanečnej školy elledanse. Podpísala sa pod takmer šesť desiatok choreografií do úspešných divadelných projektov, či to boli muzikály v divadle Nová scéna, predstavenia v Radošinskom naivnom divadle, v Štúdiu L+S, Astorke alebo inscenácie opier v SND. Na konte má aj spolupráce na veľkých televíznych šou. V priebehu deviatich sezón existencie elledanse sa podpísala ako choreografka a spoluautorka pod viaceré úspešné tanečné predstavenia, z nich Canto Hondo, hlboká pieseň o nej... získala divadelné ocenenie DOSKY 2008 za Najlepšiu inscenáciu, réžiu a hudbu, ako aj ocenenie Ministra kultúry SR.
TÁŇA PAUHOFOVÁ, herečka, členka činohry Slovenského národného divadla. Už počas štúdia na VŠMU hosťovala na našej prvej scéne a od roku 2007 je členkou súboru činohry. Za jednu zo svojich prvých postáv - Manon v Nezvalovej hre Manon Lescaut získala ocenenie DOSKY 2006 aj Cenu literárneho fondu. Hosťovala aj v iných slovenských divadlách a hrala v mnohých českých a slovenských filmoch. Jednu z najnáročnejších hlavných úloh stvárnila vo filme Horiaci ker, za ktorú bola nominovaná v roku 2014 na ocenenie Český lev a zažiarila aj v úlohe herečky Lídy Baarovej v rovnomennom českom veľkofilme. Právom je považovaná za najvýraznejšiu slovenskú herečku mladšej generácie.
MÉDIÁ A KOMUNIKÁCIA
PhDr. MÁRIA MIKUŠOVÁ, šéfdramaturgička zahraničného vysielania Radio Slovakia International RTVS. Jej život je už viac ako štyridsať rokov spojený s rozhlasom. Pôsobila ako hlásateľka a moderátorka, v roku 1994 sa stala prvou a v roku 2007 i poslednou spravodajkyňou Slovenského rozhlasu v Ruskej federácii a bývalých sovietskych republikách so sídlom v Moskve. Prinášala priame spravodajstvo z krízových oblastí severného Kaukazu, je autorkou vôbec prvej priamej rozhlasovej reportáže zo štartu kozmických lodí z kozmodromu Bajkonur,. Od roku 2007 je šéfdramaturgičkou zahraničného vysielania, kde manažuje programy šiestich jazykových skupín a má na starosti fungovanie vysielania.
ADRIANA KMOTRÍKOVÁ, moderátorka televízie JOJ. Jedna z najskúsenejších slovenských televíznych moderátoriek začínala ako hlásateľka v Slovenskej televízii. Od roku 2004 sa stala jednou z najznámejších tvárí Televízie JOJ, kde moderuje Televízne noviny. Počas svojej kariéry moderovala aj viaceré veľké televízne projekty a množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí. Často sa zapája do charitatívnych projektov, na základe vlastnej životnej skúsenosti je zvlášť citlivá k problémom rodín so zdravotne postihnutými deťmi. V minulom roku ukázala svoju silu a profesionalitu, keď sa už krátko po náročnej operácii vrátila na televíznu obrazovku.
ALENA ČERMÁKOVÁ, filmová dokumentaristka, ale aj šansoniérka a hlasová pedagogička. K jej najznámejším snímkam patrí autorský autobiografický celovečerný film Vyvliekanie z vlastnej kože a autorský film Všetko je v nás o Františkovi Tugendliebovi, ktorý ju učil spev. Je autorkou série dokumentárnych filmov o pracovných možnostiach pre mentálne a fyzicky postihnutých ľudí a celovečerného dokumentárneho filmu o Antonovi Srholcovi. Slovenská verejnosť ju spoznala vďaka účinkovaniu ako hlasovej pedagogičky v hudobnom projekte Slovensko hľadá Superstar I, II a Môj najmilší hit.
