Lekári a medici by do snímky mohli robiť poznámky a vybrané lokality obrázka približovať alebo vzďaľovať. K dispozícii sú aj filtre, aby lepšie vynikli napríklad kosti či mäkké tkanivá. Spojiť sa môžu ľudia z rôznych končín sveta.
Tak, ako Google dokumenty umožňujú spoluprácu viacerých ľudí pri tvorbe dokumentov, umožňuje projekt MedPix spoluprácu lekárov pri analýze medicínskych obrazových dát, ako sú magnetická rezonancia, CT, sono či röntgen.
Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vymysleli aplikáciu pre tablety, vďaka ktorej môžu doktori a medici spoločne analyzovať CT či röntgen, aj keď sú na opačnej strane zemegule.
Vývoj aplikácie konzultovali s prednostom rádiologickej kliniky, ktorý vyučuje na vysokej škole. „Dostali sme veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Podľa jeho názoru je naše riešenie perspektívne ako na vzdelávacie účely, tak aj na konzultácie diagnostikujúceho lekára so špecialistom,“ vraví člen tímu MedPix Dano Machajdík.
Využitie pre medikov
Keď sa medici učia analyzovať medicínske obrazové dáta, pedagógovia využívajú projektory, ktoré majú tú nevýhodu, že majú pomerne nízke rozlíšenie, takže na nich nie je dobre vidno jemné detaily.
Ak by sa študenti učili s aplikáciou MedPix, každý z nich by mal k dispozícii tablet a na vlastnom zariadení by sledoval prácu lekára, plnil zadané úlohy a odpovedal na otázky.
„Vo výučbovom móde by sa na snímke mohli objaviť externé linky s odkazmi, čo si majú medici doštudovať. MedPix tiež umožňuje vytvorenie akéhosi ‚atlasu‘, napríklad so snímkami s anomáliami. Keďže je anatómia ľudského tela veľmi rozmanitá, pre medikov majú takéto prípady veľký pedagogický význam,“ povedal Machajdík.
Lekári a medici by do snímky mohli robiť poznámky a vybrané lokality obrázka približovať alebo vzďaľovať. „K dispozícii sú aj filtre, aby lepšie vynikli napríklad kosti či mäkké tkanivá,“ hovorí člen tímu Svorad Sabatula.
Vhodné aj pre lekárov
Čo sa týka nemocníc, ak si diagnostikujúci lekár nie je diagnózou istý a potrebuje dodatočné vyjadrenie špecialistu, musí sa s ním dohodnúť na termíne, aby sa osobne stretli a vec prediskutovali.
Ak si nedokážu zladiť diáre, konzultácia sa odkladá. „Naše riešenie umožňuje prizvanie experta na diaľku. Lekár nemusí byť fyzicky prítomný. Ak je v zahraničí, postačí, ak si zapne tablet, otvorí aplikáciu a lekári môžu komunikovať,“ hovorí o výhodách riešenia vedúci tímu Martin Tamajka.
Odborník z STU dodá, že aplikácia by sa dala využiť aj pri plánovaní liečby, na ktorej sa zúčastňujú lekári s rôznymi špecializáciami. „Najmä pre menšie klinky môže byť problém, aby mali vždy fyzicky k dispozícii všetkých špecialistov, keďže nie sú lacní. Výhodnejšie by pre nich bolo konzultovať jednotlivé prípady na diaľku.“
Vo svete už existujú podobné riešenia, no členovia tímu MedPix vravia, že konkurenti majú niekoľko nedostatkov. „Existujú desktopové aplikácie s rozsiahlou funkcionalitou, no tie majú obrovské nároky na hardvér a nedajú sa využiť na tablety. Iné tabletové aplikácie umožňujú prehliadať a analyzovať snímky, no nevieme o tom, že by umožňovali online spoluprácu viacerých ľudí na tej istej snímke,“ povedal Machajdík.
Aplikácia je už dostupná na google play. „Najprv ju chceme ponúknuť zdravotníckym univerzitám, aby sme od nich získali cennú spätnú väzbu,“ hovorí Tamajka.
Keď si budú v MedPixe istí, že aplikácia funguje tak, ako má, budú hľadať ďalších záujemcov.
Budúci vývoj
Tamajka hovorí, že aplikácia nemá nahradiť lekárov a finálne rozhodnutie bude vždy na nich. „Avšak prečo by sme im neuľahčili činnosti, ktoré dokážeme spoľahlivo zautomatizovať?“ pýta sa Tamajka.
V tíme chcú tiež zapracovať na tom, aby sa cez aplikáciu dalo komunikovať hlasom.
Tím MedPix už rozvinul spoluprácu s appkou BodyFix.io, ktorá je určená na diagnostiku problémov s chrbticou. „Už majú niečo zažité, veríme, že od nich získame skúsenosti s rozšírením aplikácie medzi používateľov a my im zase poskytneme podporu ohľadom IT riešení,“ vraví vedúci tímu Tamajka.
PUBLIKOVANÉ 14. jún 2018