BRATISLAVA. Odborníci z Fakulty architektúry (STU) v Bratislave sa zaoberajú výskumom takzvaných solárnych miest. Podľa smernice Európskej únie totiž budú mať budovy o pár rokov nulovú spotrebu energie - znamená to, že sa napríklad zmení tvar budov a budú navrhnuté s ohľadom na pohyb slnka.
"V praxi to znamená, že všetky musia mať vynikajúce izolácie na úrovni pasívnych domov a energiu, ktorú budú potrebovať, si podľa smernice musia vyrobiť samy: či už na povrchu, vo vnútri domu, alebo vo svojej blízkosti," vysvetľuje Robert Špaček z ekologickej a experimentálnej architektúry Fakulty architektúry STU.
Smernica EÚ určuje, že nové či rekonštruované budovy, v ktorých sídlia verejné inštitúcie, musia tieto požiadavky spĺňať už po 31. decembri 2018. Všetky ostatné nové či obnovované budovy od 31. decembra 2020.
Architekti sa preto venujú výskumu tvarov budov, ktoré by čo najefektívnejšie využívali energiu zo slnka. Skúmajú tiež typy zástavby či orientáciu ulíc.
"Budova bude nástrojom na bývanie a zmení sa jej vonkajšia podoba. Typickými sa stanú naklonené roviny, nielen strechy, ale možno aj múry, aby sa zabezpečil čo najlepší prístup slnečného žiarenia," tvrdí aj Ján Legény z Fakulty architektúry.
"Ulice s orientáciou sever-juh budú pootočené o 45°, ako ich poznáme z Barcelony či Ria de Janeiro. Takéto ulice sú počas roka rovnomernejšie preslnené - v lete príjemne zatienené a v zime naopak plné slnečných lúčov."
Pri výstavbe sa budú podľa architektov spájať moderné prvky, technológie a materiály, ktoré nenarúšajú životné prostredie, napríklad drevo. Súčasťou budov budú solárne panely a kolektory.