BEÁTA HUSOVÁ, vedúca oddelenia komunikácie v Múzeu mesta Bratislavy. Masmediálna komunikácia v rámci múzea je zameraná na podporu návštevnosti múzea a šírenia jeho významu z hľadiska kultúrno-historického dedičstva. Do kompetencie vedúcej oddelenia komunikácie patrí okrem iného podpora PR pri tvorbe výstav, programov pre verejnosť a v neposlednom rade aj tvorba projektov zameraných na deti a mládež. Tento druh práce je srdcovou záležitosťou Beáty Husovej a dosahuje v nej konkrétne výsledky, čoho dôkazom je aj ukončenie dvojročného projektu Maľované dejiny Bratislavy – Deti ilustrujú príbehy Pavla Dvořáka (2015), desiatky vzdelávacích programov pre školy, publikačná činnosť, založenie a fungovanie Detského ateliéru Múzeum má budúcnosť (2011).
VZDELÁVANIE A PODPORA MLADÝCH TALENTOV
PaedDr. ELEONÓRA PORUBCOVÁ, riaditeľka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Počas ôsmich rokov, keď stojí v jeho čele, je gymnázium každoročne najúspešnejšou strednou školou Trenčianskeho samosprávneho kraja vo
vedomostných aj športových súťažiach. Stalo sa Vzorovou školou Planéty vedomostí, zaviedli tu systém manažérstva kvality realizovaný podľa medzinárodnej normy ISO 9001 : 2008. Pokračuje v tradícii vysokej kvality výučby cudzích jazykov, už tradične sa študenti umiestňujú na popredných miestach v medzinárodnej chemickej olympiáde. Pedagógovia aj študenti oceňujú manažérske schopnosti, ale i ľudskosť a láskavosť riaditeľky.
PhDr. JOLANA LAZNIBATOVÁ, CSc., riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázia v Bratislave. Ako prvá v strednej Európe sa pred viac ako tridsiatimi rokmi začala venovať vzdelávaniu nadaných detí a mládeže. 1.1.1998 vznikla Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave, ktorej sa stala riaditeľkou. Podľa jej Projektu bola na Slovensku otvorená sieť 28 základných škôl s triedami pre nadané deti. Všetky pracujú podľa Programu APROGEN, ktorého je autorkou. Robí poradenstvo pre nadané deti od 3 do 18 rokov. Výskumne sa venovala problematike nadaných detí s ADHD, s Aspergerovým a Tourettovým syndrómom. Ako expertka sa podieľa na vzdelávaní učiteľov na Slovensku, v Českej republike a Poľsku. Je organizátorkou viacerých medzinárodných konferencií o problematike nadaných detí.
PaedDr. VIERA GROHOVÁ, riaditeľka Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade. V roku 2003 sa stala riaditeľkou ZUŠ a v auguste 2009 riaditeľkou ZŠ s MŠ. Schválením programu začali pod jej vedením tieto tri školy fungovať pod jednou strechou ako Spojená škola. V projekte Škola pre každého – škola na každý deň sa jej podarilo vytvoriť model školy, ktorá považuje potreby a jedinečnosť každého žiaka za skutočný základ pre každodenný život školy a je miestom, v ktorom sa jej žiaci, učitelia aj rodičia učia žiť v komunite. Za realizáciu projektu a výborné výsledky bola v roku 2012 ocenená ministrom školstva čestným uznaním sv. Gorazda a za prínos v projekte „Rozširovanie skúseností najlepších učiteľov - EduArt“ v máji 2015.
PhDr. SASKIA REPČIKOVÁ, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR. Zaoberá sa trendmi a budúcim smerovaním vzdelávania od materských, cez základné a stredné školy. Píše o vzdelávaní pre Trend a Hospodárske noviny a vystupuje na odborných podujatiach a konferenciách. Školstvu sa venuje 10 rokov, najprv ako manažérka medzinárodnej základnej školy a gymnázia, neskôr ako zriaďovateľka materskej a základnej umeleckej školy. V roku 2015 bola zaradená medzi Sociálnych inovátorov Slovenska na základe nominácie organizácie Ashoka.
