PUBLIKOVANÉ 20. marec 2009
Slovenské fakulty trpia nedostatkom peňazí na výskum. Majú ich štyriapolkrát menej ako české školy. Aby ministerstvo školstva udržalo na Slovensku doktorandov, dvihlo im od januára štipendiá o desať percent. Hoci mali slovenské a české vysoké školy po rozdelení republiky spoločný štart, dnes sa ich podmienky a výsledky výrazne líšia "Najväčší rozdiel vidieť vo financovaní vedy a výskumu z verejných zdrojov. České školy dostávajú až štyriapolkrát viac peňazí," skonštatoval Michal Považan riaditeľ ratingovej agentúry ARRA, ktorá sa zaoberá školstvom. České školy dostali v roku 2007 na výskum v prepočte 300 miliónov eur, slovenské iba 66 miliónov eur. Čechom sa lepšie darí aj v publikačnej činnosti.
0 kariéru mladého vedca je na Slovensku trojnásobne vyšší záujem ako u západných susedov, veľká časť doktorandov však štúdium nedotiahne do konca. "Toto nie je iba plytvanie verejných finančných zdrojov, ale aj hazard s víziou Slovenska ako spoločnosti postavenej na vedomostiach," dodal Považan.
Najviac doktorandov študuje na ekonomických, lesníckych a poľnohospodárskych fakultách. "Jedným z krokov na ich udržanie je nárast štipendií o 10,6 percenta," uviedla hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková. Priemerne však doktorand mesačne zarobí len 490 eur, po vykonaní dizertačnej skúšky dostane 580 eur.
Medzi slovenskými fakultami vo vedeckej oblasti kraľuje Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. "V roku 2008 sme riešili asi 160 projektov. Podarilo sa nám na ne získať vyše 105 miliónov korún," priblížil prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť Ján Šajbidor.
Podľa Špankovej na vysokoškolský výskum tento rok poputuje o 60 miliónov eur viac ako vlani, čo je takmer 11-percentný nárast. "Ak by sme však chceli robiť výskum na svetovej úrovni, potrebovali by sme minimálne päťkrát toľko peňazí," zhodnotil Šajbidor.
V Čechách majú 26 verejných, 45 súkromných a dve štátne vysoké školy, kde študuje približne 345-tisíc vysokoškolákov. Na Slovensku je dvadsať verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy, ktoré majú okolo 220-tisíc študentov.
300 mil. dostali v roku 2007 na výskum české školy
66 mil. dostali v tom istom roku na výskum školy na Slovensku