Na pôde najlepších slovenských univerzít by mohli vďaka eurofondom vzniknúť nové vedecké parky so špičkovým výskumom a s podporou start-up a spin-off spoločností. Takýto zámer zverejnila Slovenská technická univerzita.
Vedecké parky chce budovať aj Univerzita Komenského, či Slovenská akadémia vied. Ich výstavba má byť financovaná z operačného programu (OP) Výskum a vývoj.
Slovenská technická univerzita (STU) na svojej stránke informuje, že chce vedecké parky postaviť v Bratislave a Trnave.
„Zriadením univerzitného vedeckého parku sa vytvoria lepšie podmienky pre špičkový výskum, univerzitné vzdelávanie a efektívnu spoluprácu s podnikateľským prostredím,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.
Vedecký park STU Bratislava bude mať dve regionálne centrá. V Mlynskej doline sa bude výskum orientovať najmä na oblasť informačných a komunikačných technológií, elektrotechniky, automatizácie a riadiacich systémov, ako aj nanoelektroniky a fotoniky.
V areáli na Námestí slobody a Radlinského ulici zase na moderné technológie - chémiu, priemyselné biotechnológie, životné prostredie a bezpečnosť a spoľahlivosť stavieb. V projektoch sa počíta s obnovou budov a zriadením špičkových laboratórií.
Univerzitný park v Trnave sa zameria na výskumné oblasti materiálového inžinierstva, iónových a plazmových technológií a automatizácie a informatizácie priemyselných procesov.
Rektor univerzity tvrdí, že škola má už dnes skúsenosti so zriaďovaním start-up a spin-off spoločností, ale chýbajú jej investície.
„Verím, že keď posilníme našu infraštruktúru, naša práca bude Slovensku prinášať dlhodobo podstatne väčší ekonomický a spoločenský efekt. Očakávame, že realizácia týchto projektov môže mať priamy pozitívny vplyv na viac ako 10-tisíc ľudí,“ dodáva.
Súčasťou projektu vedeckého parku je aj zriadenie nového podnikateľského inkubátora, ktorý bude cielene vyhľadávať nové inovatívne námety pre vznik start-up a spin-off spoločností v univerzitnom prostredí.
„Pre Slovensko je veľmi dôležité, aby mladí inžinieri sami začínali podnikať, inak zostaneme len krajinou dcérskych spoločností. Aby tu vznikali firmy založené na inovatívnych technológiách, s vysokou pridanou hodnotou a bez veľkých nárokov na suroviny a energiu,“ vysvetľuje Redhammer.
Blíži sa koniec programového obdobia 2007-2013 a Agentúra ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktorá spravuje OP Výskum a vývoj a OP Vzdelávanie, plánuje preto v prvých mesiacoch tohto roka zverejniť výzvy na budovanie vedeckej infraštruktúry.
„V januári a februári uverejníme dve dopytovo-orientované výzvy v celkovej výške 33 miliónov eur. Zamerané budú na obnovu a budovanie technickej infraštruktúry výskumu a vývoja, a na podporu infraštruktúry vysokých škôl za účelom zlepšenia podmienok vzdelávania“, povedal generálny riaditeľ agentúry Marián Kostolányi.
PUBLIKOVANÉ 4. január 2013