ŠPORT
ANNA OROSZOVÁ, paralympijská reprezentantka Slovenska v disciplíne cyklistika zdravotne znevýhodnených. Ako šestnásťročnú ju úraz pripútal na invalidný vozík. Nikdy sa však nevzdala, vydala sa, má dcéru a po celý život športuje. Začala s atletikou telesne postihnutých, zúčastňovala sa na košických maratónoch, lyžuje, hrala stolný tenis. Dvadsať rokov sa venovala tlaku na lavičke a patrila k najlepším telesne postihnutým športovcom v tejto disciplíne na Slovensku. V ostatných rokoch sa venuje cyklistike zdravotne znevýhodnených, na paralympijských hrách v Londýne získala v dvoch disciplínach 7. a 10. miesto a tohto roku bude Slovensko reprezentovať aj v Riu na svojej už štvrtej paralympiáde.
ANNA KAROLÍNA SCHMIEDLOVÁ, profesionálna tenistka, v súčasnosti slovenská ženská tenisová jednotka. Tenis začala hrať ako sedemročná v Košiciach a od svojich pätnástich rokov trénuje v Národnom tenisovom centre v Bratislave pod vedením Milana Martinca. Jej prvým veľkým úspechom bolo finálne na juniorskom Roland Garros French Open v Paríži v roku 2012. Od roku 2012 reprezentuje Slovensko vo Fed Cupe. Vyhrala 9 ženských turnajov kategórie ITF. V roku 2015 vyhrala prvé dva WTA turnaje v Katoviciach a Bukurešti a prebojovala sa na 26. miesto vo svetovom rebríčku. Minulý rok tiež vyhrala v ankete Slovenského tenisového zväzu titul Tenistka roka a bola siedma v ankete Športovec roka na Slovensku. V roku 2016 bude Slovensko reprezentovať na OH v Rio de Janeiro.
ZUZANA ŽIRKOVÁ, bývalá slovenská reprezentantka v basketbale. Slovensko po prvý raz reprezentovala v roku 1998 ako sedemnásťročná. Počas svojej kariéry bola jednou z najlepších európskych hráčok a oporou slovenskej reprezentácie. Osemkrát bola vyhlásená za basketbalistku roka. Svoje hráčske kvality preukazovala vo viacerých európskych tímoch, pôsobila v Ružomberku, Šoproni, Jekaterinburgu, hrala za Gambrinus Brno, Good Angels Košice aj Washington Mystics. Po majstrovstvách Európy v roku 2015 ohlásila koniec reprezentačnej kariéry. V súčasnosti je hráčkou tímu Good Angels Košice.
CHARITA
Mgr. ANNA GHANNAMOVÁ, prezidentka Občianskeho združenia Šanca pre nechcených a riaditeľka Centra sociálnych služieb Náruč záchrany. Ako novinárka pôsobila vo viacerých médiách a popri tom sa vždy angažovala vo veciach verejných. V čase, keď bola šéfredaktorkou týždenníka Slovenka, ju oslovila téma nechcených detí, založila OZ Šanca pre nechcených a s obrovským nasadením začala budovať na Slovensku Hniezda záchrany, ktoré dodnes zachránili 52 detí. Jej úsilie pomáhať matkám v núdzi vyústilo do vybudovania domova Náruč záchrany, kde sa starajú denne o 80 odkázaných seniorov. V súčasnosti je tiež predsedníčkou Združenia seniorských prijímateľov sociálnych služieb.
ĽUDMILA KOLESÁROVÁ, marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel. Šesť rokov sa v tejto najväčšej slovenskej nefiremnej charite venuje pomoci rodinám, ktoré sa kvôli rakovine alebo inej zákernej chorobe dieťaťa ocitli vo finančnej tiesni. Organizácia každý mesiac dokáže pomôcť trom tisícom rodín a vrátiť im nádej a ľudskú dôstojnosť. Práca je aj jej hobby a venuje sa jej aj vo voľnom čase. Príbehy, s ktorými sa stretáva, pretavuje do známych blogov a presviedča ľudí, že pomáhať sa oplatí.
Mgr. MARIANA KOVÁČOVÁ, zakladateľka a riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko, n.o. Problematike týraných, zneužívaných detí a žien - obetí domáceho násilia - sa venuje od roku 1990. Založila a vedie neziskovú organizáciu Centrum Slniečko v Nitre, je iniciátorkou vzniku krízových centier na Slovensku, odbornou garantkou a autorkou viacerých projektov zameraných na krízovú intervenciu a pomoc týraným, sexuálne zneužívaným deťom a obetiam domáceho násilia. V roku 2013 bola jednou z iniciátoriek celonárodného projektu „Slovensko potrebuje Dobrých otcov” a aj z jej iniciatívy otvorili v Nitre Bezpečný ženský dom, ktorý ako prvý na Slovensku spĺňa európske štandardy. Pôsobila aj ako externá vysokoškolská učiteľka , venuje sa supervízii v sociálnej oblasti.
ZDRAVOTNÍCTVO
MUDr. MARGITA REVÁKOVÁ, primárka Oddelenia dlhodobo chorých v Nemocnici Košice-Šaca. Dlhodobo chorým pacientom sa venuje od začiatku deväťdesiatych rokov. V rokoch 1991-1999 pracovala ako primárka Oddelenia dlhodobo chorých Geriatrického centra sv. Lukáša v Košiciach. V roku 2004, po otvorení oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Košice-Šaca a.s., 1.súkromná nemocnica, sa stala primárkou daného oddelenia. Práca v náročnom odbore, ktorý si vybrala, vyžaduje zrelú osobnosť s mimoriadnou dávkou trpezlivosti, ľudskosti a všestrannej odbornosti. Doktorka Reváková sa jej venuje s láskou a je pre ňu veľkým koníčkom.
Prof. MUDr. MÁRIA ŠIMALJAKOVÁ, PhD., MHA, prednostka Dermatovenerologickej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Celý svoj profesionálny život zasvätila dermatovenerológii. V roku 2005 sa stala profesorkou v tomto odbore. Od roku 2004 je prednostkou kliniky. Je nielen zanietenou vysokoškolskou pedagogičkou, ale aj lekárkou. Je autorkou 249 vedeckých a odborných publikácií, spoluautorkou učebníc a skrípt, množstva prednášok na odborných konferenciách a sympóziách doma i v zahraničí. Často publikuje v médiách a prispieva k informovanosti verejnosti o kožných a pohlavných chorobách. Je viceprezidentkou výboru Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti, garantom habilitačného inauguračného konania v študijnom odbore dermatovenerológia a členkou viacerých odborných komisií.
Prof. MUDr. MÁRIA ŠUSTROVÁ, CSc., lekárka a profesorka na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety a na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Pracovala 22 rokov v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici, založila Oddelenie imunológie a alergológie a takmer štyridsať rokov sa zaoberá problematikou Downovho syndrómu. V roku 1993 iniciovala založenie Spoločnosti Downovho syndrómu a o rok neskôr Ambulanciu pre Downov syndróm, kde pomáha mnohým rodičom a ich deťom. Známa je aj jej publikačná činnosť, prednášala na mnohých medzinárodných sympóziách. Učí pravidelne na oboch univerzitách, externe prednáša aj na iných fakultách pediatriu, lekársku etiku a sociálnu prácu.
PhDr. BEATA BERNADIČOVÁ, vedúca sestra na Klinike chirurgickej onkológie SZU a NOÚ v Bratislave. Svoju funkciu vykonáva od roku 1990, keď ju prijala ako 26-ročná, v tom čase najmladšia vedúca sestra na Slovensku. Zaslúžila sa o vybudovanie lôžkovej časti chirurgického oddelenia, ktoré je dnes v rámci Slovenska špičkovým klinickým pracoviskom na vysokej profesionálnej úrovni. Odborne aj skúsenostne k výkonu jej funkcie prispeli okrem vysokoškolského štúdia aj 3 roky strávené na Intensive care unit v General Hospital Misurata v Líbyi, ako aj študijný pobyt v Albany Medical Centre v USA. Nadštandardným prístupom k pacientom, ktorý okrem odborných vedomostí charakterizuje úsmev, humor, trpezlivý prístup a láskavé slovo, posúva hranice vnímania ošetrovateľskej starostlivosti.